Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
14.419
Reaction score
16.254
Μακι ενα καλωδιο φευγει απ την κολωνα μεχρι τον πινακα ε τα θκαμ συνεχιζουν Το ιδιο καλωδιο μεχρι το σεταπιον και τα πολυπριζα το ιδιο τα παντα ΔΕΗ ΛΕΜΕ
εχω και οντιοκουεστ τρομαρα μου καθεται και ξεκουραζεται 15 χρονια το πουλαω;)

μαλ....ς ειπε ο ηλεκτρολογος ειναι Χαλκινα με επικαλυψη αλουμινιου
Κε Χρήστο τα καλώδια της ΔΕΗ είναι αλουμίνιο και μάλιστα ανάλογα την τάση για την οποία χρησιμοποιούνται έχουν και ειδικό κράμα ατσαλιού.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μια χαρά είναι το αλουμίνιο πιο καλό και απο το χαλκό σε κάποιες περιπτώσεις αναγκαίες για την μεταφορά της ενέργειας απλώς πρέπει να είναι μεγαλύτερης διατομής απο ένα χαλκινο ώστε να έχει ίδια χαρακτηριστικά.

Το πρόβλημα ήταν παλια στις ενώσεις αλουμινίου- χαλκού εκεί που χρειάζεται κάποιου είδους κόλληση. Αυτό δεν αφορά τα σπίτια μας βέβαια που γίνεται με σφιγκτήρες στην κολώνα.

Μέση και χαμηλή πάλι είναι αλουμίνιου και μόνο σε παραθαλάσσιες περιοχές ή σημεία που έχουν υψηλό κίνδυνο διάβρωσης -οξείδωσης είναι χάλκινα. Και τα καινούργια που περνάνε στις πόλεις τα συνεστραμμένα γαι να καταργήσουν τα 4-5 που τρέχανε κάθετα, είναι αλουμίνιο (ένα μόνο καλώδιο με τζάκετ προστασίας αυτό το μαυρο). Τα υπόγεια μόνο είναι μερικές φορές και χαλκός και αλουμίνιο ανάλογα την περίσταση - περίπτωση.

Το καλώδιο τώρα απο την κολώνα στο σπίτι αυτό ναι (μπορεί) είναι χαλκός.

Το ότι συνεχίζει το καλώδιο σου δεν σημαίνει κάτι, πάλι είσαι συνδεδεμένος στην ουσία και με τις συσκευές του σπιτιού και με τον μετασηματιστή και άρα και με όλους τους γείτονες και όλη την πόλη σου. Απλώς βοηθάει σε πτώση τάσης.

Αυτό που μετράει στην καλωδίωση σου (εάν και δεν έχω καταλάβει καλά τι έχεις κάνει) είναι η γείωση σου. Πού πάλι όμως εάν είναι (που είναι, κανονικά σύμφωνα με τους κανόνες ασφαλείας) κοινή με την παλιά σου και δρά επικουρικά - επιπρόσθετα σε αυτήν... πάλι είναι προβληματάκι. Εάν είναι ξεχωριστή για το σπίτι και ξεχωριστή για το σύστημα αυτό δεν είναι σωστό και δεν επιτρέπεται καθώς δημιουργεί δυο path για την γείωση. Επίσης σε περίπτωση κεραυνών κλπ. πολύ επικίνδυνο. Εάν είχες τραβήξει άλλο καλώδιο κατευθείαν απο την κολώνα διαφορετικό απο αυτό για το σπίτι (δύο δηλαδή καλώδια) τότε θα μπορούσες να κάνεις ξεχωριστή γείωση (μια για το σπίτι και μια μόνο για το σύστημα ) τότε αυτό θα ήταν καλό και πιθανά επωφελές.

Αυτά νομίζω, ισχύουν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.913
Reaction score
130.510
Όλγουεϊζ του θέρτι.

Τι δεγκαταλαβαίνς.

(Μουσική υπόκρουση ξυνής).
Απλώς βοηθάει σε πτώση τάσης.
Μπα.
Σιγά την πτώση τάσης που προκαλείται από μερικά μέτρα μονόκλωνου τυπικού ηλεκτρολογικού καλωδίου εγκαταστάσεων στους τοίχους, με τις τυπικές σφιχτές επαφές.

Πτώση τάσης δημιουργείται στους κεντρικούς μετασχηματιστές του δικτύου, όταν η συνολική κατανάλωση ξεπερνά τις προδιαγραφές τους (τυπική ΔΕΗ).

Επίσης πτώση τάσης μπορεί να δημιουργείται από τα χαζοπολύμπριζα της κάθε φούρουψεφτ και από τα κακώς κατασκευασμένα βύσματα σούκο και ιεκ του χάλι ένδ, που δε βάζουν σλιβς και δε σφίγγουν σοβαρά τις ενώσεις, ή ακόμα χειρότερα όταν κάνουν κολλήσεις.

Ασήμια και λοιπές παπάντζες για 50 χέρτζ ημίτονο στα 230 βολτ, είναι παραμύθια της Χαλιμάς, όπως και τα χοντρά καλώδια για ενισχυτές των 10 και 100 και 200 βατ (πιο μεγάλη κατανάλωση έχουν οι λάμπες φωτισμού του δωματίου ακρόασης από το σεταπ του χαϊεντά). Μια καφετιέρα με 2 κιλοβάτ αντίσταση έχει περισσότερες απαιτήσεις, αλλά εκεί "μας κάνει" το μαμά μαύρο καλώδιο. Τρέλα..

Η γραμμή της ΔΕΗ (εντός και εκτός σπιτιού) μεταφέρει τάση. Δε μεταφέρει μουσική. Τάση εναλλασσόμενου στους 55 κύκλους, και οι καγκουρες ασχολούνται με τις επιστρώσεις και το επιδερμικό φαινόμενο, λες και μιλάμε για ραδιοσυχνότητες.
Αλλά η παράνοια του Χάι Ενδ δεν έχει όριο.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.546
Reaction score
15.564
Κε Χρήστο τα καλώδια της ΔΕΗ ..............................

Αυτό που μετράει στην καλωδίωση σου (εάν και δεν έχω καταλάβει καλά τι έχεις κάνει) είναι ...
Να βοηθήσω εγώ στο τι έχει κάνει γιατί απλά μπερδεύει τον κόσμο λέγοντας για "ένα καλώδιο από την κολόνα μέχρι το σύστημα"...

Το μόνο "διαφορετικό" που έχει κάνει, είναι πως η γραμμή που φεύγει από τον πίνακα μέχρι το σύστημα του, είναι από τον ίδιο τύπο καλωδίου που έχει από κολόνα μέχρι πίνακα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.913
Reaction score
130.510
Το μόνο "διαφορετικό" που έχει κάνει, είναι πως η γραμμή που φεύγει από τον πίνακα μέχρι το σύστημα του, είναι από τον ίδιο τύπο καλωδίου που έχει από κολόνα μέχρι πίνακα...
Το οποίο δεν είναι κακό, αλλά είναι δύσχρηστο, διότι αυτή η καλωδίωση δεν είναι εύκαμπτη.

Η χρήση πολυκλωνων αγωγών έχει ως κύριο στόχο να είναι εύκαμπτη η καλωδίωση, τόσο για λόγους χρηστικότητας, όσο και για αποφυγή σπασίματος των μονόκλωνων αγωγών, διότι αν λυγίσεις κάποιες φορές ένα μονόκλωνο, μπορείς να το κόψεις.

Το δε πάχος των αγωγών είναι ανάλογο της απαιτούμενης κατανάλωσης. Οι πίνακες για αυτό, είναι διαθέσιμοι στο ίντερνετ.
Οι οικιακές συσκευές audio, πέραν κάποιων ακραίων ενισχυτικών (πολλά κιλοβάτ), δεν ξεπερνούν τα 10Α μιας τυπικής εγκατάστασης στις μπρίζες σπιτιού, και για αυτή τη χρήση ένα απλό πολυκλωνο καλώδιο ρεύματος 3*0.75 mm είναι μια χαρά, όπως και στην καφετέρια με 2 kW αντίσταση θέρμανσης (8,7Α).
Σπανίως βρίσκεις 3*1mm καλώδιο ρεύματος σε καφετιέρα ή σε PC, και οι καταναλώσεις στο PC, αναλόγως CPC & GPU μπορεί να ανέβουν πολύ περισσότερο από ένα audio οικιακό εξοπλισμό.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.382
Reaction score
13.412
Αυτό που μετράει στην καλωδίωση σου (εάν και δεν έχω καταλάβει καλά τι έχεις κάνει) είναι η γείωση σου. Πού πάλι όμως εάν είναι (που είναι, κανονικά σύμφωνα με τους κανόνες ασφαλείας) κοινή με την παλιά σου και δρά επικουρικά - επιπρόσθετα σε αυτήν... πάλι είναι προβληματάκι. Εάν είναι ξεχωριστή για το σπίτι και ξεχωριστή για το σύστημα αυτό δεν είναι σωστό και δεν επιτρέπεται καθώς δημιουργεί δυο path για την γείωση. Επίσης σε περίπτωση κεραυνών κλπ. πολύ επικίνδυνο. Εάν είχες τραβήξει άλλο καλώδιο κατευθείαν απο την κολώνα διαφορετικό απο αυτό για το σπίτι (δύο δηλαδή καλώδια) τότε θα μπορούσες να κάνεις ξεχωριστή γείωση (μια για το σπίτι και μια μόνο για το σύστημα ) τότε αυτό θα ήταν καλό και πιθανά επωφελές.
Δεν εχω την ικανοτητα σας στον γραπτο λογο ;) μονο στον προφορικο τα παω καλα;)
Ο σχεδιασμος του ρευματος εγινε απο μηχανολογο ηλεκτρολογο αφου τον τρελανα:sneaky:
Τι ρευμα θελω στο Μουσικον δωματιο συμαθητης γαρ υπεμεινε τα παντα
Η κορη μου ηταν στο τριτο ετος μηχανολογος δεν μπορουσε να με βοηθησει αν και την ειχα ζουρλανει και αυτη;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.546
Reaction score
15.564
Το οποίο δεν είναι κακό, αλλά είναι δύσχρηστο, διότι αυτή η καλωδίωση δεν είναι εύκαμπτη.
κακό φυσικά δεν είναι.... αλλά και αν δεν το είχε έτσι δεν θα του χαλούσαν τα (ανύπαρκτα ήδη) μπάσα του :p :p :p :p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.382
Reaction score
13.412
Το μόνο "διαφορετικό" που έχει κάνει, είναι πως η γραμμή που φεύγει από τον πίνακα μέχρι το σύστημα του, είναι από τον ίδιο τύπο καλωδίου που έχει από κολόνα μέχρι πίνακα...
και μετα και μετα και μετα ποσες φορες πρεπει να το πω:punish::punish:
κακό φυσικά δεν είναι.... αλλά και αν δεν το είχε έτσι δεν θα του χαλούσαν τα (ανύπαρκτα ήδη) μπάσα του
Το απογευμα θα συνεδριασει το πολιτικο γραφειο με ενα και μοναδικο ερωτημα ΔΙΑΓΡΑΦΗ και νεο
μελος θα προτεινω τον κ. Ιωαννη :gamer:
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.546
Reaction score
15.564
και μετα και μετα και μετα ποσες φορες πρεπει να το πω:punish::punish:
Τι εννοείς και μετά βρε Πρόεδρε της κακιάς ώρας.....? :p
Έχει γούστο να εννοείς από την πρίζα του δωματίου μέχρι τα ενισχυτικά! και κει έχεις τον ίδιο τύπο καλωδίου?....
Ναι, ωραίο καλώδιο! λυγίζει κ εύκολα! αφού δε σηκώνεται σούζα ο Krell :p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.382
Reaction score
13.412
Από την πρίζα του δωματίου μέχρι τα ενισχυτικά? και κει έχεις τον ίδιο τύπο καλωδίου?....
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑΙ :rofl: :unsure::help:
Τι εννοείς και μετά βρε Πρόεδρε της κακιάς ώρας...
Συνεδριασα μονος μου και ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ :vinsent::smg:
Το βραδυ στο αχτιφ θα χτυπηθεις ανηλεως:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.913
Reaction score
130.510
Το απογευμα θα συνεδριασει το πολιτικο γραφειο με ενα και μοναδικο ερωτημα ΔΙΑΓΡΑΦΗ
Έτσι μπράβο.

Άντε να πούμε, σηκώθηκαν τα πόδια να βαράνε το κεφάλι..
Συνεδριασα μονος μου και ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ :vinsent::smg:
Γιεεεεεεεεε!

Ζήτωωωωωωω
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.546
Reaction score
15.564
Συνεδριασα μονος μου και ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ :vinsent::smg:
Έτσι μπράβο.

Άντε να πούμε, σηκώθηκαν τα πόδια να βαράνε το κεφάλι..
:p :p :p :p

Εγώ θα "πάρω εκδίκηση" όταν θα πάρει τηλέφωνο και θα ρωτήσει "το tik tok μου πέταξε πως μια Catrine θέλει να μιλήσει μαζί μου... τι κάνω?"

:p :p :p :p
 


Μηνύματα
672
Reaction score
504
In practice, audio equipment is not entirely immune to power-related issues, though the degree of susceptibility varies widely. Here's a more nuanced look at the situation:

Variability among equipment:
High-end audio equipment often has well-designed power supplies with good filtration and regulation, making them less susceptible to power fluctuations.
Less expensive or older equipment may be more affected by power quality issues.
Real-world observations:
Some audio enthusiasts and professionals report noticeable improvements when using power conditioning and high-quality cables, particularly in systems with multiple components.
These improvements are often described as reduced background noise, better dynamics, and in some cases, improved bass response.
Measurable effects:
While subtle, some effects of power conditioning can be measured, such as reduced noise floor or improved signal-to-noise ratio.
However, whether these measurable differences translate to audible improvements, especially in bass response, is still debated.
Environmental factors:
The quality of power delivery can vary significantly depending on location, time of day, and nearby electrical equipment.
In areas with "dirty" power, conditioning may have more noticeable effects.
System complexity:
More complex systems with multiple components might benefit more from power conditioning, as there are more opportunities for ground loops and interference.
Specific to bass performance:
Power amplifiers, which handle bass frequencies, can draw significant current during bass transients.
In theory, more stable power delivery could allow for better handling of these demanding bass passages.
Empirical evidence:
While not universally accepted, some recording studios and high-end listening rooms report improvements after implementing comprehensive power management solutions.
Subjectivity:
The perception of audio quality, including bass performance, is inherently subjective and can be influenced by factors beyond measurable audio parameters.
In conclusion, while audio equipment isn't completely immune to power-related issues in practice, the extent of the impact and the effectiveness of solutions like high-end power strips and cables remain topics of debate in the audio community. The benefits, if any, are likely to be system-dependent and may be more noticeable in some setups than others.

If you're considering investing in power conditioning equipment, it might be worth trying it in your specific system to see if you perceive any improvements, ideally through blind testing to minimize bias. Remember that results can vary, and what works in one system may not have the same effect in another
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.913
Reaction score
130.510
Τα τυπικά (φτηνά) καλώδια σουκο σε iec είναι 3*0,5mm, όπως αυτό:


Άμα ψάξετε αρκετά, θα βρείτε ίδια καλώδια με πιο χοντρούς αγωγούς, δηλαδή 3*0.75mm.

Με πολύ ψάξιμο, βρίσκετε και 3*1mm.

Θέλει πραγματικά πάρα πολύ ψάξιμο για να βρείτε όμοιο καλώδιο ρεύματος με 3*1,5mm.

Εδώ τα περισσότερα πολυμπριζα (με προδιαγραφές έως 16Α) είναι με 3*0.75mm και 3*1mm.

Τα 16Α στα 230V αντιστοιχούν σε 3,7 kW..

Τέλος πάντων, επί του θέματος των "προσεγμένων" καλωδίων ρεύματος σε ένα οικιακό σεταπ audio τυπικών καταναλώσεων (ενισχυτές μέχρι 1-2 kW), ok, ας αποφεύγονται τα απλά καλώδια των 3*0.5mm, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι άριστη λύση η χρήση καλωδίων ρεύματος 3*1mm και καταντάει υπερβολή η χρήση απλών έτοιμων καλωδίων 3*1,5mm.



Οπότε, αυτό που δείχνω τελοσπαντων, είναι πως στα απλά "μαύρα" καλώδια ρεύματος σουκο σε ιεκ, οι διαθέσιμες επιλογές είναι συνήθως 3*0.5 mm και 3*0.75mm, ενώ οι πιο "βαρβάτες" επιλογές παίζουν σε 3*1mm και η ιστορία τελειώνει στο 3*1,5mm, δεν κυκλοφορεί πιο χοντρό καλώδιο, είναι εκτός προδιαγραφών.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.382
Reaction score
13.412
Ναι, ωραίο καλώδιο! λυγίζει κ εύκολα! αφού δε σηκώνεται σούζα ο Krell
Ναι 20 κιλα κανουν σουζα :punish: :punish: :sneaky::banned::help::eek:
σε 3*1mm και η ιστορία τελειώνει στο 3*1,5mm, δεν κυκλοφορεί πιο χοντρό καλώδιο, είναι εκτός προδιαγραφών.
Κωστα τα 7 κλωνα συρματα που εχει το καλωδιο ΔΕΗ Ειναι 4mm ειναι χοντρο λογο τριπλης θωρακισης;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.913
Reaction score
130.510
Ειναι 4mm
Δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση τόσο χοντρό καλώδιο (3*4mm).

Οποιαδήποτε συσκευή audio, ανεξαιρέτως, ακόμα και για ενισχυτές ισχύος της τάξεως των 2-3 kW, ενεργά σαμπ με 2-3 kW ισχύος ενισχυτικά, ή ενεργά ηχεία πολύ υψηλής συνολικής ισχύος ενσωματωμένων ενισχυτικών, είναι μια χαρά με καλώδιο 3*1,5mm.

Δεν απαιτείται περισσότερο, και δεν κερδίζει τίποτα καμία συσκευή με πιο χοντρό καλώδιο.

Δεν προδιαγράφεται ούτε το φις σουκο και το φις ΙΕΚ για περισσότερα αμπέρ ή για πιο χοντρό καλώδιο.

Εάν τώρα, έχουμε σε ένα πολυμπριζο πολλές συσκευές υψηλής ισχύος, πχ εάν σε ένα πολυμπριζο συνδέονται 6-8 σαμπ και το καθένα σαμπ έχει 2 kW ενισχυτή, τότε και μόνον τότε, άντε να δεχτώ πως είναι καλή ιδέα το καλώδιο ρεύματος του πολυμπριζου, να είναι 2*2mm ή έως 2*2,5mm, αλλά κανονικά δε θα πρέπει να καταλήγει σε απλή μπριζα σουκο, αλλά σε βιομηχανικού τύπου μονοφασική:


Αυτή η μπριζα είναι μέχρι 32 Α (7,4 kW) ενώ το φις σουκο προδιαγράφεται έως 16 Α (3,7 kW).

Μέχρι κει. Για audio, μέχρι 2,5mm με τέτοια μπριζα όμως, δεν έχει νόημα σε σουκο.
Σε αυτή τη μπριζα, μπαίνει καλώδιο έως 3*4mm, για μεγάλα μήκη καλωδίωσης και για ανάλογες καταναλώσεις (όπως στη φόρτιση ηλεκτρικού αυτοκινήτου, όπου θα τραβάει συνεχώς και ασταμάτητα τα 7,5 kW. Εκεί, οκ, βάλε 3*4mm. Στο audio δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια συνεχής κατανάλωση, παρά μόνον στιγμιαίες κορυφές, κυρίως στο άναμμα των συσκευών, κι όχι τόσο κατά τη λειτουργία τους).
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.382
Reaction score
13.412
Τελος εγω ειμαι βλαμενος απλο μελος της ΕΒΙ υπαρχουν πολυ ανωτεροι απο εμενα μα πολυ δεν θα το πιστευεται αυτοι ομως ειναι για μεσα εγω ΟΧΙ εγω ειμαι εξω απ την ΠΥΛΗ ισως ΚΟΝΤΑ :sneaky: :sneaky::p:errwhat:Παω να παρω ψωμι και γαλα γλεπω την συζυγο με απειλητικες διαθεσεις ωχ ωχ
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.526
Μηνύματα
2.908.477
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top