Project ''Projectορας''




Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
90db σταθμη rt30-rt20 για να εχουμε μια ποιο ασφαλη αποσταση απο τη σταθμη θορυβου... αλλιως πιασε 110+ και μετρα και rt60:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.591
Reaction score
42.631
Αυτή η σκέψη τριγυρνούσε στο μυαλό μου συνέχεια σχετικά με τα RT.
Οπως λέει και ο EAR "κάνε το χώρο φίλο σου" εγώ με τη σειρά μου λέω "γιατί να τον κάνεις εχθρό σου;", εννοώντας ότι τελικά δεν παίζει κάποιος σε υψηλές στάθμες για να διεγείρεται αντίστοιχα ο χώρος τότε δεν τον απασχολεί και πολύ καθώς δεν "θα τον ακούσει".
90 db αμφιβάλλω να τα πιάνω στο σπίτι, τα 110 ούτε μεθυσμένος :laugh:
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Αλλο ειπα ,μαλλον δεν το καταλαβες, αναφερομουν στον τρπο μετρησης, με το ιδιο σκεπτικο μην τα ρυθμισεις αφου δε πιανεις σταθμες.
Τελος, ποιο πολυ μας ενδιαφερει να εχει ομοιομορφια, σαφως να ειναι και χαμηλα αλλα ομοιορφα, ειδικα τωρα οταν ακουει καποιος σε πολυ χαμηλες σταθμες προτιμοτερο θα ηταν να μην ειναι και χαμηλα αυτη, αλλα εδω μπαινει και το προσωπικο γουστο ..
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.215
Reaction score
97.265
Ωραίο παιχνιδάκι βρήκε η Μελίνα μας. Όλο το χειμώνα θα ανεβάζει σχεδιαγράμματα. Ζητήστε του βρε και κανά waterfall να το φχαριστηθεί. :laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.215
Reaction score
97.265
Έχω ρίξει το θάψιμο της αρκούδας στο ΥΡΑΟ, αλλά κοιτάξτε manual ρύθμιση από τον Κεφάλα



και αυτόματη reference από το Audyssey



Ο σωστός ο μάστορας.....:)

Υ.Γ. Εντάξει, μέχρι 120 Hz βλέπουμε, αλλά οι μετρήσεις sub με τα υπόλοιπα στο Audyssey δεν βλέπονται...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.591
Reaction score
42.631
Έχω ρίξει το θάψιμο της αρκούδας στο ΥΡΑΟ, αλλά κοιτάξτε manual ρύθμιση από τον Κεφάλα



και αυτόματη reference από το Audyssey



Ο σωστός ο μάστορας.....:)

Υ.Γ. Εντάξει, μέχρι 120 Hz βλέπουμε, αλλά οι μετρήσεις sub με τα υπόλοιπα στο Audyssey δεν βλέπονται...

άλλα ηχεία Γιάννη, άλλες θέσεις και όπως έγραψα η αυτόματη ρύθμιση ήταν βιαστική και πρόχειρη. Από βδομάδα που θα βρω χρόνο θα κάνω μια πιο σωστή διαδικασία με το audyssey και θα ανεβάσω διαγράμματα.

Χάζευα το δισκάκι της auro, μόνος μου, και χαζομέτραγα με το κινητό στάθμες. 90 και 100 και παραπάνω έπιανα στα peaks σε κάποια περάσματα. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν μπορώ να ακούω σε αυτές τις εντάσεις καθημερινά τα βράδια που βλέπουμε ταινίες με την κυρά και τα παιδιά κοιμούνται μέσα. Δεν νομίζω και να μου άρεσε, νομίζω θα έχανα το χαλαρωτικό της υπόθεσης που έχω τώρα.

Μετρήσεις και ρυθμίσεις θα γίνουν, από αυτούς που ξέρουν και είναι επαγγελματίες, και θα φτάσει μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει το σύστημα με το χώρο όπως περίπου είναι τώρα... και με κάποιες παρεμβάσεις εικαστικού χαρακτήρα που θα γινόντουσαν έτσι κι αλλιώς, αν βοηθήσουν και αυτές έχει καλώς.

Σε ότι αφορά το rt νομίζω ότι όσοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει (reverbation time) τότε καταλαβαίνουν και πως αυτό σχετίζεται με τη στάθμη της πηγής του ήχου και τι έγραψα παραπάνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.200
Reaction score
82.958
Δεν μου δίνει τέτοια επιλογή, μόνο both για τα L&R.
Αν δώσεις both απ τον υπολογιστή δεν θα παίξει και το sub τα κάτω απο το cross;
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.591
Reaction score
42.631
Αν δώσεις both απ τον υπολογιστή δεν θα παίξει και το sub τα κάτω απο το cross;
Α, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Φαντάζομαι πως αναλόγως πως είναι δηλωμένα τα ηχεία, small or large, θα στείλει αυτά που αναλογούν σε αυτά τα κανάλια. Αν είναι small λες να βάλει και στο παιχνίδι την LFE?
Οταν το δοκιμάσω θα σου πω.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
ππςςςςςςςςςςςςςς...!!!!!!:party:





(Πρώτο) Συμπέρασμα από όλα αυτά;

Αχ, έρμε Καστρουνή τι έχεις να τραβήξεις! :laugh::laugh::laugh: :roflmao::roflmao::roflmao:
τζετ θα σε φτιαξει ο Μ.Κ....:party:
[DOUBLEPOST=1484326687][/DOUBLEPOST]
Α, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Φαντάζομαι πως αναλόγως πως είναι δηλωμένα τα ηχεία, small or large, θα στείλει αυτά που αναλογούν σε αυτά τα κανάλια. Αν είναι small λες να βάλει και στο παιχνίδι την LFE?
Οταν το δοκιμάσω θα σου πω.
μ@ρη το lfe ειναι το 0.1 καναλι δεν θα παιξει ...θα παξει ομως το sub :D
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Έχω ρίξει το θάψιμο της αρκούδας στο ΥΡΑΟ, αλλά κοιτάξτε manual ρύθμιση από τον Κεφάλα



και αυτόματη reference από το Audyssey



Ο σωστός ο μάστορας.....:)

Υ.Γ. Εντάξει, μέχρι 120 Hz βλέπουμε, αλλά οι μετρήσεις sub με τα υπόλοιπα στο Audyssey δεν βλέπονται...
μικρη διαφορα Γιαννουκο

το ενα ειναι ανα 10db και το αλλο ανα 5db και τα βλεπεις ετσι...:p
.....και εγινε και στα πεταχτα ;)

ανεβασε και κανα δικο σου Γιαννουκο να δουμε βρε ...
...7.4.1 εχεις και δεν ειδαμε ουτε μισο :D
το sub το αφησε οπως τοχα ...η του αλλαξε τα φωτα ; :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.649
Reaction score
132.921
Όπως και να'χει, είναι πολύ υψηλοί οι χρόνοι αντήχησης, με μόνη εξαίρεση τα ανώτερα πρίμα, τα οποία οριακά πέφτουν κάτω από μισό δευτερόλεπτο, πράγμα που κατά βάση είναι το αναμενόμενο.

Πριν ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο, πρέπει να βάλεις στόχο τους χρόνους αντήχησης να πέσουν τουλάχιστον στο 0,4.

Αν δε γίνει αυτό, ειλικρινά σου λέω πως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα οποιαδήποτε ισοσταθμιση, και προφανώς είναι λάθος (και στο αυτί) τα όμορφα σχεδιαγράμματα απόκρισης, δείχνουν κάτι που δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μόνο το μάτι μπορούν να ικανοποιήσουν αυτά τα σχεδιαγράμματα απόκρισης, και τίποτε άλλο.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, η σωστή ισοσταθμιση τώρα, θα πρέπει να έχει ως ταργκετ κερβ το ανάποδο του σχεδιαγράμματος χρόνων αντήχησης, συν τις καμπύλες λαουντνες, όπως στο κατά μπουτχια ευαγγέλιο προσχομεν. Αυτό αν γίνει, θα έχει ως αποτέλεσμα μία καμπύλη απόκρισης που στο μάτι θα φαίνεται εντελώς λάθος, αλλά στο αυτί και στη θεωρία θα είναι απολύτως σωστό. ;)

Ξεκίνα αγορές διαχυτικων διατάξεων. Δες που μπορείς να βάλεις, και πάρε πράμα. Για τις χαμηλές συχνότητες ισχύουν τα γνωστά, γωνίες και ταβάνι οι διαθέσιμες περιοχές για επεμβάσεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.200
Reaction score
82.958
Αυτή η σκέψη τριγυρνούσε στο μυαλό μου συνέχεια σχετικά με τα RT.
Οπως λέει και ο EAR "κάνε το χώρο φίλο σου" εγώ με τη σειρά μου λέω "γιατί να τον κάνεις εχθρό σου;", εννοώντας ότι τελικά δεν παίζει κάποιος σε υψηλές στάθμες για να διεγείρεται αντίστοιχα ο χώρος τότε δεν τον απασχολεί και πολύ καθώς δεν "θα τον ακούσει".
90 db αμφιβάλλω να τα πιάνω στο σπίτι, τα 110 ούτε μεθυσμένος :laugh:
Οταν θα φτιάξεις τους χρόνους οπως λέει ο Εαρ, τοτε θα σταματήσει να σε ενοχλεί η ψηλή στάθμη. Αντιθέτως, θα την επιζητάς, θα γουστάρεις. Το εχω δει το έργο.

Άμεση προτεραιότητα, κατέβασε τους χρόνους οπως σου λέει. Αλλιως τζάμπα καίει η λάμπα.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.591
Reaction score
42.631
Όπως και να'χει, είναι πολύ υψηλοί οι χρόνοι αντήχησης, με μόνη εξαίρεση τα ανώτερα πρίμα, τα οποία οριακά πέφτουν κάτω από μισό δευτερόλεπτο, πράγμα που κατά βάση είναι το αναμενόμενο.

Πριν ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο, πρέπει να βάλεις στόχο τους χρόνους αντήχησης να πέσουν τουλάχιστον στο 0,4.

Αν δε γίνει αυτό, ειλικρινά σου λέω πως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα οποιαδήποτε ισοσταθμιση, και προφανώς είναι λάθος (και στο αυτί) τα όμορφα σχεδιαγράμματα απόκρισης, δείχνουν κάτι που δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μόνο το μάτι μπορούν να ικανοποιήσουν αυτά τα σχεδιαγράμματα απόκρισης, και τίποτε άλλο.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, η σωστή ισοσταθμιση τώρα, θα πρέπει να έχει ως ταργκετ κερβ το ανάποδο του σχεδιαγράμματος χρόνων αντήχησης, συν τις καμπύλες λαουντνες, όπως στο κατά μπουτχια ευαγγέλιο προσχομεν. Αυτό αν γίνει, θα έχει ως αποτέλεσμα μία καμπύλη απόκρισης που στο μάτι θα φαίνεται εντελώς λάθος, αλλά στο αυτί και στη θεωρία θα είναι απολύτως σωστό. ;)

Ξεκίνα αγορές διαχυτικων διατάξεων. Δες που μπορείς να βάλεις, και πάρε πράμα. Για τις χαμηλές συχνότητες ισχύουν τα γνωστά, γωνίες και ταβάνι οι διαθέσιμες περιοχές για επεμβάσεις.

Ερώτησεις:
Το RT (ειδικά) στις χαμηλές συχνότητες έχει άλλη συμπεριφορά αναλόγως της ισοστάθμισης του ηχείου όπως δείχνουν τα παραπάνω διαγράμματα (αν υποτεθεί ότι είναι σωστά γιατί δεν τα έχω κάνει με τις σωστές στάθμες που έγραψε ο Soco).
Δεν πρέπει πρώτα να γίνει ισοστάθμιση και μετά να δούμε που είναι το RT και αναλόγως να επέμβω;
Αν γίνει ανάποδα σύμφωνα με ποια μέτρηση πρέπει να πάω;
Μέχρι ποια περιοχή ανιχνεύω για βελτιώσεις.
Οταν λες γωνίες εννοείς όλες οι γωνίες του δωματίου ή μόνο πίσω από τα μπροστά ηχεία; και τώρα που έγραψα αυτό μου ήρθε πάλι η ερώτηση που έκανα πιο πάνω....σε ποιο κανάλι μετράμε RT;

ΥΓ εμ, τι μόνο εγώ θα ανεβάζω διαγράμματα; θα ανεβάζω εγώ θα γράφετε εσείς :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.892
Μηνύματα
2.921.701
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top