Όταν είσαι μερακλής/μερακλού




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Να μπούμε σ' ένα τέτοιο πριν πάμε για ψώνια. Μην μας δουν απεριποίητους στα μαγαζιά με τους διαχύτες. :roflmao:
Κάνει ωραίο περμαναντ,για professional καταστάσεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.486
Είδατε τι καλά που τα ξέρουν όσοι είναι στο πλακάκι; :gotcha:
Για να μη ξεχάσω κάτι πολύ σημαντικό:
Ήθελα να τονίσω ότι δεν είμαι στο πλακάκι.
Ήταν άσπρο... Στην εικόνα γινόταν της αντανάκλασης εκεί μέσα.. Υποχρεωτικά το κάλυψα με μοκέτα.
Λεπτή.
Ψιλή.
Ίσα ίσα να πατάς ξυπόλυτος και να μη κλυώνει το ποζαλάκι σου.:p


Δηλαδή, δε φτάνει που δεν έχω ενεργά, έχω και μοκέτα.:D

Ήμαρτον.
Θα πάω στης υψηλής πιστότητας την κόλαση τελικά.:dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.980
Reaction score
55.231
Ισχύουν όσα είχα γράψει εδώ.
Η κατακόρυφη απόκριση συχνότητας είναι πολύ καλύτερη από την οριζόντια.
Εφόσον κάθεσαι κέντρο, για σένα μόνο, η οριζόντια τοποθέτηση του ηχείου είναι προτιμότερη. Για τους παραδίπλα, η κατακόρυφη.
Για τα στούντιο, η οριζόντια είναι μαστ. Το ηχείο φτιάχτηκε για οριζόντια.
Νομίζω ότι είναι πιο σημαντική παράμετρος η μείωση της απόστασης ακρόασης.
Γιού νόου μπέτερ. Ο μπούτχιας άραγε τι λέει;
Πράγματι,η οριζοντιωμένη τοποθέτηση ευνοεί επιλεκτικά την θέση ακρόασης επί του άξονα (on-axis) χωρίς να χρειαζόταν κιόλας ο κεντρικά ευρισκόμενος ακροατής ν'αναρωτιέται για την προτιμότερη πλευρά...offset ως προς τον γεωμετρικό τόπο του tweeter.;)
Θ'αναρωτιέται μονάχα όπως και τώρα,ποιο εκ των δύο μεγαφώνων ν'αναπαραγάγει τις...μεσαίες οκτάβες.;)
(το εσωτερικό στην οριζοντιωμένη τοποθέτηση και το ανώτερο στην κατακόρυφη)

Με τα (πολύ) λίγα που καταλαβαίνω θα έλεγα ότι υπάρχει μια πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ ακρόασης στέρεο και πολυκάναλης. Στο στέρεο μπορείς να πας πολύ κοντά στα ηχεία και με το φαινόμενο της στερεοφωνίας να έχεις μπροστά σου μια σκηνή και να μην σου έρχεται ο ήχος από το ηχείο. Το ζω καθημερινά στο γραφείο μου που έχω τα ηχεία στο μισό μέτρο.
Στο πολυκάναλο όμως, και δη το 3d, που θέλεις να πάρεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε ένα θόλο ηχητικού πεδίου από όπου ξεπηδάνε ήχοι από διάφορα σημεία προς διάφορες κατευθύνσεις και όλα τα σχετικά πιστεύω ότι αν βρεθεί κάποιος πολύ κοντά σε κάποια ηχεία (ή και σε όλα συμμετρικά) δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί το φαινόμενο του ηχητικού θόλου (το λέω με δικά μου λόγια ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω :oops: ) και έτσι θα είναι πολύ έντονη η παρουσία της πηγής εκάστου ήχου. Δεν ξέρω πόση απόσταση χρειάζεται για να αναπτυχθεί ομαλά αυτή η τρισδιάστατη σκηνή-αίσθηση από τα ηχεία, τελείως εμπειρικά θα εκτιμούσα πάνω από 2.5 μέτρα προς το 3 και φυσικά όσο το δυνατό γίνεται με ομοιόμορφη κατανομή των επιμέρους ηχείων με τρόπο τέτοιο ώστε να εφάπτονται ενός θόλου γύρω από τη MLP.
Εάν ίσχυε ακριβώς κάτι τέτοιο,τότε δεν θα μπορούσαν ν'αναπτυχθούν λογισμικά που θα προσέδιδαν πλήρη στερεοσκοπική αντίληψη κατά τη χρήση...ακουστικών.
Πολύ σημαντική η εξίσωση των αποστάσεων και το συμμάζεμα - έστω και χάρη σε φορητά πάνελ - ασυμμετριών κατά τη χωροταξία,διότι στην πολυκάναλη αρχιτεκτονική είναι τα επιμέρους κανάλια-ηχεία που επιφορτίζονται με τις ιδιαίτερες για το καθένα διαφορές στάθμης και φάσης μέσω των οποίων θα προκύπτει η στερεοσκοπική ψευδαίσθηση για το αναπαραγόμενο πρόγραμμα.

Στην περίπτωση όπου θα εφαρμόζονταν αρκετά μικρές αποστάσεις από την κεφαλή του κεντρικά ευρισκόμενου ακροατή,τότε μικρές κινήσεις από την πλευρά εκείνου θα γεννούσαν μεγαλύτερες αποκλίσεις από τη βέλτιστη συνθήκη.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.194
Reaction score
41.794
Στην περίπτωση όπου θα εφαρμόζονταν αρκετά μικρές αποστάσεις από την κεφαλή του κεντρικά ευρισκόμενου ακροατή,τότε μικρές κινήσεις από την πλευρά εκείνου θα γεννούσαν μεγαλύτερες αποκλίσεις από τη βέλτιστη συνθήκη.
Οπότε αυτό είναι το πρόβλημα που έχω βιώσει σε χώρο με μικρή απόσταση από τα ηχεία, προφανώς το λεγόμενο sweet spot είναι πολύ εστιασμένο. :thumbsup:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.194
Reaction score
41.794
:lolsign:
άραγε ήταν ο κορρέκτορας; (που αν τον αφήσεις τον κορρέκτορα μόνο του γράφει τον εαυτό του κερατάρα! :laugh: )
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.517
Reaction score
75.173
Χθες το βράδυ έκανα μερακλίδικο eXperiment, χωρίς μικρόφωνο γιατί βαριόμουν κι έβλεπα ταινία.

IMG_20180306_113023.jpg



Τα panels που καλύπτουν τις άκρες της οθόνης όταν βλέπω 1.78-1.85:1:

IMG_20180306_113049.jpg


Μερακλίδικη λέμε! :D

IMG_20180306_113059.jpg










Η δοκιμή ήταν δυστυχώς αποκαλυπτική, και πρέπει να ασχοληθώ άμεσα*... >:(




*στο επόμενο τρίμηνο!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δε βάζεις μια σιδερώστρα αριστερά και μια δεξιά για να έχεις λίγο καλύτερη ομοιομορφία, μιας και αριστερά καταλαβαίνω ότι δεν είναι απορροφητική η επιφάνεια;
Έτσι για την περιέργεια του μερακλή δηλαδή :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.517
Reaction score
75.173
Δε βάζεις μια σιδερώστρα αριστερά και μια δεξιά για να έχεις λίγο καλύτερη ομοιομορφία, μιας και αριστερά καταλαβαίνω ότι δεν είναι απορροφητική η επιφάνεια;
Υπάρχει ράφι με ταινίες εκεί, που θεωρείται ήπια διάχυση. :p:p



Σκέφτηκα να τραβήξω το ένα απο τα τρία μεγάλα ράφια ταινιών στη δεξιά πλευρά, αλλά αν πέσει κι αδειάσουν κάτω θα κλαίω μαύρο δάκρυ.
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Άρα, περνάς συρματόσχοινα και κρεμας τις σιδερώστρες και φτιάχνεις σενιο ρουμιναρουμ και κερδίζεις καμία κοσαρια ντιμπι και πρωινή συσκότιση πακέτο
 






Μέλη online

No members online now.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.066
Μηνύματα
2.887.450
Members
37.981
Νεότερο μέλος
andys75
Top