Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη ψάχνοντας για ηχεία...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.276
Αλλάζει η εντύπωση.
Ναι, φυσικά. 👍

Ωστόσο εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς, για οποιοδήποτε, μα για οποιοδήποτε δορυφόρο, η μέτρηση πλάτους να γίνεται από τη 2η οκτάβα και πάνω, από 40 κύκλους.

Το RT 60 από 100 κύκλους και πάνω.

Σπέκτρο 20-100 κύκλους.

Κάτω από 100, νόημα έχει μόνον το σπέκτρο, έτσι κι αλλιώς, είτε μιλάμε για δορυφόρο, είτε για κάτι πιο σοβαρό εκεί κάτω. 😎


ΥΓ. Σε 6-ιντσους και 7-ιντσους και 8-ιντσους και 9-ιντσους δορυφόρους, αλλά και σε 10-ιντσους δορυφόρους, η μέτρηση πλάτους στην 1η οκτάβα είναι απλώς ένα ανέκδοτο. Ένα κακόγουστο αστείο, που πρέπει να σταματήσει κάποτε. 😎
Σε μεγάλα σαμπζ, έχει κάποιο μικρό νόημα, αλλά και κει, το σπέκτρο είναι η καλύτερη αποτύπωση της αλήθειας.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.932
Reaction score
26.299
Ναι, φυσικά. 👍

Ωστόσο εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς, για οποιοδήποτε, μα για οποιοδήποτε δορυφόρο, η μέτρηση πλάτους να γίνεται από τη 2η οκτάβα και πάνω, από 40 κύκλους.

Το RT 60 από 100 κύκλους και πάνω.

Σπέκτρο 20-100 κύκλους.

Κάτω από 100, νόημα έχει μόνον το σπέκτρο, έτσι κι αλλιώς, είτε μιλάμε για δορυφόρο, είτε για κάτι πιο σοβαρό εκεί κάτω. 🤪


ΥΓ. Σε 6-ιντσους και 7-ιντσους και 8-ιντσους και 9-ιντσους δορυφόρους, αλλά και σε 10-ιντσους δορυφόρους, η μέτρηση πλάτους στην 1η οκτάβα είναι απλώς ένα ανέκδοτο. Ένα κακόγουστο αστείο, που πρέπει να σταματήσει κάποτε. 😎
Ενα δίκιο το έχεις. Οτι και να κάνει ο δορυφόρος , ιδίως με 2-3 8ιντσα , κάτω από 40 μάλλον δεν θα παίξει ποτέ .
Και αν πα'ίξει κάτι θα είναι room gain , όχι κανονική αναπαραγωγή.
Τα δικά μου που τα δοκίμασα στην απέναντι άκρη εκεί που είναι το τζάκι , πήραν τόσο πολύ χαμηλό που δεν ήξερα πως να το κόψω , εκεί στους 30 κύκλους , που στην άλλη πλευρά εκεί που παίζουν κανονικά έχουν μία τρούπα 20db .
Καλά στο τζάκι έβγαιναν και εντελώς αβίαστα και οι 20 κύκλοι , κουδούνιζε όλο το σαλόνι.
Ομως πίσω στα δορυφορίδια , έχεις δίκιο , δεν χρειάζεται να μετράς δορυφόρια κάτω από την δεύτερη οκτάβα είναι άσκοπο .
Ταλαιπωρείς μεγάφωνα ενισχυτικά , τα πάντα όλα. Δεν συντρέχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.242
Reaction score
128.276
Για υπερβολικά πολλούς λόγους, με κυρίαρχο τον αντικειμενικό λόγο της διαφορετικής βέλτιστης τοποθέτησης στο χώρο μεταξύ σαμπ και δορυφόρων, δεν έχει κανένα νόημα και όφελος η μέτρηση 1ης οκταβας σε οποιονδήποτε δορυφόρο.
 






Μηνύματα
135
Reaction score
418
Ο χώρος είναι απαράδεκτος για ήχο, κάτι που τεκμηριώνει την άγνοια του καταστηματάρχη. Ναι, τόση ψυχοακουστική. Εκτιμώντας τις αποστάσεις με βάση τις φωτό, η απόσταση ακρόασης (και μικροφώνου) πρέπει να ήταν γύρω στα 3,5-4 μέτρα, απαράδεκτα μεγάλη για ηχείο 4 δρόμων με 7ιντσα γούφερ.

Πέρασες ωραία διότι βρισκόσουν σε νέο (για σένα) χώρο, με ευχάριστη βαφή των επιφανειών και λιτή διακόσμηση, ανάμεσα σε αντικείμενα πολυτελείας που σου αρέσουν.
Ξεκινώντας από το τέλος, τα πόστερ ήταν ΙΚΕΑ (μου το είπε) και γενικά ο χώρος ήταν ακατάστατος και αισθητικά απεριποίητος. Ψηλοτάβανος γιατί ήταν πρώην ισόγειο ξενοδοχείου, εξού και οι τζαμαρίες πανταχόθεν. Όμως πήγα πολύ θετικά προκατειλημμένος για τα περλίστεν, αυτό έπαιξε ρόλο.

Μου δώσατε πάντως ωραία πάσα, γιατί κατά κανόνα θα πέφτω σε καταστηματάρχες που δεν έχουν πολλή σχέση με την επιστήμη της ακουστικής και του στησίματος χώρου και ηχείων.

Από εδώ και στο εξής θα δηλώνω πάντοτε προκαταβολικά ότι θέλω τρίγωνο ακρόασης 2,5 μέτρα, ό,τι και αν ακούω, και ας τους να κοψομεσιάζονται.

Γιατί ενώ τα είδα όταν έφτασα ότι είχαν μεγάλη απόσταση τα Perlisten, τη μέτρησα κιόλας λίγο κάτω από τα 3,6μ (!) (btw πολύ χρήσιμο να έχεις αυτό πάντα μαζί σου), ανακάλυψα ότι η MLP δεν ήταν καν πάνω στη διάμεσο αλλά μπάταρε κάποιους πόντους προς τη μία πλευρά και τη διόρθωσα... ήξερα όμως ότι δεν μπορούσα να του ζητήσω να τα φέρει πιο κοντά 60 κιλά με βάσεις και καρφιά για χαλί. Κατόπιν εορτής. Δεν πήγε το μυαλό μου πριν κλείσω το ραντεβού να ζητήσω κάτι τέτοιο.

Μαθαίνουμε :D, και θα τους κάνουμε να μάθουν κι αυτοί.
 

Μηνύματα
27.932
Reaction score
26.299
Tα ροδάκια , είτε κατευθείαν πάνω στο ηχείο είτε σε βάση που πατάει το ηχείο είναι πάντα ένα χρήσιμο αξεσουάρ.
Τα 2 τουλάχιστον με φρένο , και όχι με λαστιχένιους τροχούς αλλά με πλαστικούς.
Ποτέ δεν το μετάνιωσα που έβαλα στα δικά μου. Οτι θέλεις τα κάνεις τα ηχεία .
 

Μηνύματα
135
Reaction score
418
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, δε χρειάζεται. 😎

Το εν λόγω δορυφορίδι είναι όντως εξαιρετικό, διότι έχει υλοποιημένο ένα απίθανο waveguide:

View attachment 336968

Στις μετρήσεις του, είναι εμφανής η πραγματικότητα:

View attachment 336970

Που δείχνει το απίθανο αυτό waveguide.

Με λίγη προσοχή βέβαια, βλέπει οποιοσδήποτε πως στο μπάσο η απόκριση του ηχείου πέφτει από τους 120 κύκλους!

Μάλιστα, δεν κρύβει η κατασκευάστρια φίρμα την πραγματικά χρήσιμη απόκριση του εν λόγω δορυφόρου:

View attachment 336969

Προτρέποντας εμμέσως πλην σαφώς, την χρήση τούτου του εξαιρετικά ισορροπημένου στο φάσμα δορυφόρου, μόνον σε συνδυασμό με σαμπ για τις πρώτες 2 οκτάβες.

Μάλιστα, το εν λόγω δορυφορίδι, πάντα σύμφωνα με την φίρμα, παίζει κορυφαία ως κουτί ακουστικής ανάρτησης, κι όχι με ελεύθερο το μπας ριφλεξ.

Στην χρήση του ως προβλέπεται (ακουστικής ανάρτησης) έχει επίσημη προδιαγραφή τα -10 dB απόκριση στους 37 κύκλους, δηλαδή δεν γίνεται να σου επιβεβαιώσουν περισσότερο την πλήρη αδυναμία του στις 2 πρώτες οκτάβες.

Πάμε τώρα στο τι άκουσες.

Λόγω της εξαιρετικής κατευθυντικότητάς του, που οφείλεται στο απίθανο waveguide του δορυφόρου αυτού, η συμμετοχή του χώρου είναι κάπως ήπια.

Το χαλί στο δάπεδο, σαφώς κόβει μεσαία, διότι τα μεσαία φτάνουν στο δάπεδο ενώ τα πρίμα όχι, όπως φαίνεται στο vetical directivity εξαιρετικό διάγραμμα.

Να γιατί έχει την κοιλιά στα μεσαία, ιδίως με τόσο μεγάλη απόσταση ακρόασης. Αυτό το "χαμόγελο" στην απόκριση, είναι ένα κλασσικό "κόλπο" των εμπόρων, διότι ως γνωστόν, "αρέσει". Από παλιά, και τα εκουαλάιζερ το '70 έτσι με "χαμόγελο" τα κάναμε. Το λες και λάουντνες μεταξύ μας. 🤪

Τα πρίμα είναι σηκωμένα στις μετρήσεις σου, προφανώς από ανακλάσεις του χώρου (άδειες επίπεδες επιφάνειες, συν τζάμια). Ωραία, ευχάριστα πρίμα εκεί πάνω, και επειδή είναι ψηλοτάβανος ο χώρος, το flatter echo δε θα το καταλάβεις εύκολα.

Τα μπάσα, προφανώς μέχρι κει που παίζει το ηχείο, έχουν εμφανώς μια ενίσχυση από το χώρο, τόσο από την τοποθέτηση των δορυφόρων (σε ωραία απόσταση η πίσω γωνία) όσο και από την τοποθέτηση της θέσης ακρόασης (πίσω τοίχος).

Το πρόγραμμα ακρόασης που είχες, κυρίως φωνές από ότι αντιλαμβάνομαι, και πλούσια μεσαία, δεν σου έδωσε να καταλάβεις το κενό στο πραγματικό μπάσο.

Εμ σας λέω βάλτε Μόμπι, εσείς εκεί το βγιολί σας. 😁





Πες του να ασχοληθεί με αυτό το ανάγνωσμα, για να γίνει ακόμα καλύτερος στις γνώσεις του στο αντικείμενο του ήχου, στο οποίο επί 37 έτη απασχολείται επαγγελματικά:

View attachment 336971

Για κάτι τέτοια ζω.

Άντε. Δώσε ψωμί στο λαό.
Κι εγώ ζω για τέτοιες καταπληκτικές απαντήσεις.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά από τις πρώτες φωτο, η θέση ακρόασης δεν ακουμπούσε στον πίσω τοίχο, γιατί υπήρχε από πίσω της εσωτερική σκάλα που κατέβαινε στον απο κάτω όροφο. Ίσως και γι αυτό να "χανόταν" μπάσο από τον χώρο; Περίπου 1,7μ απόσταση θα είχα από τον πίσω τοίχο. Αν όντως ήμουν στον πίσω τοίχο θα είχε περισσότερο μπάσο η ακρόαση.

Στο review των Perlisten στο Stereophile, o John Atkinson φτάνει στην ακόλουθη μέτρηση για listening window. Κάαααπως μοιάζει με τη δική μου.



Λόγω της εξαιρετικής κατευθυντικότητάς του, που οφείλεται στο απίθανο waveguide του δορυφόρου αυτού, η συμμετοχή του χώρου είναι κάπως ήπια.
Γι αυτό με εξιτάρουν, επειδή ο χώρος μου είναι ανώμαλος. Και είναι και κουκλιά.

Εμ σας λέω βάλτε Μόμπι, εσείς εκεί το βγιολί σας. 😁
Χρειαζόμαστε ΧΘΕΣ μια κομψή tidal playlist για όλο το ακουστικό φάσμα για να τινάζουμε τα ηχεία των εμπόρων στη Γερμανία στον αέρα.. μαζί και τους εμπόρους:sneaky:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.581
Reaction score
20.140
Το πρόγραμμα ακρόασης που είχες, κυρίως φωνές από ότι αντιλαμβάνομαι, και πλούσια μεσαία, δεν σου έδωσε να καταλάβεις το κενό στο πραγματικό μπάσο.

Εμ σας λέω βάλτε Μόμπι, εσείς εκεί το βγιολί σας. 😁
Χρειαζόμαστε ΧΘΕΣ μια κομψή tidal playlist για όλο το ακουστικό φάσμα για να τινάζουμε τα ηχεία των εμπόρων στη Γερμανία στον αέρα.. μαζί και τους εμπόρους:sneaky:
Κάτσε, δηλ. ο ear έπεσε μέσα? 🤔

Δεν θα το πίστευα πως έκατσες 2μιση ώρες και τα άκουσες χωρίς να παίξεις τίποτα με βαθύ χαμηλό (έστω και Moby βρε αδερφέ.. :tongue:)

:idk:
 


Μηνύματα
135
Reaction score
418
Κάτσε, δηλ. ο ear έπεσε μέσα? 🤔

Δεν θα το πίστευα πως έκατσες 2μιση ώρες και τα άκουσες χωρίς να παίξεις τίποτα με βαθύ χαμηλό (έστω και Moby βρε αδερφέ.. :tongue:)

:idk:
Μα ΠΟΙΟ είναι ποια αυτό το βαθύ χαμηλό; Που είναι; Ποιός το έχει; Που είναι κρυμμένο;

Ναι, έπεσε μέσα.

Όσο για αυτόν τον ασπρουλιάρη, ας κοιτάξει λίγο τα επίπεδα αιμοσφαιρίνης του, γιατί η πολλή σόγια προκαλεί και στυτικές δυσλειτουργίες στο τέλος
 
Last edited:

Μηνύματα
64
Reaction score
60
Χρειαζόμαστε ΧΘΕΣ μια κομψή tidal playlist για όλο το ακουστικό φάσμα για να τινάζουμε τα ηχεία των εμπόρων στη Γερμανία στον αέρα.. μαζί και τους εμπόρους:sneaky:
Ξεκινα με αυτο οχι μονο για χαμηλο
Dead Can Dance, Anabasis
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.212
Reaction score
20.801
Space Odyssey - Κόκκινος κύκλος
Psyteck - Psybears
Cherouvim - Trashold

...και τα μυαλά του έμπορα στο blender... :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.753
Reaction score
81.228
Αχ ωραία που φαίνονται τώρα
Αυτό:
455735_35e4ab506ece87595b581e66e78484f5.jpg

φαίνεται διαφορετικό από αυτό:
455786_d1acbf8ab01d9d98681c3b1a0ca89725.jpg

κι ας μην είναι.

Παρακάτω. Όπως είπε και ο Έαρ πριν, είμαι σίγουρος πως οι γραφικοί χαϊεντάδες έμποροι έχουν βάλει το ηχείο σε bass reflex mode, μάλλον κατά λάθος, και όχι σε κλειστό κουτί. Η σχεδίαση δίνει αυτή την δυνατότητα. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχει τίποτα κάτω από τα 100Hz περίπου, να είναι γκρεμός bass reflex. Αλλιώς θα είχε μετρήσιμα dB, και boost από τον χώρο. Όχι πως θα ήταν σωστό χωρίς σαμπς, αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο.
Επίσης, ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει programmable high pass and low pass filters, και gain για το καθένα τους. Ποιος ξέρει τι έκαναν οι γιδοβοσκοί με αυτά...

Δεύτερον, έχεις μετρήσεις ενός σημείου, και όχι averages ή ΜΜΜ. Σημαντικό.

Τρίτον, θα ήθελα να δω και ένα RT60 από την μέτρηση που έχεις κάνει στα δύο ηχεία μαζί.

Μετά τα λέμε και για ETC, αν θέλουμε να το ξεχειλώσουμε, που νομίζω δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
418
Αυτό:
View attachment 337019
φαίνεται διαφορετικό από αυτό:
View attachment 337020
κι ας μην είναι.

Παρακάτω. Όπως είπε και ο Έαρ πριν, είμαι σίγουρος πως οι γραφικοί χαϊεντάδες έμποροι έχουν βάλει το ηχείο σε bass reflex mode, μάλλον κατά λάθος, και όχι σε κλειστό κουτί. Η σχεδίαση δίνει αυτή την δυνατότητα. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχει τίποτα κάτω από τα 100Hz περίπου, να είναι γκρεμός bass reflex. Αλλιώς θα είχε μετρήσιμα dB, και boost από τον χώρο. Όχι πως θα ήταν σωστό χωρίς σαμπς, αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο.
Επίσης, ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει programmable high pass and low pass filters, και gain για το καθένα τους. Ποιος ξέρει τι έκαναν οι γιδοβοσκοί με αυτά...

Δεύτερον, έχεις μετρήσεις ενός σημείου, και όχι averages ή ΜΜΜ. Σημαντικό.

Τρίτον, θα ήθελα να δω και ένα RT60 από την μέτρηση που έχεις κάνει στα δύο ηχεία μαζί.

Μετά τα λέμε και για ETC, αν θέλουμε να το ξεχειλώσουμε, που νομίζω δεν έχει νόημα.
Πώς να παραμετροποιήσω το RT60 και το ETC, για να τα ποστάρω από την αρχή σωστά;

Επίσης μου επιτρέπετε να ρωτήσω γιατί αν είχαν βάλει τους συμπεριλαμβανομένους "σπόγγους" πριν τα στήσουν στις οπές bass reflex και είχαν σφραγίσει την καμπίνα θα είχε καλύτερη απόδοση στο μπάσο το ηχείο σε αυτόν το χώρο;

Γνωρίζω ότι με περιμένει αυτό,


που τολμώ να θέσω το ερώτημα που ξεγυμνώνει την αμορφωσιά του νηματοθέτη, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.278
Μηνύματα
2.895.125
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top