Ταξη Α ταξη ΑΒ ταξη D

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.608
Ταξη Α ταξη ΑΒ ταξη D τι τρεχει τελικα με αυτες της διαφoρετικες τοπολογιες?

Τι χανουμε? τι κερδιζουμε?

Τι γινετε με τα λεπτα ενισχυτικα της ταξης d που παραγουν πολλα watt? αξιζουν?

Ενας γνωστης ας μας ριξει τα φωτα του!
 

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Δεν ειναι ουτε ευκολη ουτε απλά η απάντηση αλλά μιας και το ανέφερες σκέφτομαι το εξής περίεργο. Οσο απομακρυνόμαστε απο την τάξη Α που είναι και η παλαιότερη και ποιο ενεργοβόρα τόσο χάνουμε σε αμεσότητα λες και δεν μπορούμε να ανακαλύψουμε-ξαναανακαλύψουμε τον τροχο.
Η αγαπημένη μου είναι η τάξη ΑΒ με υψηλή πόλωση ώστε να ακούω κυρίως τα πρώτα βατάκια σε Α.
Googlare class A,AB,AHB,H,D και θα πάρεις μια ιδέα του τι υπάρχει, δεν υπάρχει καμία τέλεια λύση.
 

Μηνύματα
2.376
Reaction score
5.030
Η δική μου εμπειρία με έμαθε ότι δεν έχει καμιά σχέση η τάξη, αλλά η σωστή υλοποίηση και η ικανότητα να οδηγεί ο ενισχυτής σωστά τα ηχεία σου....τώρα ας πούμε έχω προ-με τελικό τάξης D δεν το αλλάζω με τίποτε...(ακόμη και σε συγκριτική δοκιμή με ASR emitter δεν κοκκίνισε καθόλου από ντροπή...όπως και σε παλαιότερη συγκριτική με τάξη Α πανάκριβη....)
 

Μηνύματα
594
Reaction score
559
Η δική μου εμπειρία με έμαθε ότι δεν έχει καμιά σχέση η τάξη, αλλά η σωστή υλοποίηση και η ικανότητα να οδηγεί ο ενισχυτής σωστά τα ηχεία σου....τώρα ας πούμε έχω προ-με τελικό τάξης D δεν το αλλάζω με τίποτε...(ακόμη και σε συγκριτική δοκιμή με ASR emitter δεν κοκκίνισε καθόλου από ντροπή...όπως και σε παλαιότερη συγκριτική με τάξη Α πανάκριβη....)
Η δική μου εμπειρία με έμαθε ότι δεν έχει καμιά σχέση η τάξη, αλλά η σωστή υλοποίηση και η ικανότητα να οδηγεί ο ενισχυτής σωστά τα ηχεία σου....τώρα ας πούμε έχω προ-με τελικό τάξης D δεν το αλλάζω με τίποτε...(ακόμη και σε συγκριτική δοκιμή με ASR emitter δεν κοκκίνισε καθόλου από ντροπή...όπως και σε παλαιότερη συγκριτική με τάξη Α πανάκριβη....)
Ψηφίζω αβ, λογικές τιμές καλή δύναμη και ποιο εύκολο να πετύχει μουσικά
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.346
Reaction score
8.331
Λόγω του ότι ο δικός μου έχει ακριβώς αυτήν την επιλογή, έχω προσέξει ότι όταν τα πρώτα βατ είναι σε τάξη α αυτό που αλλάζει είναι μικρή διαφορά (βελτίωση) γενικά σε όλο το φάσμα. Δηλαδή λίγο πιο λεπτομερή πρίμα, πιο ευχάριστο χαμηλό κλπ. Όμως το μηχάνημα ζεσταίνεται αρκετά. Έτσι θέλει να βρίσκεται τελείως ελεύθερο στον χώρο. Δεν χρησιμοποιώ πάντως συχνά αυτήν την δυνατότητα!

Όπως ανέφερα δεν αλλάζουν και πολύ τα πράγματα, ώστε να μην μπορώ χωρίς αυτήν την ευκολία.

Δεν γνωρίζω αν αυτή η συνδεσμολογία επηρεάζει τον ήχο, είτε την ενεργοποιούμε, είτε όχι.
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Αναλογα με τα χρηματα που θες να διαθεσεις, τα ηχεια που εχεις και τα βατ που θες διαλεγεις και περνεις. Δεν υπαρχει κατι που να υπερτερει σε ολα εκτος απο τα ενεργα ηχεια
 

Μηνύματα
833
Reaction score
1.015
Να συμπληρώσω και την νεοαφιχθείσα υβριδική ADH της Devialet την οποία πραγματικά χαίρομαι τον τελευταίο καιρό στο σύστημά μου.

Δύσκολη απάντηση και δεν έχω την εμπειρία ακόμη να απαντήσω. Θα αρκεστώ στο να πω ότι ο έλεγχος είναι εξαιρετικά σημαντικός για το ηχείο. Αν έχουμε πετύχει αυτό μετά πάμε για τα υπόλοιπα...
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
Άμα ξεφορτωθείς με κάποιο τρόπο το κρος από το ηχείο, βάλε όποια τάξη θέλεις. Απλά για μένα η λύση που προτιμώ είναι η τάξη D, ως πιο αποδοτική ενεργειακά αλλά και σε σχέση ηχητικής απόδοσης/τιμή.
[DOUBLEPOST=1512672362][/DOUBLEPOST]Και ισχύος.

Στο ό,τι θες, αποκλείουμε τους λαμπάτους, έτσι. Μη ξεχνιόμαστε!
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Άμα ξεφορτωθείς με κάποιο τρόπο το κρος από το ηχείο, βάλε όποια τάξη θέλεις. Απλά για μένα η λύση που προτιμώ είναι η τάξη D, ως πιο αποδοτική ενεργειακά αλλά και σε σχέση ηχητικής απόδοσης/τιμή.
[DOUBLEPOST=1512672362][/DOUBLEPOST]Και ισχύος.

Στο ό,τι θες, αποκλείουμε τους λαμπάτους, έτσι. Μη ξεχνιόμαστε!
Αν βγαλουμε εκτος τον παραγοντα vfm γιατι αποκλειεις τους λαμπατους;
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
Γιατί δε μου αρέσει ο τρόπος που σκάνε τα ηλεκτρόνια στην μεταλλική πλάκα μέσα στις λάμπες και πως αναπηδάνε μερικά.
Επίσης οι μετασχηματιστές εξόδου και τέλος η εξάρτηση της απόδοσης του ενισχυτή από τη δυσκολία του φορτίου (ηχείου).
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Γιατί δε μου αρέσει ο τρόπος που σκάνε τα ηλεκτρόνια στην μεταλλική πλάκα μέσα στις λάμπες και πως αναπηδάνε μερικά.
Επίσης οι μετασχηματιστές εξόδου και τέλος η εξάρτηση της απόδοσης του ενισχυτή από τη δυσκολία του φορτίου (ηχείου).
wtf με εκαψες... σιγα μην σε ενοχλει και η γατα του Σρετινγκερ :lolsign::gotcha:
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
wtf με εκαψες... σιγα μην σε ενοχλει και η γατα του Σρετινγκερ :lolsign::gotcha:
Άμα κάτσεις και ψάξεις πώς γίνεται η ενίσχυση του σήματος μέσα σε μια λάμπα και τί συμβαίνει στα ηλεκτρόνια, ίσως αρχίσει να σε ενοχλεί και σένα.
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Άμα κάτσεις και ψάξεις πώς γίνεται η ενίσχυση του σήματος μέσα σε μια λάμπα και τί συμβαίνει στα ηλεκτρόνια, ίσως αρχίσει να σε ενοχλεί και σένα.
Θα το ψαξω μιας και μου κινησες την περιεργεια αλλα απο μετρησεις εχω δει πολλους λαμπατους ενισχυτες να σκοτωνουν. Η τιμη τους βεβαια ειναι αστεια αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.186
Reaction score
20.861
ταξη D

Τι χανουμε?
Τον ύπνο σας, αναλογιζόμενος "τί πλήρωνα τόσα χρόνια ...", "μάνα με γέννησες νωρίς...", κ.ο.κ.

ταξη D

τι κερδιζουμε?
Μεγάλη ποσότητα ήχου, ποιότητας καλής έως κορυφαίας, αναλόγως της σχεδίασης.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.675
Reaction score
1.516
Με την τάξη Δ καποιες κακές γλώσσες λένε οτι χάνεις και τη μουσική.

Βέβαια υπαρχουν και τουμπανιασμενες υλοποιήσεις με μπαφερ και αλλα χίλια δυο κολπακια που πάνε τα κόστη αλλου και μετα χάνεις αναγκαστικά και σε καθαρότητα οποτε ερχεσαι μια η αλλη με τάξη ΑΒ. Λένε οι κακές γλώσσες :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.186
Reaction score
20.861
Με την τάξη Δ καποιες κακές γλώσσες λένε οτι χάνεις και τη μουσική.
Μα δεν είναι κακές αυτές οι γλώσσες, αντιθέτως, είναι πάρα πολύ καλές. Να τις ακούτε αυτές τις γλώσσες και να τις ακολουθείτε κατά γράμμα. Μόνον έτσι θα πάτε στον Παράδεισο, που έχει μόνο καλούς ανθρώπους. Εγώ θα πάω στην Κόλαση, βεβαίως. Στου Ζαμπέτα, πρώτο τραπέζι πίστα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.295
Reaction score
8.235
Με την τάξη Δ καποιες κακές γλώσσες λένε οτι χάνεις και τη μουσική.

Βέβαια υπαρχουν και τουμπανιασμενες υλοποιήσεις με μπαφερ και αλλα χίλια δυο κολπακια που πάνε τα κόστη αλλου και μετα χάνεις αναγκαστικά και σε καθαρότητα οποτε ερχεσαι μια η αλλη με τάξη ΑΒ. Λένε οι κακές γλώσσες :)
πως το βλέπεις, την έχασα ή την απόλαυσα την μουσική με παλια ενισχυτικα ICE Class D?
το spotify μου παιζει ουσιαστικα μόνο στα B&O,ξέρεις, 4 ψυχροι ενισχυτες στο καθε ηχείο...

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.031
Μηνύματα
2.885.925
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top