Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;



Μηνύματα
622
Reaction score
462
Εμενα στο σπιτι μου εχει 29db ambient noise floor . Αμα ειχε 40 ισως να ηταν διαφορετικα

Τα 5'' ηχεία βάσης δεν έχουν ως στόχο να πιάσουν ούτε υψηλές στάθμες ούτε να κατεβαίνουν χαμηλά.. :idk:
Η' θα βάλεις και subs για να κερδίσεις κάτι ή πήρες μικρό ηχείο συνειδητά (γνωρίζοντας τους περιορισμούς) για τον Α ή Β λόγο (μικρός χώρος - μικρή απόσταση ακρόασης, οικονομικούς λόγους, ή επειδή απλά γουστάρεις έτσι).
Υπάρχουν κάποια ηχεία που έχουν περισσότερες δυνατότητες από άλλα οκ, αλλά δεν θα γίνουν κάτι άλλο απ' αυτό που είναι. (μικρά ;))

Γιατί τα λέμε πάλι?
Πως τα σκεφτηκες ολα αυτα ρε συ? μπραβο εισαι πολυ εξυπνος!
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.717
Reaction score
20.482
Πως τα σκεφτηκες ολα αυτα ρε συ? μπραβο εισαι πολυ εξυπνος!
'φχαριστώ..
Δεν τα σκέφτηκα μόνοςμ' τα έχουν πει άλλοι (μπορεί και πριν γεννηθώ), το θέμα της διαφωνίας προσπαθώ να βρώ επειδή ακριβώς δεν είμαι έξυπνος,.. (αν ήμουν... :rolleyes: )
 

sk

Μηνύματα
538
Reaction score
498
Και να που για πολλοστή φορά παρατηρούμε μια αρτηριοσκληρωτική υποστήριξη της ορθότητας των επιλογών μας, λες και ένα λάθος τους θα μας μείωνε προσωπικώς ανυπόφορα & ανεπανόρθωτα.

Για την συνέχεια είμαι βέβαιος ότι θα κλιμακώσουμε με την αντιπαράθεση «Άλλο η θεωρεία και άλλο η πραγματικότητα» και για το τέλος θα καταλήξουμε στον συμβιβασμό «Εμένα έτσι με ικανοποιεί !»

Γιατί όταν φτάνεις στο «περί γούστου», αντίλογος δεν υπάρχει…

Προς όλους εσάς που ακούτε διαφορές :
Προφανώς και τις ακούτε, δεν νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Αλλά όσο δεν μας εξηγείτε (εξηγείται) «το γιατί» υπάρχουν αυτές οι διαφορές με τρόπο τεκμηριωμένο - ώστε να υπάρχει επαναληψημότητα του φαινομένου για τον πάσα έναν που το επιχειρήσει - θυμηθείτε ότι η άποψη σας έχει την ίδια βαρύτητα με ένα απλό κουτσομπολιό και αξία ανάλογη με αυτόν που το εκφέρει.

Διάβασα, μου είπαν, άκουσα κ.λ.π. - «Κοινωνικό Hi End» για όσους θυμούνται...

Πάντως χρήσιμο για έναν ευχάριστο Αύγουστο, δεν λέω!
 

Μηνύματα
28.232
Reaction score
26.732
Ξέρς Μήτσου μου , πόσο είναι τα άλλα 30 λίτρα ? Μεγαλύτερα απ τα ηχείας .
Ελα δώθενες και θα καταλάβς τι σημαίνει μπάσσο , και τι κάνει ο χώρος όταν το ρουφάει και χάνεται .
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.142
Υπόψιν, μιλάμε για dB(C), όχι Α.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, βαρέθηκα να το γράφω επιδεικτικά, μέχρι να βρεθεί κάποιος να το δει, αλλά που.. 😁🤭🤣
Το db(A) εχει ενα weighting για την αναισθησια της ανθρωπινης ακοης και σε σχεση με το c
Σωστά.

Αλλά σε πρόλαβε ο ντιμιφουτ!

Τέλος πάντων, σωστά! 💪
Τί είναι τα 75dB; :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Στα 40-80; :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Είναι 10 dB κάτω από στάθμη αναφοράς.

Σε μένα λόγου χάριν, είναι με το volume στα -27 dB!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, εντάξει, πρόκειται για πολύ χαμηλή στάθμη. Περί τα 60 Φον θα είναι.
 


Μηνύματα
622
Reaction score
462
Και να που για πολλοστή φορά παρατηρούμε μια αρτηριοσκληρωτική υποστήριξη της ορθότητας των επιλογών μας, λες και ένα λάθος τους θα μας μείωνε προσωπικώς ανυπόφορα & ανεπανόρθωτα.

Για την συνέχεια είμαι βέβαιος ότι θα κλιμακώσουμε με την αντιπαράθεση «Άλλο η θεωρεία και άλλο η πραγματικότητα» και για το τέλος θα καταλήξουμε στον συμβιβασμό «Εμένα έτσι με ικανοποιεί !»

Γιατί όταν φτάνεις στο «περί γούστου», αντίλογος δεν υπάρχει…

Προς όλους εσάς που ακούτε διαφορές :
Προφανώς και τις ακούτε, δεν νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Αλλά όσο δεν μας εξηγείτε (εξηγείται) «το γιατί» υπάρχουν αυτές οι διαφορές με τρόπο τεκμηριωμένο - ώστε να υπάρχει επαναληψημότητα του φαινομένου για τον πάσα έναν που το επιχειρήσει - θυμηθείτε ότι η άποψη σας έχει την ίδια βαρύτητα με ένα απλό κουτσομπολιό και αξία ανάλογη με αυτόν που το εκφέρει.

Διάβασα, μου είπαν, άκουσα κ.λ.π. - «Κοινωνικό Hi End» για όσους θυμούνται...

Πάντως χρήσιμο για έναν ευχάριστο Αύγουστο, δεν λέω!
Για πες μας για τον wiim amp καλος? Εχεις δει φανταζομαι τη συγκριση με ενα yamaha που επαιζε το ιδιο ηχειο 20 db πιο δυνατα στον erin
Όχι. 76db. 96 είναι η κορυφή.
Και λίγο είναι.
Προσωπικα σε κλασσικη μουσικη και οταν ειμαι μονος στο σπιτι ακουσα με peaks σε 98 και οσο ψειρας και αν ειμαι δε με ενοχλησε το παραμικρο. Δυο κομματια ειναι τα τεστ μου. Το duel john williams, και του hauser το swan lake.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.142
Και απο το 1μ στα 2μ δεν πεφτει τοσο πολυ η σταθμη. Αντε 3db να πεσει.
Λάθος. Είναι διπλασιασμός απόστασης, για point source (τυπικά ηχεία) η πτώση στάθμης είναι επακριβώς 6 dB.

Μόνον σε line source πέφτει 3 dB στον διπλασιασμό απόστασης, δηλαδή σε κάνα line array.

Γι'αυτό τα array είναι ιδανικές επιλογές για πολύ μεγάλες αποστάσεις ακρόασης, έχουν όντως 3 dB πτώση στάθμης σε κάθε διπλασιασμό απόστασης ακρόασης.
Τα άλλα τα αμερικάνικα που τώρα δεν θυμάμαι , που αρέσουν του EAR ?
Wisdom audio.
Και Westlake audio.
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.717
Reaction score
20.482
Οχι βέβαια .
Γιατί μου κόβεις τα φτερά ρέυ? :rolleyes:

Dunlavy έχεις δεί ?
ATC SCM 300 ?
PMC μεγάλα ?
TESSERACT ?
FOCAL GRAND UTOPIA ?
JBL EVEREST ?
Τα άλλα τα αμερικάνικα που τώρα δεν θυμάμαι , που αρέσουν του EAR ?
Όχι, μεγάλα ''οικιακά'' δεν έχω ζήσει σε τέτοιο χώρο αλλά ακόμα κι αν το είχα κάμει τι σχέση έχει με το αν θεωρώ τα δικάσ' μεγάλα? :idk:
Στο σπίτιμ' ας πούμε και τα δικά μου SP1 πολύ μεγάλα μου φαίνονται.. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.142
δεν αντιλαμβανομαι τη διαφορα απο 77db στα 80db ως διπλασια ενταση σε καμια περιπτωση.
Δεν είναι "διπλάσια ένταση".

Για διπλάσια αντιληπτή στάθμη χρειάζεται +10 dB.

Και δεκαπλάσια ισχύ από τα ενισχυτικά στάδια.

Εάν διπλασιάζεις την ισχύ των ενισχυτικών σταδίων, κερδίζεις 3 dB στάθμη.

Δηλαδή εάν απαιτούνται 100 βατ για 77 dB, για να φτάσεις 80 dB θα χρειαστούν 200 βατ.

Βασικές γνώσεις.
Εμενα στο σπιτι μου εχει 29db ambient noise floor
Πολύ υψηλό είναι.

Βέβαια το σωστό, είναι να δούμε σχεδιάγραμμα θορύβου ηρεμίας στο φάσμα, κι όχι μέση τιμή.

Εάν θεωρήσουμε ότι είναι όντως στα 29 dB ο θόρυβος ηρεμίας, και η μέγιστη στιγμιαία στάθμη δεν ξεπερνά τα 94 dB, τότε το μέγιστο δυναμικό εύρος του συστήματος είναι 94-29= 65 dB, δηλαδή δεν χρειάζεσαι (και δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να ακούσεις) sinad >65.

Δεν μπορείς να ακούσεις δυναμικό εύρος πάνω από 65 dB, είτε θα χάνεται πληροφορία μέσα στο θόρυβο περιβάλλοντος, είτε δε θα μπορούν να βγουν οι κορυφές, δεν αρκεί το max SPL, θα υπάρχει ψαλιδισμός.

Μια χαρά είναι πηγές χαμηλού δυναμικού εύρους σε τέτοια σεταπ, όπως το πικάπ. Λάμπουν.

Όπως έχω ξαναπεί, θεωρώ εφικτό τα 90 dB χρήσιμου δυναμικού εύρους σε dedicated χώρο με πολύ χαμηλή ουδό θορύβου και με στάθμες +10 από αναφοράς.

Για 100 dB χρήσιμου δυναμικού εύρους, είναι ασκήσεις ακριβείας, για λίγους και εκλεκτούς, με πολλαπλά σαμπ και πολύ περιποιημένο dedicated χώρο.

Red book audio δηλαδή. Μέχρι κει. Το παραπάνω, δε βγαίνει. Δεν θεωρώ εφικτό να υπάρχει οικιακό σεταπ αναπαραγωγής που να βγάζει 110 dB χρήσιμου και ακροάσιμου δυναμικού εύρους, δε βγαίνουν τα κουκιά. Μετρημένα κουκιά είναι.

Άσε που δεν είναι ανεκτές τόσο υψηλές στάθμες στην ευαίσθητη περιοχή της ανθρώπινης ακοής, στα μεσαία, όπου εκτιμώ ως μάξιμουμ ανεκτή στιγμιαία στάθμη τα 100 Φον.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.232
Reaction score
26.732
Πάρε ένα δείγμα από αυτό .
πετρέλαιο? για το κάψιμο? :p
Εσένα θα σε κάψω με βενζίνη όχι πετρέλαιο , έτς για να μάθς . Κωλοπαίδι .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.498
Μηνύματα
2.906.707
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top