Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023


JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Ούτε καν δεν υπάρχουν τα κοστολόγια αυτά .
Με άτομο που μιλάω που τα έχει και τα έχει διαθέσει , αυτά τα χρήματα απλά δεν υπάρχουν .
 
Last edited:

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Ούτε καν δεν υπάρχουν τα κοστολόγια αυτά .
Με άτομο που μιλάω που τα έχει και τα έχει διαθέσει , αυτά τα χρήματα απλά δεν υπάρχουν .
Από ένα σημείο και μετά, η όλη φάση καταντάει κοροϊδία και ματαιοδοξία.

Καλώδια έτσι, καλώδια αλλιώς, καλώδια με χρυσές κ@λ@τρυπες που πατάνε σε κροσοβερ απο σμαραγδενιους κρυστάλλους πάνω σε κουρκουμπινια και tweeter πυρηνικής σύντηξης με ταραμά από χελιδονοψαρο... Κάπου έλεος δηλαδή...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Μιλάω με άνθρωπο που έχει αγοράσει tesseract το απόλυτο ηχείο .
'
Μιλάμε για πολλά μύρια .
Δεν θα το αγόραζε αν δεν έπαιζε όπως παίζ . Δλδ πολλά γκάζια.
 

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.011
Εξαιρετικη παρουσία είχαν κάποια μικρά (δε συγκράτησα όνομα και μοντέλο δυστυχώς). Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έμοιαζαν με τα Atalante 3.
Τα νέα Epos;
Αυτά τα Thivan ήταν open baffle:

View attachment 309400
Με 18" woofer.
λοιπόν σε πληροφορώ , ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογες προσφορές εκ των έσω , μικρών κατασκευαστών με απίστευτα μικρά ηχεία .
Τον έναν το ξέρω εγώ , αν χρειαστεί θα γράψω το όνομά του .
Να πω εγώ; 😃
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Μιλάω με άνθρωπο που έχει αγοράσει tesseract το απόλυτο ηχείο .
'
Μιλάμε για πολλά μύρια .
Δεν θα το αγόραζε αν δεν έπαιζε όπως παίζ . Δλδ πολλά γκάζια.
Εγώ με αυτά τα λεφτά θα εστηνα μια clubbαρα με υπέροχα line array και θα είχα και παθητικό εισόδημα να πάρω ένα παραπάνω απο decent συστηματακι με 15-20K για το σπίτι. 😂
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Τα νέα Epos;

Με 18" woofer.

Να πω εγώ; 😃
ποιό 18 ιντσο ρε χαμμένε ? , εδώ μιλάμε για 4χ15ιντσα στο κάθε ηχείο χαμένε .
4 χ 15 ίντσες ρεεεε .
Οτιδήποτε φέρει το όχημα 15 ιντσες πρέπει να γίνεται σεβαστό από όλη την κοινότητα. :drinks:
 
Last edited:


Μηνύματα
620
Reaction score
479
Τα νέα Epos;

Με 18" woofer.

Να πω εγώ; 😃
Το ένα ζευγάρι από τα μικρά πρέπει να ήταν τα Epos ES14N.

Υπήρχαν και σε έναν άλλο όροφο κάποια ανοιχτόχρωμα μικρά στο χρώμα του ξύλου, με βάσεις που έμοιαζαν με αυτές των Atalante.

Μάλιστα το ίδιο ηχείο έβγαινε και με διαφορετική καμπίνα (τα είχε δίπλα και αυτά με πιο σκουρόχρωμες αποχρώσεις).

Geometric Harmony Macro 3 και Magno 2.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.011
Το ένα ζευγάρι από τα μικρά πρέπει να ήταν τα Epos ES14N.

Υπήρχαν και σε έναν άλλο όροφο κάποια ανοιχτόχρωμα μικρά στο χρώμα του ξύλου, με βάσεις που έμοιαζαν με αυτές των Atalante.

Μάλιστα το ίδιο ηχείο έβγαινε και με διαφορετική καμπίνα (τα είχε δίπλα και αυτά με πιο σκουρόχρωμες αποχρώσεις).

Δε συγκράτησα την εταιρία, μου φάνηκαν όμως αρκετά τίμια.
Mofi ;
 



Μηνύματα
620
Reaction score
479
Ναι αυτά ακριβώς. Νομίζω το Macro 3 είναι. Κάνω λάθος?

Κατ'εμε, by far τα πιο τίμια ηχεία της έκθεσης για τα λεφτά τους.

Ελληνικά, εξαιρετικά, σωστά κοστολογημενα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Πάντως τα 93,5 db στο w στο μέτρο δεν είναι άσχημα Και με 4 15ιντσα να βαράνε μια χαρά είναι
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
988
Reaction score
1.027
Γεια σας καλησπέρα, θα συμφωνήσω για τον χώρο του chameleon, εξαιρετικό στήσιμο και πολύ ωραία μηχανήματα, αλλά και στο υπόγειο υπήρχε ένας χώρος απο την Ακουστική Κρήτης με πολύ καλά μηχανήματα της Thivan Labs , και Μavis master audio. Επίσης υπήρχε ένας ακόμα χωρος δωματίου για ακρόαση, με κάποιους Anthem ενισχυτές Str ( τελικός
και προ ) και έπαιζαν με τα ηχεια της Golden ear και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό.
Θα μείνω λίγο στο περίπτερο της AACE, για μένα μακράν το πιο αποκαλυπτικό για πολλούς λόγους. Εξαιρετική παρουσίαση των μηχανημάτων, όπως λέει και ο φίλος μαγικός ήχος και για όσους έχασαν 15 λεπτά από το χρόνο τους, το μοναδικό δωμάτιο που μετά το 8λεπτο με τα Demo έπαιζε ότι του ζητούσες και έκαναν επίδειξη του ARC ! Ta Anthem STR απλά δίχως κανένα ανταγωνισμό καθώς είναι ο πρώτος παγκοσμίως προενισχυτής high End με full Room correction & bass management, είσοδο USB με up-sampling 384Kz , 2 balanced εξόδους για 2 Sub ενώ ο τελικός των 2x400W έχει ψηφιακό έλεγχο εξόδου.
To ηχείο με προφίλ 20 πόντους (ενεργό) κατάφερε να έχει το πιο γεμάτο και γρήγορο μπάσο της έκθεσης ενώ το Ribbon tweeter ασυναγώνιστο. Στην επίδειξη του Room correction γινόταν συγκριτικό με και χωρίς ARC με εκπληκτικά αποτελέσματα. Γνωρίζω το ARC από τον AVM 90 που έχω στον σινεμά μου αλλά μετά από αυτόν τον προενισχυτή νομίζω θα αλλάξει τελείως ο δικάναλος ήχος. Αντί να κουνάμε θέσεις ακρόασης, ηχεία, αποστάσεις, έπιπλα για να πετύχουμε την τέλεια ισορροπία ήχου στο κέντρο και να ψάχνουμε κουρτίνες, πάνελ, μπασοπαγίδες κτλ αφήνεις το ARC να τα φέρει όλα σωστά σε οποιαδήποτε θέση ακρόασης δίχως καμία παραμόρφωση και συμπίεση! Ο προ στα 5300 δίκαια σε όλα τα reviews χαρακτηρίζεται φονέας γιγάντων.
Το σύστημα έπαιζε με streamer transport και Tidal φορτώνοντας σε δευτερόλεπτα όποιο τραγούδι ζητούσες.
Δε βλέπω την ώρα να δω τα Anthem στο black box με τα Paradigm Founder 120H (EISA AWARD 2022-2023, Cedia award 2022) τα οποία έχω στο home cinema και θα παρουσιάσω σύντομα και εδώ, ώστε να συγκρίνω ηχητικά τον AVM 90 με τον κορυφαίο STR (από ότι ξέρω φοράνε ίδια DAC). Για όσους δε γνωρίζουν τα συγκεκριμένα Paradigm, ειλικρινά να πάτε στην έκθεση μόνο και μόνο για να ακούσετε το ηχείο. Στα χρήματά του σκοτώνει οτιδήποτε σε τριπλή τιμή και κατεβαίνει άνετα στα 20HZ, έχω δημοσιεύσει γράφημα του ARC σε προηγούμενα post.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.028
Θα μείνω λίγο στο περίπτερο της AACE, για μένα μακράν το πιο αποκαλυπτικό για πολλούς λόγους. Εξαιρετική παρουσίαση των μηχανημάτων, όπως λέει και ο φίλος μαγικός ήχος και για όσους έχασαν 15 λεπτά από το χρόνο τους, το μοναδικό δωμάτιο που μετά το 8λεπτο με τα Demo έπαιζε ότι του ζητούσες και έκαναν επίδειξη του ARC ! Ta Anthem STR απλά δίχως κανένα ανταγωνισμό καθώς είναι ο πρώτος παγκοσμίως προενισχυτής high End με full Room correction & bass management, είσοδο USB με up-sampling 384Kz , 2 balanced εξόδους για 2 Sub ενώ ο τελικός των 2x400W έχει ψηφιακό έλεγχο εξόδου.
To ηχείο με προφίλ 20 πόντους (ενεργό) κατάφερε να έχει το πιο γεμάτο και γρήγορο μπάσο της έκθεσης ενώ το Ribbon tweeter ασυναγώνιστο. Στην επίδειξη του Room correction γινόταν συγκριτικό με και χωρίς ARC με εκπληκτικά αποτελέσματα. Γνωρίζω το ARC από τον AVM 90 που έχω στον σινεμά μου αλλά μετά από αυτόν τον προενισχυτή νομίζω θα αλλάξει τελείως ο δικάναλος ήχος. Αντί να κουνάμε θέσεις ακρόασης, ηχεία, αποστάσεις, έπιπλα για να πετύχουμε την τέλεια ισορροπία ήχου στο κέντρο και να ψάχνουμε κουρτίνες, πάνελ, μπασοπαγίδες κτλ αφήνεις το ARC να τα φέρει όλα σωστά σε οποιαδήποτε θέση ακρόασης δίχως καμία παραμόρφωση και συμπίεση! Ο προ στα 5300 δίκαια σε όλα τα reviews χαρακτηρίζεται φονέας γιγάντων.
Το σύστημα έπαιζε με streamer transport και Tidal φορτώνοντας σε δευτερόλεπτα όποιο τραγούδι ζητούσες.
Δε βλέπω την ώρα να δω τα Anthem στο black box με τα Paradigm Founder 120H (EISA AWARD 2022-2023, Cedia award 2022) τα οποία έχω στο home cinema και θα παρουσιάσω σύντομα και εδώ, ώστε να συγκρίνω ηχητικά τον AVM 90 με τον κορυφαίο STR (από ότι ξέρω φοράνε ίδια DAC). Για όσους δε γνωρίζουν τα συγκεκριμένα Paradigm, ειλικρινά να πάτε στην έκθεση μόνο και μόνο για να ακούσετε το ηχείο. Στα χρήματά του σκοτώνει οτιδήποτε σε τριπλή τιμή και κατεβαίνει άνετα στα 20HZ, έχω δημοσιεύσει γράφημα του ARC σε προηγούμενα post.
Εσύ έλεγες ότι δεν πρόκειται να πας. Tι έγινε; :rolleyes:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.134
Reaction score
134.469
Αντί να κουνάμε θέσεις ακρόασης, ηχεία, αποστάσεις, έπιπλα για να πετύχουμε την τέλεια ισορροπία ήχου στο κέντρο και να ψάχνουμε κουρτίνες, πάνελ, μπασοπαγίδες κτλ αφήνεις το ARC να τα φέρει όλα σωστά σε οποιαδήποτε θέση ακρόασης
Θαύμα θαύμα.

Δάκρυσε η εικόνα του Αγίου Χαϊέντιου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.028
Το room treatment διαχειρίζεται το χρόνο, ενώ η ψηφιακή ισοστάθμιση διαχειρίζεται το σήμα. Το ARC πως διαχειρίζεται το χρόνο, όταν μάλιστα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.118
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top