Φόρτιση ηλεκτρικών αυτοκινήτων

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.393
Reaction score
21.119
Ερώτηση άσχετου με τα ηλεκτρικά, σχετική με το θέμα:

Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, έχουν όλα το ίδιο βύσμα/καβλιτζέκι/όπως το λένε για να φορτίζουν; Υποθέτω πως όχι. Εάν όντως έχουν διαφορετικά βύσματα, πώς εξασφαλίζεται ότι ο δημόσιος φορτιστής θα μπορεί να εξυπηρετήσει το αυτοκίνητο; Δηλαδή, εάν το αυτοκίνητό μου έχει το βύσμα "Α" κι ο φορτιστής έχει το βύσμα "Β" τι γίνεται;

Γενικά, όλοι όσους αγόρασαν ηλεκτρικό αυτοκίνητο, σας προβλημάτισε αυτή η παράμετρος; Δεν ξέρω τι γίνεται στην Κύπρο, εκτός από ότι έχουν αρχίσει να "ξεφυτρώνουν" φορτιστές "εδώ κι εκεί" και κάθε ένας είναι διαφορετικός από τον άλλο, οπότε δεν θέλω να βρεθώ στη - μελλοντική - δυσάρεστη θέση να χρειαστεί να φορτίσω σε δημόσιο φορτιστή και να μην μπορώ λόγω ασυμβατότητας βυσμάτων φόρτισης.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.341
Reaction score
7.514
Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, έχουν όλα το ίδιο βύσμα/καβλιτζέκι/όπως το λένε για να φορτίζουν;
Επειδή είμαστε στην Ευρώπη (έχει και μερικά καλά), η απάντηση είναι "ναι".
Πλην κάποιων πολύ παλιών Ιαπωνικών μοντέλων.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.965
Reaction score
29.624
Αν πάρεις καινούργιο όλα ίδια είναι, με CCS.
Aν πάρεις μεταχειρισμένο Nissan Leaf έχει Chademo.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.393
Reaction score
21.119
Επειδή είμαστε στην Ευρώπη (έχει και μερικά καλά), η απάντηση είναι "ναι".
Πλην κάποιων πολύ παλιών Ιαπωνικών μοντέλων.
Έχουν πια το ίδιο σε όλη την Ευρώπη. Αλλού έχουν άλλο.
Αν πάρεις καινούργιο όλα ίδια είναι, με CCS.
Άρα, εάν, για παράδειγμα πάρω είτε ARYA είτε Tesla είτε Id3, θα φορτίζω παντού. Μάλιστα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.341
Reaction score
7.514
Άρα, εάν, για παράδειγμα πάρω είτε ARYA είτε Tesla είτε Id3, θα φορτίζω παντού. Μάλιστα, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Σίγουρα θα έχουν το ίδιο βύσμα. Το "να φορτίζεις παντού" δεν εξαρτάται μόνο από το βύσμα.

Π.χ. τα Tesla έχουν το ίδιο βύσμα με το δικό μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ μπορώ να φορτίσω σε Tesla supercharger. Ή και μπορώ, γιατί πρόσφατα η Tesla άνοιξε επιλεγμένους φορτιστές και σε άλλα οχήματα, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα, δεν ξέρω αν ισχύει και σε ποιους.

Πρακτικά όμως, στη δική σου περίπτωση (στην Κύπρο δεν έχει superchargers και αυτή τη στιγμή καμία άλλη εταιρεία δεν έχει "αποκλειστικό" δίκτυο), δεν έχει σημασία τι αυτοκίνητο θα πάρεις, θα μπορείς να φορτίσεις παντού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.746
Μηνύματα
2.916.031
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top