νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.297
Reaction score
83.274
το οτι δεν εχεις ακουσει δικαναλο σε σαλονι με λαμπατους και βινύλια υποδειγμα αναπαραγωγής
Εχω ακούσει. Και δεν ειναι υπόδειγμα. Για γέλια ειναι.

Δεν γίνεται.Γιατι δεν εχουν σωστό RT60.
Γιατι δεν εχουν αρκετό δυναμικο εύρος.

Μπορώ να γράψω αλλα δεκα. Αλλα μονο απο αυτα τα δυο κόβονται κατευθείαν.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
το οτι δεν εχεις ακουσει δικαναλο σε σαλονι με λαμπατους και βινύλια υποδειγμα αναπαραγωγής
Που το ξέρεις?


Ελάτε ρε παιδιά . σεντόνια στο νήμα για ένα ενισχυτάκο?
 



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Εχω ακούσει. Και δεν ειναι υπόδειγμα. Για γέλια ειναι.

Δεν γίνεται.Γιατι δεν εχουν σωστό RT60.
Γιατι δεν εχουν αρκετό δυναμικο εύρος.

Μπορώ να γράψω αλλα δεκα. Αλλα μονο απο αυτα τα δυο κόβονται κατευθείαν.
Αυτα που ακουσες πιθανον να μην ηταν υπόδειγμα
Ομως δεν τα ακουσες ολα και σε αυτα που δεν ακουσες υπαρχουν και υποδείγματα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.297
Reaction score
83.274
Αυτα που ακουσες πιθανον να μην ηταν υπόδειγμα
Ομως δεν τα ακουσες ολα και σε αυτα που δεν ακουσες υπαρχουν και υποδείγματα
Καλά εννοείται πως δεν τα άκουσα ολα.

Αν ξέρεις κάποιο που πιάνει 110+db σε σχετικά αξιοπρεπείς παραμορφώσεις, σε όλο το φάσμα και εχει RT60 0.5-0.2, λαμπάτη χαιεντια σε σαλόνι με κρυσταλλιερες και μπουφέδες πες μου που ειναι να παω
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
κάποιο που πιάνει 110+db
Εγώ βάζω τον πήχη μίνιμουμ στα 115. (117 για να είμαι ακριβής)
Κι αυτό, κάνοντας την καρδιά μου πέτρα.
Με πόνο ψυχής, μόνο και μόνο ως ένδειξη κατανόησης στην δυσκολία του εγχειρήματος.
Επειδή είμαι καλός άνθρωπος.
Συ-μπο-νε-τι-κός.

:p
 
Last edited:




Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Sounds Intensities Permissible exposure time
City Traffic, inside the car 85 dB 8 hours
Bulldozer 88 dB 4 hours
Jazz Concert 91 dB 2 hours
Power Mower 94 dB 1 hour
Nightclub 97 dB 30 minutes
Ambulance Siren, inside driver window down 100 dB 15 minutes
Rock Concert, Leaf Blower 115 dB 30 seconds

Με συγχωρειτε...αλλα ποιος ακουει 115 db για πολυ ωρα...και ποσα σπιτια παιζουν πολυ δυνατα;Πρεπει να μενεις σε μονοκατοικια και να φορας ακουστικα βαρυκοιας σε καμποσο καιρο.
 

Μηνύματα
9.812
Reaction score
13.387
Sounds Intensities Permissible exposure time
City Traffic, inside the car 85 dB 8 hours
Bulldozer 88 dB 4 hours
Jazz Concert 91 dB 2 hours
Power Mower 94 dB 1 hour
Nightclub 97 dB 30 minutes
Ambulance Siren, inside driver window down 100 dB 15 minutes
Rock Concert, Leaf Blower 115 dB 30 seconds

Με συγχωρειτε...αλλα ποιος ακουει 115 db για πολυ ωρα...και ποσα σπιτια παιζουν πολυ δυνατα;Πρεπει να μενεις σε μονοκατοικια και να φορας ακουστικα βαρυκοιας σε καμποσο καιρο.
εγω χαλαρα στα 138...για να με παρει ο υπνος
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Στα 75 db πέφτει η Πρώτη Σφαλιάρα, τι μου λέτε τώρα.....Παρακαλώ να λείπει από το σπίτι για να γκαζώσω λίγο!
[DOUBLEPOST=1496384545][/DOUBLEPOST]
Πάντως για να πούμε λιγάκι και για τον Onkyo,με δυο VUmeters θα'ταν πιο ωραίος τουλάχιστον!
Κάποτε ακόμη και στις οικονομικότερες επιλογές υπήρχαν...
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Τι σίγουρο είναι ότι ο Κώστας δεν υπέθεσαι κάτι αυθαίρετα. Ψάξε λίγο τα γραπτά του στο forum και θα καταλάβεις.;):thumbsup:
ίσως να εκφράστηκα λάθος και να βγήκε άλλο νόημα . Δέν εννοώ οτι κατέληξε αυθαίρετα στα συμπεράσματα του περι διάταξης ηχείων αλλά στο οτι "όποιος δε τα πάει καλά με τους αριθμούς, το γυρίζει στην "άποψη"." Γι'αυτό κιόλας πριν διαβάσω το συγκεκριμένο σχόλιο ζήτησα ένα λίνκ για να δώ πού στηρίζει τα συμπεράσματα του ετσι ώστε πολύ ευχαρίστως αν υπάρχει βάση να αναθεωρήσω .

Μπα, δε το στηριξες πουθενά, είπες μια αυθαίρετη άποψη, και τη συμπληρωσες με μια επίσης αυθαίρετη γενίκευση, που δεν ισχύει.
Δεκτό το γενίκευση όχι το αυθέρετη. Θα γράψω πιό κάτω αναλυτικά που το στηρίζω .

Και γω έκανα ουσιαστικά το ίδιο, μόνο που έχω στηρίξει με επιχειρήματα αδιαμφισβήτητα τα λεγόμενά μου τόσες πολλές φορές, που καταντάει κουραστικό.
Καταλαβαίνω οτι είναι κουραστικό γιάυτό ζήτησα (δεν απαίτησα) να με διευκολύνεις με ενα λινκ επειδη έχεις 20.000 posts και όσο να'ναι αυτό δυσκολεύει την αναζητηση.

Κάθε μεγάφωνο μπορεί να παίξει συγκεκριμένο αριθμό οκταβων χωρίς πρόβλημα γραμμικότητας, κι όχι παραπάνω.
Και φυσικά με ισοσταθμιση, φάσης και πλάτους, both, όπως προβλέπεται.
Στο θέμα της φασικής απόκρισης και ισορροπίας υπάρχουν ενεργά (με DSP διόρθωση φάσης) που παίζουν καθωσπρέπει σε βαθμό κακουργήματος.
Συμφωνώ . Όταν λέω full range αναφέρομαι σε όλο το ηχείο όχι σε έναν οδηγό . Οπότε απ την στιγμή που έχεις τον αριθμό οδηγών που μπορούν να παίξουν γραμικά σε όλο το φάσμα στην επιθυμιτή ένταση , με το να προσθέτεις και άλλα αυτό που κάνεις δεν είναι να προσθέτεις λάθη τα οποία θα διορθώσεις έπειτα ; Γι'αυτό θεωρώ πιο σωστή μια fixed κατασκευή που έχει κάνει ο κατασκευαστής επέιτα απο μελέτη , μετρησεις , διορθώσεις και σεταρισματος υπο ελεγχόμενες συνθίκες και όργανα ακριβείας .

Τα προβλήματα του χώρου λοιπόν, ξεκινούν από τις χαμηλές συχνότητες, όπου ο μόνος σοβαρός τρόπος να το παλαιψεις είναι με 4 σαμπ, σύμφωνα με όλες τις υπάρχουσες μελέτες.
Ενδιαφέρον ακούγεται θα το ψάξω .

Τι νομίζεις ότι διαφέρει στα χαμηλομεσαία, στα μεσαία ή στα πρίμα, από τα μπάσα; Κατά βάση, τίποτα απολύτως.
Όπως το εξιγησες πολύ ωραία και πιο κάτω τίποτα . Αυτό που αλάζει όμως είναι η σχέση μετατόπισης φάσης με την χρονική απόκληση μιας συχνότητας . Όπότε μικρές αποκλίσεις έχουν πιο καταστρεπτικά αποτελέσματα όσο ανεβαίνουμε συχνοτικά . Δηλαδήμε την τοποθέτηση περισότερων ηχείων αθροίζουμε τα λάθη που έχει ένα σύστημα (πάντα μιλόντας για καλοσεταρισμένο) ή και η μικρή απόκληση απο την θέση σκρόασης (μιλάμε για λίγα εκατοστά).
Κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς θα πετύχουμε την αίθηση τις στερεοφωνίας βάζοντας ηχεία (εξαιρουμένων των σαμπ) να παίζουν πέραν των σημείων ανάμεσα στο L και R . Ότι έχω ακούσει μεχρι στιγμής είναι ή μιξαρισμένο για surround και να δίνει την αντίστοιχη αίσθηση οπου μιλάμε για κάτι διαφορετικό ή ενα στέρεο αρχείο να παίζει ψευδοsurround που συμφωνούμε οτι δεν... Ποτέ όμως να δίνει αίσθηση στερεοφωνίας . Λαμβάνοντας υπ'οψην το law of the first wavefront και το πως λειτουργεί η αμφιοτική ακοή του ανθρώπου δεν μπορεί να πάει κάπου το μυαλό μου . Δοκίμασα αρκετά google search αλλά ίσως βάζω λάθος λέξεις . Όποια βοήθεια για το πώς να το ΄ψαξω ή εδώ αν υπάρχει κανα άρθρο θα την εκτιμούσα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
εγω χαλαρα στα 138...για να με παρει ο υπνος
Εσύ είσαι κουφός, εντάξει, μη σκας.

Στα 75 db πέφτει η Πρώτη Σφαλιάρα, τι μου λέτε τώρα.....Παρακαλώ να λείπει από το σπίτι για να γκαζώσω λίγο!
Κοίτα το πρόβλημα κατάματα:

Screenshot_20170322-124749.png
Screenshot_20170213-194513.png


Κάτω από 80 ντεσιμπέλ, δε μπορεί το αυτί σου να ακούσει το κάτω όριο των χαμηλών συχνοτήτων.

Δε μπορεί, σε περιβάλλον νεκρικής σιγής. Στο σπίτι σου τι κατώφλι θορύβου υπάρχει, δε ξέρω, αλλά όποιο είναι, ουσιαστικά το προσθέτεις..

Χιούστον, γουι χεβ ε προμπλεμ.

Δε μπορεί το αυτί.

Το κατώφλι ακουστοτητας μεταξύ μεσαίων και τέρμα μπάσων, έχει ένα χάσμα 80 ντεσιμπέλ. Φακ. Παλιοζωή..

Θέλει πολύ γερό φίλτρο λαουντνες σε τόσο χαμηλές στάθμες "μέσης ακρόασης" ας πούμε.

Ταυτόχρονα, όταν μετράει 75 ντεσιμπέλ στα μεσαία, η ανάγκη στους 20 κύκλους βρίσκεται στα 115 ντεσιμπέλ.

Φακ. Δε το'ξερες, ε; :p:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.120
Reaction score
134.402
Βασικά η equal loudness contour κατά ISO στα 80 ντεσιμπέλ, όπου η περιοχή μεγάλης ευαισθησίας του αυτιού μας βρίσκεται σε στάθμη 75 ντεσιμπέλ, απαιτεί 120 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους, διαφορά 45 ντεσιμπέλ.

Τέτοια διαφορά gain αν τη δώσεις με loudness θα κλιπαρουν όλα αυτά τα γελοία ενισχυτικά ακουστικών που τα πουλάνε για ενισχυτικά ηχείων, αγνοώντας τις βασικές αρχές απαίτησης ισχύος για οικιακή χρήση του γκρουπ Harman που ισχύουν από πριν γεννηθεί ο Μητσοτάκης που μόλις μας άφησε.

Πιο λογική επιλογή είναι η equal loudness contour κατά ISO στα 100 ντεσιμπέλ, που έχει μέγιστη απαιτούμενη στάθμη στους 20 κύκλους 128 ντεσιμπέλ και στους 30 κύκλους 120 ντεσιμπέλ, με την περιοχή ευαισθησίας του αυτιού στα 95 ντεσιμπέλ, διαφορά αποδεκτή σε σύστημα που θες στους 30 να τα δίνει κανονικά, οπότε 25 ντεσιμπέλ διαφοράς τα βρίσκεις, όχι βέβαια με ενισχυτικες βαθμίδες ακουστικών.

Δηλαδή, σε χαμηλές στάθμες, δεν είναι ότι δε "γεμίζει" το ηχείο ή δε παίζει σωστά το γουφερ ή αργεί να φορτώσει λόγω ευαισθησίας του γουφερ και τέτοιες μπούρδες. Δεν ακούει το αυτί. Δεν.

Ξέρω, παπαριά. :p
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Βασικά η equal loudness contour κατά ISO στα 80 ντεσιμπέλ, όπου η περιοχή μεγάλης ευαισθησίας του αυτιού μας βρίσκεται σε στάθμη 75 ντεσιμπέλ, απαιτεί 120 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους, διαφορά 45 ντεσιμπέλ.

Τέτοια διαφορά gain αν τη δώσεις με loudness θα κλιπαρουν όλα αυτά τα γελοία ενισχυτικά ακουστικών που τα πουλάνε για ενισχυτικά ηχείων, αγνοώντας τις βασικές αρχές απαίτησης ισχύος για οικιακή χρήση του γκρουπ Harman που ισχύουν από πριν γεννηθεί ο Μητσοτάκης που μόλις μας άφησε.

Πιο λογική επιλογή είναι η equal loudness contour κατά ISO στα 100 ντεσιμπέλ, που έχει μέγιστη απαιτούμενη στάθμη στους 20 κύκλους 128 ντεσιμπέλ και στους 30 κύκλους 120 ντεσιμπέλ, με την περιοχή ευαισθησίας του αυτιού στα 95 ντεσιμπέλ, διαφορά αποδεκτή σε σύστημα που θες στους 30 να τα δίνει κανονικά, οπότε 25 ντεσιμπέλ διαφοράς τα βρίσκεις, όχι βέβαια με ενισχυτικες βαθμίδες ακουστικών.

Δηλαδή, σε χαμηλές στάθμες, δεν είναι ότι δε "γεμίζει" το ηχείο ή δε παίζει σωστά το γουφερ ή αργεί να φορτώσει λόγω ευαισθησίας του γουφερ και τέτοιες μπούρδες. Δεν ακούει το αυτί. Δεν.

Ξέρω, παπαριά. :p

Δεν υπάρχει περίπτωση και λογική κάποιος σε οικιακό χώρο να έχει σύστημα που να δίνει τα "120 db στους 20 κύκλους" για να ικανοποιηθεί μια προδιαγραφή. Αλίμονο αν για να βιώσει κάποια ψευδαίσθηση "αληθοφάνειας" στον ήχο θα έπρεπε κάποιος να πηγαίνει σε τέτοια μεγέθη στα όρια του ακουστικού φάσματος! Και επιπρόσθετα είναι αδύνατο για το χώρο του να ανταποκριθεί.

Γι αυτό και ο όντως αναιμικός ενισχυτής των 30 βατ θα συνεχίσει να πουλά. Όπως και τα ηχεία βάσης. Όλα είναι συμβιβασμός.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.832
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top