Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear




Μηνύματα
3.836
Reaction score
5.976
Ο δικός μου που είναι καμιά 80αριά τετραγωνικά είναι μικρός ή μεσαίος ?
Τι ύψος έχει; Η jbl το πάει με διάγραμμα σε σχέση με τον όγκο, οπότε δεν ξεκαθαρίζει που είναι το όριο του μεσαίου και του μεγάλου.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.123
Reaction score
131.186
Ο δικός μου που είναι καμιά 80αριά τετραγωνικά είναι μικρός ή μεσαίος ?
Είναι 237 κυβικά μέτρα ο χώρος σου.

Μέχρι 250 κυβικά, είναι όχι απλά "μικρός", αλλά "πολύ μικρός" ο χώρος, και χρειάζεται το RT 60 να είναι κάτω από 0,4".

Ιδανικά στο χώρο σου, θα πρέπει να έχεις RT 60 στα 0.3".

Ως μεγάλος χώρος νοείται ένα θέατρο, μια αίθουσα συναυλιών, το μέγαρο, ένας κινηματογράφος κλπ.

Αν θυμάμαι καλά, ο μεγάλος χώρος μπορεί να έχει ως απολύτως μίνιμουμ ύψος τα 4,5μ και όγκο σίγουρα πάνω από 1.000 κυβικά.

Ένας μικρός χώρος θεάτρου, στα 8.000 κυβικά μέτρα, έχει (άδειος) RT 60 1,8-1,9".

Ο "μικρός" (σε σχέση με άλλες σοβαρές αίθουσες) χώρος της Θεσσαλονίκης:

1000012778.jpg


Χωράει 1.400 ανθρώπους.
Έχει όγκο ~30.000 κυβικά μέτρα? Κάτι τέτοιο.

Στον μεγάλο χώρο, υπάρχει κανονικά reverberation, υπάρχει "αντίλαλος".

Σε σπίτι; Οποιοσδήποτε οικιακός χώρος, είναι "μικρός" ντε φάκτο.



ΥΓ. Περί θορύβου ηρεμίας:

1000012777.png


Η Βίβλος της cedia, τα έχει όλα λέμε.

Ακόμα και την προδιαγραφή του ύψους της πλάτης των καθισμάτων (γι'αυτό και έκοψα τμήμα της πλάτης της μεσαίας πολυθρόνας μου, τι α κάεις; Προδιαγραφές..)

Γι'αυτό και τσεκαρω όποιος κάθεται να ακούσει, εάν χρειάζεται επιπρόσθετα μαξιλάρια στο κάθισμα, ώστε να έρθει στο σωστό ύψος το κεφάλι του. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
3.836
Reaction score
5.976
Εδώ είχα δει ότι για τον δικό μου το rt έπρεπε να είναι κάτω από 0.2 και πίστευα ότι κάτι έχω υπολογίσει λάθος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.123
Reaction score
131.186
Εδώ είχα δει ότι για τον δικό μου το rt έπρεπε να είναι κάτω από 0.2 και πίστευα ότι κάτι έχω υπολογίσει λάθος.
Όχι, καλά τα μέτρησες. 👍

Για 100 κυβικά χώρο, προβλέπεται μάξιμουμ 0,3" και όπτιμουμ 0.2".

(1,71" λέμε και κλαίμε).

1000012760.png

1000012761.png
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.004
Reaction score
55.352
Τα παιγνίδια της πλατφόρμας...
προκάτ σπίτια.png


Στα ... σοβαρά όμως, ο φίλτατος EAR προσελκύει εν είδει... Venus Trap ανυποψίαστους ακροαματικόφιλους ΄΄καταβροχθίζοντας΄΄ με το setup του τη λαχτάρα να επέστρεφαν στο δικό τους.

Δεν είμαι καν περίεργος να το ακούσω αφού και μόνο με τα Gethard του 2019 και το Trinnov-Perlisten του 2024 δεν γίνεται να επιστρέφω στις λεγόμενες ΄΄σοβαρές΄΄ ακροάσεις με κάτι που δεν θα έκρινα εφάμιλλο. Μια σοβαρή ακρόαση στου EAR θ'αποτελεί νομοτελειακά ... Point of Know Return. Με τα δικά μου δε χαλαρά και lifestyle.

Κάτι τέτοιο όμως δεν θα σήμαινε ότι ολότελα χαλαρά και σκόρπια δεν θα έπρεπε να ξεκινάμε από υποφερτά spectro.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.654
Μηνύματα
2.912.924
Members
38.081
Νεότερο μέλος
ΒΡΕΖΑ
Top