Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.039
Reaction score
130.921
Όντως, άμα δε ζεσταθεί το πάτωμα, δε βγαίνει άκρη σε τόσο ψηλοταβανο χώρο, θα πάει καρφί η ζέστη τέρμα πάνω, και κάτω θα μαζεύεται το κρύο. Φυσική..

Ευτυχώς εγώ έχω ένα όροφο από κάτω από αυτό το ψηλοταβανο σαλόνι, και κάτω δουλεύει νύχτα μέρα ένα ururu που κρατάει σε νορμάλ θερμοκρασία όλο το υπόγειο (πρωτίστως το χομ σινεμα), οπότε ζεσταίνει το ταβάνι του υπόγειου, άρα το δάπεδο του ισογείου.

Στο ισόγειο, μαζί με το επιδαπέδιο κλιματιστικό, η κατάσταση είναι άριστη, και δουλεύουν εντελώς χαλαρά 2 κλιματιστικά συνολικής ονομαστικής τιμής 21.000 BTU σε ενιαίο χώρο λίγο πάνω από 80τμ.

Επίσης δεν "πέφτει" κρύο από τον επάνω όροφο, διότι επάνω όλα τα δωμάτια έχουν κλιματισμό μονίμως αναμμένο, οπότε συμμαζεύουν το όποιο κρυο μπαίνει από τα μεγάλα κουφώματα των 3 δωματίων.

Θέλει τρόπο για να συμμαζέψεις ένα μεγάλου όγκου χώρο, θέλει σχέδιο.

Σίγουρα η ενδοδαπεδια είναι κορυφαία λύση σε τέτοιες (και όχι μόνον) περιπτώσεις.
40m2 χώρος Γ με επικλινή στέγη στα 3.5m τα ψηλότερα σημεία. Τα 2 12άρια Fujitsu του 2008 τον γλεντάνε τον χώρο.
Χαίρω πολύ..

Συνολικά έχεις 24.000 ονομαστικά BTU σε 40τμ! Νομίζω υπερβολή.. θα δούλευε και με λιγότερα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Είμαι μεγάλος φαν της ενδοδαπέδιας για πολλούς λόγους αλλά καλό είναι να προσθέτουμε και λίγο μεταφορά θερμότητας μέσω συναγωγής στο χώρο μας ώστε να αυξάνουμε την απόδοση. Ειδικά τις πολύ κρύες (παγωμένες) μέρες έχω παρατηρήσει ότι όσο και να ζεστάνει το πάτωμα-που δε ζεσταίνει ποτέ πολύ, οι τοίχοι παραμένουν κρύοι. Ε, εκεί θέλεις λίγο το ανεμιστηράκι του AC ή ένα φανκοιλ να βοηθά τη μεταφορά.

.

 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.827
Reaction score
29.504
Χαίρω πολύ..

Συνολικά έχεις 24.000 ονομαστικά BTU σε 40τμ! Νομίζω υπερβολή.. θα δούλευε και με λιγότερα.
Τότε υπήρχαν παλιά ξύλινα παράθυρα με απλά τζάμια. Όταν ολοκληρωθεί η ανακαίνιση - ενεργειακή αναβάθμιση θα γίνει μελέτη. Δύο μπαλκονόπορτες θέλω ακόμα και θερμοπρόσοψη. Λογικά με δύο καλά 9άρια θα είμαι μια χαρά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.039
Reaction score
130.921
Μη σου πω και με 1..

Άμα κόψεις τις απώλειες, τελειώνουν τα βάσανα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Τώρα που το θυμήθηκα: Έχω ένα κλιματιστικο κασέτα οροφής που ενώ είναι inverter ανοιγοκλείνει συνεχώς, δεν έχει σταθερή λειτουργία. Το έκανε από την αρχή. Δε βγάζει σφάλμα. Είναι φυσιολογικό; Έχει νόημα να φωνάξω τεχνικό ή τζάμπα λεφτά;

Ο αισθητήρας είναι το παπαρακι κάτω δεξιά και οι περσίδες αρκετά μακρυά του.

IMG_20231209_164020.jpg
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Έχω την εντύπωση πως οι αισθητήρες θερμοκρασίας πρέπει να είναι στο 1.5 μέτρο ύψος περίπου.
Πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Δε βρίσκω οδηγίες εγκατάσταση για να το τσεκάρω, θα το ψάξω.
 

Μηνύματα
1.145
Reaction score
1.704
Πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Δε βρίσκω οδηγίες εγκατάσταση για να το τσεκάρω, θα το ψάξω.
πιθανότατα η θέση είναι λάθος
αλλά συνήθως υπάρχει ρύθμιση για να αντισταθμίσεις τη λάθος μέτρηση λόγω θέσης,
πχ μετράει 24 εκεί πάνω αλλά το δωμάτιο έχει 22, το σετάρεις να είναι -2 από ότι μετράει
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
πιθανότατα η θέση είναι λάθος
αλλά συνήθως υπάρχει ρύθμιση για να αντισταθμίσεις τη λάθος μέτρηση λόγω θέσης,
πχ μετράει 24 εκεί πάνω αλλά το δωμάτιο έχει 22, το σετάρεις να είναι -2 από ότι μετράει
Τέτοια ρύθμιση δεν έχει. Δεν έχω πρόβλημα αν η θερμοκρασία που δειχνει έχει απόκλιση. Με το συνεχές άνοιξε κλείσε έχω πρόβλημα. Τεσπα θα προσπαθήσω να μιλήσω με αντιπροσωπεία.
 

Μηνύματα
1.145
Reaction score
1.704
Τέτοια ρύθμιση δεν έχει. Δεν έχω πρόβλημα αν η θερμοκρασία που δειχνει έχει απόκλιση. Με το συνεχές άνοιξε κλείσε έχω πρόβλημα. Τεσπα θα προσπαθήσω να μιλήσω με αντιπροσωπεία.
πιθανώς το πρόβλημα είναι ότι λόγω λανθασμένης θέσης του αισθητηρίου νομίζει ότι η θερμοκρασία ανέβηκε και αναγκάζεται να δουλέψει πιο κάτω από το μίνιμουμ που μπορεί και έτσι κλείνει
και επειδή με τον τρόπο αυτό η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει, σε λίγο ανοίγει πάλι
και πάμε από την αρχή
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Μάλλον αυτό συμβαίνει. Σήμερα παρατήρησα ότι αυτό το παπαρακι έχει και διακόπτη ον οφ άρα μάλλον δεν είναι για οροφή.

IMG_20231209_194609.jpg
 


Μηνύματα
1.577
Reaction score
1.977
Αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε τον, πρόσθεσε με μία κλέμα όσο καλώδιο χρειαστεί ώστε να τον τοποθετήσεις εκεί που θέλεις. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου αφού η αρχική τοποθέτηση δεν ήταν σε σωστό σημείο.
 

Μηνύματα
1.320
Reaction score
2.190
Βρηκα κλιματιστικο. 18αρι fujitsu που αποδιδει μεχρι 29000btu θερμανση.
Υπαρχει ενα προβλημα ομως. Το προηγουμενο κλιματιατικο ηταν 80 ποντους. Το fujitsu ειναι 98.
Η αποσταση αυτη ειναι ακριβως απο την πριζα ως τον τοιχο οπως φαινεται στην παρακατω φωτο. Λετε να υπαρξει προβλημα αν ειναι τοσο κοντα η εσωτερικη μοναδα;
 

Attachments




Μηνύματα
3.324
Reaction score
10.934
Βρηκα κλιματιστικο. 18αρι fujitsu που αποδιδει μεχρι 29000btu θερμανση.
Υπαρχει ενα προβλημα ομως. Το προηγουμενο κλιματιατικο ηταν 80 ποντους. Το fujitsu ειναι 98.
Η αποσταση αυτη ειναι ακριβως απο την πριζα ως τον τοιχο οπως φαινεται στην παρακατω φωτο. Λετε να υπαρξει προβλημα αν ειναι τοσο κοντα η εσωτερικη μοναδα;
Ανέβασε τόσο όσο είναι η πρίζα , έχει περιθώριο και κεντραρισέ το ανάμεσα στο κουρτινοξυλο και τη γωνια.
Εναλλακτικά , αν δεν θες επιπλέον μερεμέτια , να καταργηθεί η πρίζα και να κλεμμαριστεί το καλώδιο , οπότε θα καλυφθεί η τρύπα της πρίζας απο το κλιματιστικό.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.910
Reaction score
11.228
Αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε τον, πρόσθεσε με μία κλέμα όσο καλώδιο χρειαστεί ώστε να τον τοποθετήσεις εκεί που θέλεις. Έτσι έκανα εγώ στον δικό μου αφού η αρχική τοποθέτηση δεν ήταν σε σωστό σημείο.
Κι όμως, δεν είναι λάθος η τοποθέτηση!

IMG_20231210_085554.jpg


Παρόλα αυτά το άνοιξα και
α. έτσι δουλεύει καλύτερα.
β. δύσκολα επεκτείνεται το καλώδιο, αν δεν έχουν αφήσει καλούμπα μέσα στην ψευδοροφη.

IMG_20231210_085629.jpg
 

Μηνύματα
1.577
Reaction score
1.977
Έχεις δίκιο το δικό μου είχε διπλό ή τριπλό καλώδιο και πρόσθεσα ένα κοινό. Μου κάνει εντύπωση πάντως να έχει κουμπί on off αλλά να ορίζει ο κατασκευαστής τοποθέτηση στην οροφή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.607
Μηνύματα
2.911.022
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top