Featured Όταν είσαι άρρωστος!

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.548
Reaction score
8.527
Όταν έβγαλα την γείωση, όντως μειώθηκε το πρόβλημα. Αυτός είναι και ο λόγος που είχα καλώδιο παροχής χωρίς γείωση.

Μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει να δω τι γίνεται αλλάζοντας θέση στα ηχεία.
Υπάρχει δίπλα στο ένα..... θερμοσυσσωρευτής 3000 βατ!!!!! Λέτε????
Επίσης δίπλα στα ηχεία έχω και τα 2 μου subs
 

Μηνύματα
338
Reaction score
344
Ας σημειώσω τον λόγο που ασχολήθηκα με την ξεχωριστή γραμμή ρεύματος. Δεν είμαι κανένας τρελαμένος με τις καλωδιώσεις κλπ.
Από την ημέρα που προμηθεύτηκα κάτι αξιόλογο σε ενισχυτικά, άρχισαν τα προβλήματα.
Κυρίως θόρυβος στα ηχεία (τουίτερ), ένα εκνευριστικό ζζζζ που ήταν ακουστό κάποιες φορές και από την θέση ακρόασης. Ειδικά στους 50 - 60 πόντους από το τουίτερ ξεχώριζε καθαρά.
Το θέμα είναι και παραμένει μέχρι σήμερα, ότι αυτό δεν είναι συνεχές! Υπάρχει αρκετά μεγάλη χρονική περίοδος που εξαφανίζεται και άλλη που είναι παρών.
Και τι δεν έκανα, με λίγα λόγια δοκίμασα τα πάντα. Τίποτα.
Στην αρχή είπα ότι φταίει κάποια πηγή.
Υπάρχουν στο σύστημα:
TV, προβολέας, ηλεκτρική οθονη προβολής, pc, mac, oppo, pro, τελικός, πικάπ, AV, δέκτης νοβα.
Ξεκίνησα να βγάζω από την πρίζα μία μία τις συσκευές. Έφτασα στο να είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα, μόνο ο τελικός, ο θόρυβος.... ΕΚΕΙ!!!!!.Έ, είπα ας φέρω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα, αποκλειστικά για το σύστημα. Τίποτα και πάλι.

View attachment 339559
Σημείωση,
Έχω συνδέσει 2-3 τελικούς, ο ένας ήταν μάλιστα τάξης Δ γνωστής εταιρείας, ο θόρυβος παρών.

Μόλις δε, άκουσα και από αυτόν τον ίδιο θόρυβο, αμέσως τον αποσυνέδεσα και τον παρέλαβε επί τόπου ο ιδιοκτήτης, χωρίς κάτι να ακούσω από ήχο κλπ.
Ερώτηση: ο θόρυβος που λες ακούγεται και από τα δύο κανάλια;
 



Μηνύματα
338
Reaction score
344
Δύσκολο από αυτά που λες να καταλάβουμε από απόσταση τι συμβαίνει.
Η φωτογραφία του χώρου που έχεις βάλει δείχνει ένα σχετικά παραφορτωμένο από αντικείμενα και συσκευές χώρο, που πολλές αλληλεπιδράσεις μπορεί να συμβαίνουν.
Αφού πάντως μόνο με τον τελικό στο ρεύμα και έχεις buzz που το ακούς στα tweeter όχι στα woofer σωστά; ή είναι κάποια μικροδιαρροή στις γειώσεις όπου κάπου κάποια σύνδεση είναι ελαφρά χαλαρωμένη, και άλλες φορές κάνει "σώμα" και το πρόβλημα φεύγει ή κάποια μικρή παρεμβολή στο δίκτυο από μια μεγάλη συσκευή, είτε εντός του δικού σου δικτύου, είτε από κάποιο γειτονικό δίκτυο.
Δοκίμασε ακόμα για διάγνωση, αποσυνδέοντας όλες τις άλλες ηλεκτρικές συσκευές της οικίας, όπως ψυγείο, ηλεκτρική κουζίνα κατεβάζοντας την ασφάλεια της από τον πίνακα κ.λ.π., άσε μόνο ενεργή την γραμμή του ενισχυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.029
Reaction score
10.263
Εννοώ τα καλώδια ρεύματος μου και όχι τα ηχεία μου.Αν πάρεις ενεργά θα σου τα δανείσω ώστε να διαπιστώσεις(και να το γράψεις ώστε να το δουν οι καλωδιοαρνητές)την σαφη υπεροχη τους έναντι των μαύρων καλωδίων ρεύματος.
Και αν δεν δεις διαφορά, δεν πήρες καλά ηχεία.
 


Μηνύματα
28.193
Reaction score
26.653
Πολύ σίγουρο σε βρίσκω , και είμαι πεπεισμένος πως κάνεις λάθος.
Το ηχείο είναι ένα ενεργό στοιχείο της αλυσίδας. Το καλώδιο είναι παθητικό.
Το μόνο που μπορεί να κάνει ένα καλώδιο ,είναι μία εξασθένηση σε κάποιες συχνότητες , μπορεί και σε όλες , ίσως και μερικών db στην χειρότερη περίπτωση.
Το ηχείο , μπορεί , ανάλογα των μονάδων και του κροςόβερ να είναι μπασάτο , πριμαριστό , ότι θέλεις βάλε .
Το καλώδιο το καημένο τι να κάνει? και τι να αποκρύψει ?
Γιατί μόνο αυτό μπορεί να κάνει. Τίποτα άλλο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.693
Reaction score
20.404
Μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με βάση ασύρματου τηλεφώνου που είχα σχετικά κοντά (στο 1 μέτρο) από τον ενισχυτή..
Κάποια στιγμή (αφού έψαχνα για κάποιο διάστημα άλλα άσχετα), μου 'κοψε και το πήγα 1-2 μέτρα πιο μακριά και λύθηκε.. :rolleyes::idk:
Φαντάζομαι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου αλλά μπορεί να ''καεί'' κάποιος εύκολα από τέτοια.. :biggrin:
 

Μηνύματα
14.291
Reaction score
16.093
Μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με βάση ασύρματου τηλεφώνου που είχα σχετικά κοντά (στο 1 μέτρο) από τον ενισχυτή..
Κάποια στιγμή (αφού έψαχνα για κάποιο διάστημα άλλα άσχετα), μου 'κοψε και το πήγα 1-2 μέτρα πιο μακριά και λύθηκε.. :rolleyes::idk:
Φαντάζομαι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου αλλά μπορεί να ''καεί'' κάποιος εύκολα από τέτοια.. :biggrin:
Αυτό δεν είναι τίποτα, εάν είχες λάμπες και μιλούσες πολύ κοντά τους θα άκουγες τον εαυτό σου απο τα ηχεία. :D
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.228
Reaction score
9.402
Μήπως να μεταφερθούν όλα τα ποστ υπέρ των καλωδίων στο νήμα "Θρησκεία" ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.466
Μηνύματα
2.905.136
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top