Φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.835
Reaction score
87.158
μια χαρά είναι να κάνεις γνωριμίες με αγνώστους που έχουν κοινά ενδιαφέροντα με εσένα... 8-)
Αν κρίνεις από το AVSite που μέσα από ένα κοινό ενδιαφέρον έχει προκύψει τόση ομόνοια... :biggrin: :cry:


Υ.Γ. Το ιστιοπλοϊκό ταξίδι έκανα ότι δεν το είδα.
 

Μηνύματα
978
Reaction score
2.737
τι χρειάζεται για να φορτίσω στην Incharge και στην Chargespot
Κατεβάζεις τα αντίστοιχα apps, δηλαδή Incharge και Chargespot. Κάνεις εγγραφή κα δηλώνεις τρόπο πληρωμής (βάζεις δηλαδή κάρτα). Δε θυμάμαι αν σου κάνουν κάποια χρέωση επιβεβαίωσης (επιστρεφόμενη φυσικά).

Πιο συγκεκριμένα όμως για την Chargespot - Protergia, θα πρότεινα αφού κατεβάσεις την εφαρμογή, μέσα απ' το μενού να επιλέξεις "Order your RFID card" και να παραγγείλεις έτσι την κάρτα που έχουν.
Η κάρτα θα συνδεθεί στο λογαριασμό σου, οπότε "περνώντας" την κάθε φορά που χρειάζεσαι απ' το φορτιστή της Chargespot θα ξεκινά η φόρτιση, χωρίς να χρειάζεται υποχρεωτικά ν' ανοίγεις app , να σκανάρεις QR codes κλπ
Πιο εύχρηστο, ακόμα και για κάποιον που δε τα πάει καλά με apps κλπ, και με μικρότερες πιθανότητες paparias :biggrin: ...
Παραγγέλνεις κι έρχεται σπίτι.
 




Μηνύματα
978
Reaction score
2.737
Κι άντε και γίνεται το θαύμα και πέφτεις σε τέτοια περίπτωση. Η σύζυγος θ' ακούει μουσική στο αυτοκίνητο; :smg: :lolsign:
Κι αν χρειάζεται βοήθεια; Πες μου εσύ τι να κάνω...
1723460355622.jpeg

Κι αν χρειάζεται βοήθεια; Πες μου εσύ τι να κάνω...
1723460355622.jpeg
Άκυρο, Tesla είναι μάλλον, θα φώναζα τον @costas EAR
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.803
Reaction score
9.607
Αν κρίνεις από το AVSite που μέσα από ένα κοινό ενδιαφέρον έχει προκύψει τόση ομόνοια... :biggrin: :cry:


Υ.Γ. Το ιστιοπλοϊκό ταξίδι έκανα ότι δεν το είδα.
Ταξίδια :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.661
Reaction score
29.357
Έχω διαβάσει να συζητάνε οι ηλεκτροκίνητοι πως όλα τα προβλήματα φόρτισης ξεκινάνε επειδή έχουν κουμπώσει χωρίς να έχουν κάνει καμία άλλη ενέργεια. Πρώτα κάνεις τις ενέργειες, και μετά κουμπώνεις, όπως λένε. Θα πρότεινα να κάνεις και μερικές δοκιμαστικές φορτίσεις εκεί που είσαι, πριν το ταξίδι.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.804
Reaction score
9.013
Θα βλέπουν από μια μεριά την κουβέντα αυτή οι κάτοχοι θερμικών ΙΧ και θα λιγώνονται στα γέλια...

Ειδικά αυτό με τις "δοκιμαστικές φορτίσεις" θα με έστελνε να κυλιέμαι στο πάτωμα...

Όχι πως δεν είναι καλή συμβουλή, αλλά τόσος μπελάς ρε παιδάκι μου... Βάψ' το μπλε το ρημάδι και τσούλα το στη θάλασσα να πάει να χαθεί.... :roflmao:

Για την ιστορία εγώ είμαι απ' έξω, μόνο θερμική μοτό προς το παρόν...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.661
Reaction score
29.357
Ειδικά αυτό με τις "δοκιμαστικές φορτίσεις" θα με έστελνε να κυλιέμαι στο πάτωμα...
Κάτσε όπως είσαι και άσε τους άλλους να κάνουν δοκιμές. Όταν έρθει η ώρα και εγώ θα κάνω. Πάνω από μια σε κάθε πάροχο. Το χειρότερο μου είναι να ψάχνω την ώρα που δεν πρέπει. Και στο ταξίδι δεν πρέπει. Αυτά θα πρέπει να έχουν ήδη λυθεί.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.946
Reaction score
96.221
Αυτό που λέει ο @pstergio για τις RFID κάρτες είναι πολύ σωστό.

Σημερινή εμπειρία με φορτιστή της Elpefuture* έξω από το Γύθειο, όπου δεν κατάφερα να φορτίσω, αφού λόγω μη ύπαρξης σήματος της Cosmote, δεν μπορούσα να συνδεθώ στην εφαρμογή.

*Elpefuture είναι οι 150άρηδες που χρησιμοποίησα και πριν 2 μέρες στην Καλαμάτα. Πού να φανταστώ...

Ε, πόσοι να είναι; Θα βολευτειτε.

Σιγά μη κάνεις 200 χλμ κάθε μέρα, και να πέφτεις κάθε μέρα σε κάποιο άλλο EV ολημερίς κι ολονυχτίς κουμπωμενο.
Αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.428
Μηνύματα
2.903.439
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top