Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
12 αρι έχω και τώρα αλλά πρέπει να φύγει λόγω καπνίλας που πήρε.
Επίσης η μόνωση της πυλωτής έχει καταστραφεί εντελώς, δεν έχει μείνει τίποτα.
Το 12άρι δεν έφτανε ούτε πριν, θα φτάνει τώρα;
Ανάλογα τα τετραγωνικά διαλέγεις και συσκευή , ανάλογα και την μόνωση , διπλά τριπλά τζάμια κλπ. Αν δεν έφτανε πριν το 12άρι πάς σε 18άρι ή 24άρι . Ότι απαιτεί ο χώρος.
Κάνε το αδύνατο δυινατό και βάλε δύο.
Δεν είναι σίγουρο ότι 2 12άρια θα είναι καλύτερα από ένα γαμάτο 18άρι.
Η ακόμα και από ένα γαμάτο 24άρι.
 

Μηνύματα
1.320
Reaction score
2.190
Κάνε το αδύνατο δυινατό και βάλε δύο.

Το πολύ σε ένα χρόνο θα έχω εξαφανιστεί από εδώ.
Θα μπορούσαν να μπουν αντικριστά σε απόσταση 8 μέτρων το ένα από το άλλο.
Θα το κοιτάξω.
 

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Εγώ πήρα 24άρι που είναι 27άρι .
Μπορούσα να πάρω το μεγάλο που είναι 33άρι .
Απλά είναι θέμα κατανάλωσης.
Δες τι ανάγκες θα έχεις εκεί που θα πας και ψώνισε τώρα και για εκεί .
 

gid

Μηνύματα
7.885
Reaction score
9.070
Το πολύ σε ένα χρόνο θα έχω εξαφανιστεί από εδώ.
Θα μπορούσαν να μπουν αντικριστά σε απόσταση 8 μέτρων το ένα από το άλλο.
Θα το κοιτάξω.
Πιστεύω καταλαβαίνεις πλέον πως το ένα μεγάλο θα σου κοστίσει περισσότερο από δύο 12άρια.

Τα οποία για μένα είναι σίγουρα καλύτερα. Έχεις πολύ καλύτερη διασπορά στο χώρο και δεν έχεις single point of failure. Και κανένα ηλεκτρολογικό πονοκέφαλο.

Και πέρνοντας μαζί σου φεύγοντας δύο 12άρια θα τα αξιοποιήσεις ευκολότερα, ενώ το ένα 24άρι στο νέο σπίτι ίσως δε θα σου χρειαστεί. Οπότε το ότι θα φύγεις μάλλον ενισχύει τα δύο έναντι του ενός.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Για να δεις "πόση ζέστη" βγάζει το κλιματιστικό, δες το nominal heating (μεσαία ένδειξη) στο heating capacity, το οποίο έχει min/nom/max.

Το μεσαίο, nominal, είναι το χρήσιμο για διατήρηση του χώρου. Το maximum είναι για να δώσει για λίγο δυνατά.

Ψάχνοντας αυτή μόνον την παράμετρο, θα εκπλαγείς. Τα 9-αρια και 12-αρια τα "καλά", έχουν υψηλότερες δυνατότητες από μιας σειράς υποδεέστερα 12-αρια και 18-αρια, άσε τα "φτηνά".

Δηλαδή, το "18-αρι" σκέτο, δε λέει τίποτα.
Πρέπει να δεις τα kW σε nominal heating.


Πολύ πιθανώς λοιπόν, το ένα "καλό" 12-αρι να σε καλύψει πλήρως, ή δες το αλλιώς, βάζεις ένα και βλέπεις αργότερα αν τυχόν θα χρειαστεί άλλο.

Ταυτόχρονα, όσο μικρότερο είναι στην ονομαστική ισχύ του, τόσο πιο αποδοτικό είναι. Δηλαδή, εάν σε μια σειρά το cop είναι 6 στο 9-αρι, θα είναι 5,5 στο 12-αρι, 5 στο 18-αρι και 4,5 στο 24-αρι.

Εν ολίγοις, τα 2 τεμάχια 9-αρια βγάζουν πολύ περισσότερο πράμα και πιο αποδοτικά από ένα 18-αρι, στην ίδια σειρά.
 

Μηνύματα
15.906
Reaction score
22.289
Ρε συ πανάγο θα μας τρελάνς ?
Τι ζόρι τραβάς ρε?
Την γραμμή ασφαλίζεις , όχι την συσκευή. Ξεκόλλα .
Τι σε χαλάει άμα εγώ βάζω 20Α ασφάλεια στο 5χ΄4 ?
Στο 5χ4 να βάλεις 20, στο 5χ2.5 να βάλεις 16
Όπως είπες ασφαλίζουμε εγκατάσταση όχι συσκευή
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Δεν είναι σίγουρο ότι 2 12άρια θα είναι καλύτερα από ένα γαμάτο 18άρι.
1000% σίγουρο είναι πως τα δύο 9-αρια είναι καλύτερα από ένα 18-αρι, στην ίδια σειρά όλα, ίδιας ποιότητας.

Άνοιξε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε nominal heating capacity.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Υπογράμμισα nominal & maximum στο heating capacity από 9-αρι, 12-αρι και 18-αρι ururu.

Δείκτες SCOP/A τέρμα κάτω στο πινακάκι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

1000009679.png


Πάντως είναι προφανές πως τα δύο 9-αρια βγάζουν nominal 3,6*2=7,2 kW ζέστη, και το 18-αρι βγάζει 6,3 kW.

Στο maximum, η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη (15 kW τα δύο 9-αρια έναντι 9.4 kW το 18-αρι).

Συγκριτικά, η σειρά περφέρα και η σειρά σενσίρα:

1000009683.png

1000009682.png


Δείτε heating capacity και SCOP/A.

Όσο οικονομικότερη σειρά, τόσο χαμηλότερο SCOP/A και χαμηλότερο heating capacity.

Στην ίδια σειρά, όσο περισσότερα BTU, τόσο χαμηλότερος δείκτης απόδοσης.

Απλά δεδομένα. 😎

Όλα Daikin, αλλά το μεγαλύτερο sensira έχει SCOP/A 3,81 ενώ το μικρότερο ururu 5,9!
Αντίστοιχα στο δείκτη ψύξης, SEER 5,3 Vs 9.54!
Σχεδόν διπλάσια απόδοση!

Συμφέρει πολλά και μικρά, στην ακριβότερη σειρά. Όπως και με τα σαμπ. 🤣😂🤪😁
Α, και με τις γκόμενες. 😂🤣😂🤪😁
 
Last edited:

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Ναι αλλά δεν καταλαβαίνεις , ότι δεν μπορείς να θερμάνεις έναν μεγάλο χώρο με 4 μικρά.
Θα βάλεις ένα μεγάλο . Η δύο μικρότερα .
Αν θες σώνει και καλά 4 μικρά μαγκιά σου . Εγω΄δεν θα το έκανα.
Θα έβαζα 2 μεγάλα .
Και οι μηχανολόγοι μου το ίδιο μου λένε .
Τι output σε κυβικά έχουν τα μικρά ?
Το μεγάλο έχει σχεδόν τριπλάσιο .
Μιλάμε για ανεμιστήρα μόνο .
 

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Η αδερφή μου που έβαλε όπως την συμβούλεψαν στο σαλόνι της που έχει επικλεινή στέγη , 3 μικρά τα έβαλε εκεί που ξέρει . Ururu sarara έβαλε .
Τα τρία λοιπόν που έβαλε , 9αρια , κλάνουν μέντες , ακόμα και σήμερα με εξωτερική 11 κελσίου.
Σε 24 ώρες δεν έχουν καταφέρει το σαλόνι ,ψηλό είναι η αλήθεια , να φτάσει τουυς 21 κελσίου.
Κανονικά λόγω τεράστιου ύψους ήθελε ένα 24άρι , και ένα 18άρι , σε συνδυασμένη λειτουργία για να ζεστάνει τον χώρο .
Αλλά άκουσε κάποιους που λένε τα ίδια με σένα.
Χρειάζεται πολύ μεγαλύτερες μονάδες σε συνδυασμό για να ζεστάνει αυτόν τον χώρο , ύψος από 5,8 , έως 3,0.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Δουλεύουν φούλ αλλά δεν προλαβαίνουν τα καημένα .
Θα βάλει και μία μεγαλύτερη μονάδα 24 , να παρέχει τα βασικά , μπας και μπορέσουν τα τρία μικρά να κάνουν κάτι ,σε συνδυασμό πάντα ε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Air flow. Πάλι λάθος τα λες, δεύτερη φορά. Κατέβασε τα pdf και μελέτησέ τα..

1000009684.png
1000009685.png


Λόγω μεγάλου ύψους, ο ζεστός αέρας από τα κλιματιστικά πάει πάνω.

Επιδαπέδιο χρειάζεται, που να στέλνει ζέστη τέρμα κάτω, σύριζα με το δάπεδο.
Επειδή και γω έχω μεγάλο ύψος (6,5μ) έχω ένα τέτοιο επιδαπέδιο, 9-αρι.

Τα υπόλοιπα ururu, πρέπει να στέλνουν τη ζέστη τέρμα κάτω, προς το δάπεδο.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.293
Reaction score
26.846
Τέρμα κάτω είναι οι περσίδεςς Κώστα .
Αυτός ο χώρος δεν μασάει από τίποτα. Με κανονικό καλοριφέρ ήθελε 9 ώρες να ζεστάνει .
Είναι μυστήριο και ενεργοβόρο σπίτι . Πολύ όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.034
Reaction score
130.908
Εάν έχει μεγάλες επιφάνειες με τζάμια, αυτές δημιουργούν ένα ρεύμα κρύου αέρα προς τα κάτω. Αυτό εάν δε "σπάσει" με ζεστό αέρα κατευθείαν εκεί στο δάπεδο, δεν έχει σωτηρία, όσα κλιματιστικά κι αν έχει τοποθετημένα ψηλά.

Έτσι είμαι γω, με 6,5μ ύψος ταβανιού, με τζαμαριες ύψους 6μ, πλάτος τζαμαρίας 5-6 μέτρα. Καταρράκτης κρύου αέρα. Με ένα επιδαπέδιο στην μια κάτω άκρη της τζαμαρίας, να ρίχνει κατά μήκος αυτής ζεστό αέρα τέρμα χαμηλά, κλείνει αυτό το ποίημα φορεβε.

Σε αυτό το δικό μου ψηλοταβανο χώρο του σαλονιού, και μιλάμε για μεγάλο σαλόνι, με αυτές τις τζαμαρίες, σε μονοκατοικία στην κορυφή λόφου, αετοφωλιά κανονική λέμε, έχω ένα ururu 12-αρι κι ένα επιδαπέδιο Daikin 9-αρι. Ονομαστικά σύνολο 21.000 BTU. Έξω έχει 9° τώρα, μέσα 21,4 και παίζουν εντελώς χαλαρά τα κλιματιστικά, ξυνονται.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, περί air flow, SCOP/A και nominal/max heating capacity, κατέβασε τα pdf από σειρές κλιματιστικών, να δεις τα data.

Στα δεδομένα δεν τίθεται θέμα "άποψης".

Όσον αφορά τις ενεργειακές απώλειες, είναι άλλο θέμα που θέλει λύση έτσι κι αλλιώς. Με 9 ώρες να καίνε καλοριφέρ, πρέπει να βράσει ακόμα και το πιο παγωμένο σπίτι, από τους 5° να πάει 35.

Και υπόψιν, τα κλιματιστικά δεν κλείνουν ποτέ. Αν τυχόν τα κλείνει και τα ξανανάβει, μια τρύπα στο νερό γίνεται, δε δουλεύουν έτσι. Πάντα ανοιχτά.

Αυτό έχω, σε 9-αρι. Στο λινκ είναι το 12-αρι


Από τέρμα κάτω, βγάζει ζέστη στην ευθεία, πάει σύριζα στο δάπεδο. Τρομερή δουλειά.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Η αδερφή μου που έβαλε όπως την συμβούλεψαν στο σαλόνι της που έχει επικλεινή στέγη , 3 μικρά τα έβαλε εκεί που ξέρει . Ururu sarara έβαλε .
Τα τρία λοιπόν που έβαλε , 9αρια , κλάνουν μέντες , ακόμα και σήμερα με εξωτερική 11 κελσίου.
Σε 24 ώρες δεν έχουν καταφέρει το σαλόνι ,ψηλό είναι η αλήθεια , να φτάσει τουυς 21 κελσίου.
Κανονικά λόγω τεράστιου ύψους ήθελε ένα 24άρι , και ένα 18άρι , σε συνδυασμένη λειτουργία για να ζεστάνει τον χώρο .
Αλλά άκουσε κάποιους που λένε τα ίδια με σένα.
Χρειάζεται πολύ μεγαλύτερες μονάδες σε συνδυασμό για να ζεστάνει αυτόν τον χώρο , ύψος από 5,8 , έως 3,0.
Πόσα τετραγωνικά;

40m2 χώρος Γ με επικλινή στέγη στα 3.5m τα ψηλότερα σημεία. Τα 2 12άρια Fujitsu του 2008 τον γλεντάνε τον χώρο.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.309
Reaction score
7.415
70 τμ με με 5,80 ύψος και μικρό πατάρι .
Ακριβώς έτσι είναι και το δικό μου. Ίδια τετραγωνικά, επικλινής στέγη με μεγάλο ύψος, πατάρι.

Είναι ο βασικός λόγος που πριν μπω στο σπίτι ξήλωσα όλο το πάτωμα (μαζί με ηλεκτρολογικές/υδραυλικές εγκαταστάσεις που έγιναν από την αρχή) για να βάλω ενδοδαπέδια (με αντλία). Problem solved, μια και καλή.

//edit: 70τμ εμένα είναι ο ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνας με διάδρομο/πατάρι. Όχι όλο το σπίτι.
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.605
Μηνύματα
2.910.932
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top