νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Στην πρωτη κι εγω κι εχω ανοιχτα τα αυτια μου διχως προκαταλειψεις...αν ακουσω ενα ενεργο ηχειο φοβερο θα το πω...ή αν μου αρεσει ο ηχος που βγαζει ενας λαμπατος παλι θα το πω.
 



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτα που λες ισχύουν συνήθως πράγματι, αλλα δεν αναγορεύουν τις χαιεντιές σε σαλόνια ως ιδανικά συστηματα αναπαραγωγής. Πανάκριβες κουράδες ειναι.

Ο στόχος ειναι αυτο που περιέγραψα, και πολλές παρόμοιες εκδοχές-παραλλαγές . Προσπαθούμε να το πετύχουμε σε βάθος χρόνου.

Αν κάποιος δεν μπορει για τους λόγους που ανέφερες να πετύχει τον στοχο, κάθεται στα αυγά του και δεν ονειρευεται ιδανικές καταστάσεις, ακούει την μουσικούλα του και περνάει καλά. Και κυριως δεν προσπαθεί να δώσει θεωρητικό υπόβαθρο επιβεβαίωσης στην ανεπάρκεια του ηχητικού αποτελέσματος.

Οσο για την αισθητική, σε dedicated δωμάτιο ακροασης δεν με απασχολεί και τοσο.

Μια που μιλας για μετρησεις, ακουστικη φροντιδα κτλ, εχεις μετρησεις & φωτογραφιες σε τυπικο οικιακο χωρο αυτων που κατα καιρους προτεινεις; Ή μονο θεωρητικες προτασεις;

Κατι αλλο, βλεπω οτι συνεχως βαζετε καποιες υψηλοτατες προδιαγραφες (λες και χωρις αυτες δεν μπορει καποιος να ακουσει μουσικη), προτασεις των 10-15-20 χιλιαρικων αλλα κανενας σας (εκτος ελαχιστοτατων εξαιρεσεων) δεν εχει τετοια συστηματα. Γιατι; Δεν αρρωσταινουν οι ανθρωποι στη Θεσσαλονικη να παρετε τα ανταμ με τα 4 υπογουφερ; :)

Μηπως οι χαλιενταδες τελικα την βρισκουν με την παραμυθα τους καλυτερα; Ειναι καθαρα υποκειμενικο αλλα μαλλον ετσι ειναι. Αγοραζει τη λαμπα, το χοντρο καλωδιο και νομιζει οτι εφτασε στην ηχητικη νιρβανα. Ενω ο αλλος του φταιει συνεχως η καμπυλη, η γαση, η ανακλαση....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964
Γιατι; Δεν αρρωσταινουν οι ανθρωποι στη Θεσσαλονικη να παρετε τα ανταμ με τα 4 υπογουφερ; :)
Τα μαζεύουμε και τα δίνουμε στους φόρους και στις εισφορές (73%) για να πληρώνεται το παπαδαριο και οι χιλιάδες άχρηστοι θεολόγοι που καταστρέφουν παιδικούς εγκεφάλους στα σχολεία. Αντί να κάνουν φυσική και εξέλιξη των ειδών όλη τη μέρα.

Όσο για τις μετρήσεις,δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Δεν μπορείς να βρεις μετρήσεις ηχείων μόνος σου στο Ίντερνετ; τις δικές μου μετρήσεις, από το μέτριο σύστημα μου τις έχω ανεβάσει επνειλλημενως.

Δείξε μου τώρα εσυ ένα χαιενταδικο λαμπατο σπίτι που μετράει έτσι.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Μια που μιλας για μετρησεις, ακουστικη φροντιδα κτλ, εχεις μετρησεις & φωτογραφιες σε τυπικο οικιακο χωρο αυτων που κατα καιρους προτεινεις; Ή μονο θεωρητικες προτασεις;

Κατι αλλο, βλεπω οτι συνεχως βαζετε καποιες υψηλοτατες προδιαγραφες (λες και χωρις αυτες δεν μπορει καποιος να ακουσει μουσικη), προτασεις των 10-15-20 χιλιαρικων αλλα κανενας σας (εκτος ελαχιστοτατων εξαιρεσεων) δεν εχει τετοια συστηματα. Γιατι; Δεν αρρωσταινουν οι ανθρωποι στη Θεσσαλονικη να παρετε τα ανταμ με τα 4 υπογουφερ; :)

Μηπως οι χαλιενταδες τελικα την βρισκουν με την παραμυθα τους καλυτερα; Ειναι καθαρα υποκειμενικο αλλα μαλλον ετσι ειναι. Αγοραζει τη λαμπα, το χοντρο καλωδιο και νομιζει οτι εφτασε στην ηχητικη νιρβανα. Ενω ο αλλος του φταιει συνεχως η καμπυλη, η γαση, η ανακλαση....
Εισαι λιγο αυστηρος...και λιγο λαθος:)
[DOUBLEPOST=1496430689][/DOUBLEPOST]
Τα μαζεύουμε και τα δίνουμε στους φόρους (73%) για να πληρώνεται το παπαδαριο και οι χιλιάδες άχρηστοι θεολόγοι που καταστρέφουν παιδικούς εγκεφάλους στα σχολεία.

Όσο για τις μετρήσεις,δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Δεν μπορείς να βρεις μετρήσεις ηχείων μόνος σου στο Ίντερνετ; τις δικές μου μετρήσεις, από το μέτριο σύστημα μου τις έχω ανεβάσει επνειλλημενως.

Δείξε μου τώρα εσυ ένα χαιενταδικο λαμπατο σπίτι που μετράει έτσι.
Μην ψαρωνεις.....:D
 




Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Τα μαζεύουμε και τα δίνουμε στους φόρους και στις εισφορές (73%) για να πληρώνεται το παπαδαριο και οι χιλιάδες άχρηστοι θεολόγοι που καταστρέφουν παιδικούς εγκεφάλους στα σχολεία. Αντί να κάνουν φυσική και εξέλιξη των ειδών όλη τη μέρα.

Όσο για τις μετρήσεις,δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Δεν μπορείς να βρεις μετρήσεις ηχείων μόνος σου στο Ίντερνετ; τις δικές μου μετρήσεις, από το μέτριο σύστημα μου τις έχω ανεβάσει επνειλλημενως.

Δείξε μου τώρα εσυ ένα χαιενταδικο λαμπατο σπίτι που μετράει έτσι.
Παλι καλα που πληρωνετε μερικοι απο εσας και φορους γιατι αλλιως θα θα τρωγατε στα ενεργα του Σατανα.....

Ο χαιεντας δεν ψειριζει τις μετρησεις, βαζει ασφαλεια ροδιου στον πινακα και την βρισκει περισσοτερο τελικα.

Παντως πραγματι, μαυρα μεσανυχτα. Στις παρουσιασεις συστηματων δεν μπορω να δω αυτα τα Αδαμ που τοσο διαφημιζονται. Μοξο την Ευα (του σπιτιου) να κραδαινει την παντοφλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964
Κοίτα που τα έβαλε με τα Adam ο υποστηρικτής του Αδάμ :roflmao:
[DOUBLEPOST=1496435034][/DOUBLEPOST]
Στις παρουσιασεις συστηματων δεν μπορω να δω αυτα τα Αδαμ
Ψάξε καλύτερα
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Αυτον τον onkyo δεν τον βλεπω και πολυ vintage...
Ουτε ενα vu meter δεν εχει....γιατι ειναι vintage?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Κοίτα που τα έβαλε με τα Adam ο υποστηρικτής του Αδάμ :roflmao:
[DOUBLEPOST=1496435034][/DOUBLEPOST]
Ψάξε καλύτερα
Βοήθησε με λίγο. Θυμάμαι μόνο 3 σοβαρά και πολύ ακριβά. Αθήνα, Βόλο και ένα κάπου προς την Αλεξανδρούπολη. Τα υπόλοιπα ήταν με near-field ηχειάκια.

Μια ερώτηση: ανακοινώνει ο Αδάμ, η Εύα, η Χ-Ψ εταιρεία μονιτορέ "εργαλείων" κάποιες μετρήσεις για τα προϊόντα της. Γιατί να την πιστέψω; Θυμάμαι τις τεράστιες διαφορές στις μετρήσεις ηχείων μεταξύ κατασκευαστή και περιοδικού που τα δοκίμαζε και τα μετρούσε. Και αν την πιστέψω την καλή εταιρεία με τα "αγνά τα μόνιτορ, τα επίπεδα", μήπως πρέπει να αναρωτηθώ ότι δεν θα δω ποτέ αυτές τις μετρήσεις στο χώρο μου και δεν θα πάρω ποτέ αυτό το αποτέλεσμα; Μόνο αν το κάνω "Σπηλιά του Κόμη Μοντεχρήστο" με διαχυτές-συνηχητές-απορροφητές κτλ. Και πάλι αμφίβολο είναι. Άσε που στα σπίτια συνήθως διαβιούν άνθρωποι και όχι ηχολήπτες και συγκροτήματα μουσικής.

Τα καλύτερα συστήματα που βλέπω εδώ είναι αυτά που ο ιδιοκτήτης τους έχει μουσική βιβλιοθήκη και γράφει ότι τα ευχαριστιέται (= αγάπη για τη μουσική). Και ναι, είναι όλα αυτά σε απλά σπίτια και σε τιμές πολύ παρακάτω από τα προτεινόμενα 15-20-30 χιλιάρικα. Όλοι οι υπόλοιποι είναι μάλλον μηχανάκηδες που τους τρώει το χέρι τους να πλερώσουν (ενώ έχουν 50 άλμπουμ μουσικής).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.433
Θυμάμαι τις τεράστιες διαφορές στις μετρήσεις ηχείων μεταξύ κατασκευαστή και περιοδικού που τα δοκίμαζε και τα μετρούσε.
Ονόματα και links; Ψοφάω για τέτοια...
 

Μηνύματα
9.784
Reaction score
13.353
Τα καλύτερα συστήματα που βλέπω εδώ είναι αυτά που ο ιδιοκτήτης τους έχει μουσική βιβλιοθήκη και γράφει ότι τα ευχαριστιέται
αυτος θα ειναι ενας απο τα 26.990 κουφαλογα {και ολα αυτα τα ωραια κοσμητικα επιθετα που γραφονται με πολυ σεβασμο για τα 26.990 μελη του site } του AVsite....
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964
Βοήθησε με λίγο. Θυμάμαι μόνο 3 σοβαρά και πολύ ακριβά. Αθήνα, Βόλο και ένα κάπου προς την Αλεξανδρούπολη. Τα υπόλοιπα ήταν με near-field ηχειάκια.

Μια ερώτηση: ανακοινώνει ο Αδάμ, η Εύα, η Χ-Ψ εταιρεία μονιτορέ "εργαλείων" κάποιες μετρήσεις για τα προϊόντα της. Γιατί να την πιστέψω; Θυμάμαι τις τεράστιες διαφορές στις μετρήσεις ηχείων μεταξύ κατασκευαστή και περιοδικού που τα δοκίμαζε και τα μετρούσε. Και αν την πιστέψω την καλή εταιρεία με τα "αγνά τα μόνιτορ, τα επίπεδα", μήπως πρέπει να αναρωτηθώ ότι δεν θα δω ποτέ αυτές τις μετρήσεις στο χώρο μου και δεν θα πάρω ποτέ αυτό το αποτέλεσμα; Μόνο αν το κάνω "Σπηλιά του Κόμη Μοντεχρήστο" με διαχυτές-συνηχητές-απορροφητές κτλ. Και πάλι αμφίβολο είναι. Άσε που στα σπίτια συνήθως διαβιούν άνθρωποι και όχι ηχολήπτες και συγκροτήματα μουσικής.

Τα καλύτερα συστήματα που βλέπω εδώ είναι αυτά που ο ιδιοκτήτης τους έχει μουσική βιβλιοθήκη και γράφει ότι τα ευχαριστιέται (= αγάπη για τη μουσική). Και ναι, είναι όλα αυτά σε απλά σπίτια και σε τιμές πολύ παρακάτω από τα προτεινόμενα 15-20-30 χιλιάρικα. Όλοι οι υπόλοιποι είναι μάλλον μηχανάκηδες που τους τρώει το χέρι τους να πλερώσουν (ενώ έχουν 50 άλμπουμ μουσικής).
Βρε χριστιανέ μου, είσαι εκτός θέματος.

Όλη η συζήτηση ξεκίνησε όταν ο Δημητρησντ αναφέρθηκε σε χαιεντ ιδανικό ηχοσύστημα.
Αν εσυ δεν επιθυμείς να πλησιάσεις την ιδανική αναπαραγωγή και προτιμάς την εμφάνιση, γούστο σου και καπέλο σου. Αλλά χωρίς τους διάχυτες και τις μπασοπαγιδες το ιδανικό δεν το πλησιάζεις.
Δεν σ´αρεσει; καλή καρδιά. Αλλά είσαι εκτός θέματος.

Όσο για συστήματά=χώρους που παίζουν καλά (πολύ καλύτερα από το δικό μου) και έχουν ανεβάσει μετρήσεις στο σαιτ υπάρχουν αρκετά. Κανένα όμως δεν είναι λαμπατη χαιενταδικη μπαρούφα.
Μην κολλάς σε μια εταιρία ή μόνο σε ενεργά ηχεια.

Τέλος, οι μεγάλες εταιρίες δεν ανεβάζουν μαϊμού μετρήσεις. Περνούν μετά από το κόσκινο των σοβαρών περιοδικών και των επαγγελματιών ήχου, θα γινόντουσαν ρόμπα.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Βρε χριστιανέ μου, είσαι εκτός θέματος.

Όλη η συζήτηση ξεκίνησε όταν ο Δημητρησντ αναφέρθηκε σε χαιεντ ιδανικό ηχοσύστημα.
Αν εσυ δεν επιθυμείς να πλησιάσεις την ιδανική αναπαραγωγή και προτιμάς την εμφάνιση, γούστο σου και καπέλο σου. Αλλά χωρίς τους διάχυτες και τις μπασοπαγιδες το ιδανικό δεν το πλησιάζεις.
Δεν σ´αρεσει; καλή καρδιά. Αλλά είσαι εκτός θέματος.

Όσο για συστήματά=χώρους που παίζουν καλά (πολύ καλύτερα από το δικό μου) και έχουν ανεβάσει μετρήσεις στο σαιτ υπάρχουν αρκετά. Κανένα όμως δεν είναι λαμπατη χαιενταδικη μπαρούφα.
Μην κολλάς σε μια εταιρία ή μόνο σε ενεργά ηχεια.

Τέλος, οι μεγάλες εταιρίες δεν ανεβάζουν μαϊμού μετρήσεις. Περνούν μετά από το κόσκινο των σοβαρών περιοδικών και των επαγγελματιών ήχου, θα γινόντουσαν ρόμπα.
Οι γιατροί τις προτείνετε συχνά τις γαργάρες ως θεραπευτικό μέσο και τις χρησιμοποιείτε τόσο πολύ; Και είστε και πολύ του θεωρητικού ε;

Σου ζήτησα κάποια απτά παραδείγματα. Αν θέλεις δώσε λινκ από παρουσιάσεις συστημάτων εδώ. Πραγματικά μου φαίνεται οξύμωρο να προτείνονται με φανατισμό (θρησκευτική προσκόλληση θα την έλεγα) αυτά τα ενεργά των 10+ χιλιάρικων και να μην τα έχουν αυτοί που τα προτείνουν.

Οι μετρήσεις των Αδάμ, Κλάιν Μαιν και λοιπών πρέπει να ερμηνεύονται με επιφύλαξη. Δεν θα παίξουν στον οικιακό μας χώρο έτσι γιατί πολύ απλά, οι μετρήσεις έγιναν κάπου αλλού. Και σιγά μην δώσουμε και λευκή επιταγή στην κάθε εταιρεία. Με την λογική σου, γιατί να μην πιστέψω τις υπόλοιπες εταιρίες που " Περνούν μετά από το κόσκινο των σοβαρών περιοδικών και των επαγγελματιών ήχου"; Ειδικά αυτό με τα "σοβαρά περιοδικά" είναι για γέλια.

Για να εξηγούμαστε, ναι στα ενεργά, πολυενισχύσεις, απουσία κρος, ακουστική φροντίδα, DSP κτλ. Αυτή είναι η τεχνολογική εξέλιξη και είναι αδιαμφισβήτητο ότι φέρνει καλύτερα προϊόντα. Πολύ καλά, καλύτερα από τ' "άλλα", κάλιστα, ότι θέλετε. Αλλά, όπως όλα τα προϊόντα, έχουν προορισμό χρήσης και περιορισμένες δυνατότητες. Να προσέχουμε τι προτείνουμε. Γιατί διαβάζει ο AKARL για παράδειγμα και πάει να στήσει το "ονειρικό" του σύστημα και ίσως απογοητευτεί που θα πρέπει να είναι βιδωμένος στην καρέκλα του για να ακούσει "παπάδες".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.202
Reaction score
82.964
Βρε γαργαρντουα, τα ίδια πάλι με τον Δαρβίνο έτσι;

Βρες το σύστημα του νταποστ, του εξαντερ, του Μ, έτσι για αρχή. Λινκ να βρεις μόνος σου. Βαριέμαι.

Και μετά πες μου που να βρω ένα λαμπατο σαλόνι που να παίζει ιδανικά, με αποδείξεις. Όχι αερολογίες. Μετρήσεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Αν δεν απαντήσεις με τεκμηριωμένο παράδειγμα δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με την περίπτωση σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.896
Μηνύματα
2.921.952
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top