Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.233
Reaction score
85.173
Βαρβάκειο;
δίπλα είναι. Αλλά με αυτοκίνητο θα δυσκολευτείς.
Ναι.

άσε με τους κόκκους αυτούς γκραν και γκραααααν, άρχισα τα youtube, ξεβίδωσα το σύμπαν , καθάρισα κλαιν, τα ίδια.
προφανώς εκεί είναι το όριό μας, θέλει τουλάχιστον μετρίως καβουρδισμένους κόκκους αλλιώς μασάει.
Ο μύλος είναι το αδύνατο σημείο της μηχανής μας. Ένα άλλο πρόβλημά του είναι ότι η βαρυτική ροή των κόκκων προς τα μαχαίρια δεν είναι σταθερή (λόγω σχεδίασης) και υπάρχουν διαφορές στην ποσότητα καφέ στο πορταφίλτερ μεταξύ αλέσεων.
 

Μηνύματα
15.431
Reaction score
21.600
για τον συνδυασμό κόστους, ευκολίας χρήσης, αποτελέσματος είναι εκτός συναγωνισμού, οπότε ας έχει και ένα αδύνατο σημείο.
για μένα πχ είναι σημαντικό ότι μπορεί να φτιάξει καφέ με σταθερή ποιότητα ο 13χρονος γιός σε κάποιον χωρίς να είμαι μπροστά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.958
Reaction score
127.563
Αυτός ο καφές:

1000011725.jpg


Πέραν από ωραιότατος και γλυκύτατος, είναι ταμάμ για το "μάτι".

Είτε σε μακρόσυρτες εκχυλίσεις, με blooming 20-30", είτε σε σύντομες εκχυλίσεις των 20", όταν παίρνεις το ποτήρι είναι 95% καϊμάκι, δείχνει θεσπέσιο. Μετά, κάθεται το περισσότερο, αλλά μένει ένα παχύ καϊμάκι, πάνω από 5mm, ότι πρέπει για σχέδια με αφρόγαλα (μπλιαχ).

Πολύ φρεσκοκαβουρντισμένος βέβαια.
Και ξανθός, ελαφρύ καβουρδισμα.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
96
Καλησπέρα και πάλι στα παιδιά... Τελικά το συγκεκριμένο site πιάνει όλα τα χόμπι μου... Μουσική, καφές, malts, μπριζολίδια (sous vide, BBQ, smoking).. Δεν ξέρω αν ασχολείστε και με το ψάρεμα... 😄

Κάτοχος καφετιέρας Oscar2 με ένα σωρό mods (προσθήκη μανομέτρων, giglers, opv, αισθητήρα θερμοκρασίας στο grouphead, ρύθμιση πίεσης onthefly για preinfusion κτλ) και ενός μύλου df83. Αυτές τις μέρες πίνω από kawacom. Αρκετά καλά καφεδάκια..
 

Attachments




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.096
Μηνύματα
2.888.205
Members
37.986
Νεότερο μέλος
nlena
Top