Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.481
Reaction score
19.972
Αυτό το μπαχαρικό πάνω στο γιαούρτι, τι είναι?

Edit.
Οι σεφταλιές τι φάση είναι?
Υπάρχουν κατεψυγμένες και τις ψήνεις?
Είναι έτοιμες και τις ζεσταίνεις?
Εσύ τις έσιαξες?
Αυτός γυάλισε καλά το πιάτο για τη φωτογράφηση.. :tongue:
Εγω σήμερα σιάχνω κοκκινιστό μουσκάρι, τώρα το έχω στη χύτρα και σκέφτομαι, με πατάτες τηγανιτές που έχω να φάω καιρό ή ρύζι? 🤔
Πατάτες τηγανιτές με κοκκινιστό είναι winner..
Δεν πειράζ' για τα έξρα λιπαρά θα τα ''σβήσεις'' αύριο με μπάμιες.. :tongue: :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Οι θκιέσμ πατάτες έχουν ελάχιστα λιπαρά λόγο τεχνικής, τις βάζω σε καυτό λάδι αρχικά και έπειτα τις βγάζω πάνω σε χαρτί κουζίνας να τραβήξει τα λάδια. Θα το σιάξω με ρύζι εντέλει!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.181
Reaction score
20.757
@bretsos Όταν ήθελα να σε τρατάρω καυτερές πιπεριές από το χωράφι του θείου μου, με απέφυγες! Τώρα που σου "γυάλισαν" οι σιεφταλιές, θες να σου κανονίσω αυθεντικές χειροποίητες κυπριακές; :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.001
Reaction score
38.977
νομιζω οτι αναλογιζεται κατι σε "τι χαζομαρα τρωει παλι ο ηλιθιος" 8-)
αλλωστε τα μπιφτεκια αλα Μπρετς ειναι το μπεντμαρκ 8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.181
Reaction score
20.757
νομιζω οτι αναλογιζεται κατι σε "τι χαζομαρα τρωει παλι ο ηλιθιος" 8-)
Εάν το αναλογίζεται αυτό, κάνει φοβερό λάθος!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.001
Reaction score
38.977
οι πληροφοριες που εχω απο ατομο(εμπιστοσυνης) που πηγε ελδυκ ειναι οι καλητερες.
τα κατεψυγμενα (μιας και ρωτηθηκε) που βρισκω ειναι μια χαζομαρα και μιση-αλλα (θυμηθηκα οτι) μαζευω λεφτα για συνθεσαιζερζ-8-)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.481
Reaction score
19.972
Οι θκιέσμ πατάτες έχουν ελάχιστα λιπαρά λόγο τεχνικής, τις βάζω σε καυτό λάδι αρχικά και έπειτα τις βγάζω πάνω σε χαρτί κουζίνας να τραβήξει τα λάδια. Θα το σιάξω με ρύζι εντέλει!
Όλα στραβά τα κάμεις μάναμ' :idk:
Πατάτες τηγανιτές που δεν έχνε λιπαρά, μπάμιες 3-4 φορές τη 'βδομάδα (και τις συνδυάζεις με ούλα βρε άπιστε..:tongue:), αθλητιΖμός μέχρι τελικής,..
Υπό το σκεπτικό λοιπόν πως είσαι δικάναλος και αυτοί πρέπει να πεθάνουν γρήγορα γιατί ενοχλούν, τι θα κάμουμε μ' εσένα.. ? :roflmao::roflmao::cry:

:lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
@bretsos Όταν ήθελα να σε τρατάρω καυτερές πιπεριές από το χωράφι του θείου μου, με απέφυγες! Τώρα που σου "γυάλισαν" οι σιεφταλιές, θες να σου κανονίσω αυθεντικές χειροποίητες κυπριακές; :biggrin:
Δεν έχω φάει ποτέ, αλήθεια!!
Τι είναι?
Από τι κρέας?
 


Μηνύματα
13.670
Reaction score
15.616
Οι θκιέσμ πατάτες έχουν ελάχιστα λιπαρά λόγο τεχνικής, τις βάζω σε καυτό λάδι αρχικά και έπειτα τις βγάζω πάνω σε χαρτί κουζίνας να τραβήξει τα λάδια. Θα το σιάξω με ρύζι εντέλει!
Να βάλεις τρεις τέσσερεις σταγόνες λάδι στο νερό που θα βράσει το ρύζι να μην κολλήσει. Το ίδιο και στην μανέστρα φούρνου πρίν την βάλεις αλλιώς λασπώνει αλλά και στα μακαρόνια. :D

Με μανέστρα να το κάνεις, εχεις καιρό να φάς μανέστρα. 😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.481
Reaction score
19.972
ΝΑ βάλεις τρεις τέσσερεις σταγόνες λάδι στο νερό που θα βράσει το ρύζι να μην κολλήσει. Το ίδιο και στην μανέστρα φούρνου πρίν την βάλεις αλλά και στα μακαρόνια. :D
Άλλος από 'κει.. :rolleyes:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.093
Reaction score
127.874
Να βάλεις τρεις τέσσερεις σταγόνες λάδι στο νερό που θα βράσει το ρύζι να μην κολλήσει. Το ίδιο και στην μανέστρα φούρνου πρίν την βάλεις αλλά και στα μακαρόνια. :D

Με μανέστρα να το κάνεις, εχεις καιρό να φάς μανέστρα. 😍
Όχι λάδι, βούτυρο.

Τι μανία έχετε με το λάδι δε ξέρω.
Βουτυράκι.

Λάδι, μόνο ελαιόλαδο δηλαδή, ψεκάζουμε στη σαλάτα. Δεν έχει ουσιαστικά άλλη χρήση.
(Οκ, τηγανητές πατάτες σε ελαιόλαδο όποιος αντέχει, εμείς στον αέρα τις κάνουμε, αεροφριτέζα)
 

Μηνύματα
13.670
Reaction score
15.616
Όχι λάδι, βούτυρο.

Τι μανία έχετε με το λάδι δε ξέρω.
Βουτυράκι.
Και τα "βουτυρα" πλέον ... λάδια είναι.

Να βάλει τύπου Κερκύρας.

:D

Ακολουθεί διαφήμιση. :D¨Εβγαζαν ενα πιο καλό παλιά που είχε η Θεσσαλονίκη. Τώρα πλέον βγάζουν πολλοί.

 
Last edited:




Μηνύματα
27.834
Reaction score
26.169
Οι πατάτες ο τηγανητές γίνονται νόστιμες και ελαφριές αν τηγανιστούν σε καλαμποκέλαιο .
Ιδίως δε αν τηγανιστούν λίγο στην αρχή , τις βγάλουμε και τις ξαναβάλουμε λίγο αργότερα.
Σε τηγάνι με υγραέριο από κάτω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.178
Μηνύματα
2.891.474
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top