Featured Μετρήσεις με REW




Μηνύματα
4.172
Reaction score
3.849
Έχει τύχει σε κάποιον την ώρα της εγκατάστασης μόλις φθάνει στα 3/4 περίπου απλώς να κλείνει;
Το δοκίμασα σε άλλο λάπτοπ υποδεέστερο και εγκαταστάθηκε μια χαρά. Δοκίμασα άλλες εκδόσεις , run as admin αλλά τίποτα...
Μόνη διαφορά , win11 το σύγχρονο win10 το άλλο. Το δοκίμασα και να τρέξει με compability mode.
 



Μηνύματα
1.352
Reaction score
672
Άλλαξε η οθόνη ρύθμισης της έντασης (στο measure). Υπάρχει κανένα κόλπο για να βγεί η παλιά οθόνη?
 

Μηνύματα
86
Reaction score
68
Ουφ καταφερα και το διαβασα ολο.
Ιδεα δεν εχω απο πολλα απο αυτα που λετε αλλα κατι καταλαβα.
Για να πω και γω την μ...κια μου (καπου το διαβασα) μικρυνε την αποσταση των ηχειων σου δοκιμαστικα στο 80-85% της αποστασης με την mlp και ας χαλασει το ισοσκελες.
Στην θεση σου θα εστελνα την παντοφλα διακοπες ενα 3μερακι και θα εστηνα το συστημα εκει που ειπε ο EAR στην τραπεζαρια δλδ και ασ ειναι 2καναλο.
Αν χρειαστεις εχω καναπε στο μαγαζι ,Χαλανδρι ειναι ,να την πεσεις μην σε φανε τα παγκακια
PS Mην βαρατε ειπα τι θα εκανα ετσι για να μου φυγει η απορια
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.490
Reaction score
15.341
Το έχω παρατήσει το έργο...εβαλα τα sub σε μια μεριά να βαράνε και δεν ασχολήθηκα ξανά ΄λόγο έλειψης χρόνου.

Που θα μου παει.....
αν δεν έχεις κάνει ακρότητες με την ένταση... ακόμη κι έτσι είναι καλύτερα από το "χωρις sub"
 

Μηνύματα
543
Reaction score
1.201
αν δεν έχεις κάνει ακρότητες με την ένταση... ακόμη κι έτσι είναι καλύτερα από το "χωρις sub"
Μακράν....
Τα sub παίζουν στο μισό της εντασης τους, χωρίς κάποιο boost με 2 ρυθμίσεις στο dsp τους σε συγκεκριμένες συχνότητες.
Τα ηχεία τα άφησα full range, γιατί παραδόξως όταν πάω να τα κόψω από τον Parasound τον πάιζει λιγακι και αλλάζει φάσεις κτλ κτλ .
 

Μηνύματα
543
Reaction score
1.201
Μετά από αρκετο βυζοτράβηγμα το τελευταίο 3ημερο γιατί τα subs (ρε αλήθεια όμως, έπρεπε να το ρίξω στη κηπουρική) είναι πολύ περίεργα ζώα, κατέληξα το παρακάτω (χωρίς να έχω βάλει σωστό eq ακόμα στα arendal και χωρίς dirac)
Ειναι κομματάκι δυνατά νομίζω.

Εκει που κάνει κοιλια στα 140-200 εναι ο τοίχος δεν μπορώ να το μαζέψω (αν και εχω μια ιδέα να δοκιμάσω)

arenal new LR.jpg


Γαμιόσαντο αλλά νομίζω ότι το τερμάτισα για τις παρούσες συνθήκες. Ίσως ένα minidsp για να φέρω Και τον χρονισμό στα ισια του σε κάποια φάση και τέλος.
Καλώδια θέλω τώρα κλείσαμε
 


Μηνύματα
12.981
Reaction score
10.216
Ε όχι και "κομματάκι δυνατά". :roflmao:
Αρκετά δυνατά θα έλεγα.
Επίσης υποπτεύομαι ότι στις ακροάσεις σου θα νιώθεις κάπως άδεια την περιοχή από 100-500 Hz. Το σήκωμά της θα ήταν ένα καλό πείραμα.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
1.201
Τι έκανες για αυτό το αποτέλεσμα;
τι εκανα, εβαλα τα σαμπ....
Εκοψα τα main στα 40 και άφησα τα σαμπ μεχρι τα 100, όχι η παγια τακτική αλλα μου δούλεψε καλα.
Μόλις φέρω τα σαμπ με το eq οσο γίνεται θα παιξω με το crossover μην παιφτουν οι συχνοτηες η μία πάνω στην άλλη.
Ε όχι και "κομματάκι δυνατά". :roflmao:
Αρκετά δυνατά θα έλεγα.
Επίσης υποπτεύομαι ότι στις ακροάσεις σου θα νιώθεις κάπως άδεια την περιοχή από 100-500 Hz. Το σήκωμά της θα ήταν ένα καλό πείραμα.
Το εκλαμβάνω σαν διαύγεια πανάθεμα με. Ναι θα έχει πλάκα να το δοκιμάσω. Το σκ θα ασχοληθω με τα arendal αποκλειστικα.

Α επισής η φάση του σαμπ έπαιξε τρομερο ρόλο στο πως ακούγεται το όλο εργο.
 


Μηνύματα
543
Reaction score
1.201
Δυνατά είναι τα σαμπς. Σκέψου το.
1.Τα εχω βαλει κοντά σε γωνίες και φουσκώνουν πολύ.
2. Το volume ήταν στα +12db τώρα είναι στο +9 στα σαμπ και -2 απο τον προ(δεν εχω μετρήσει να δω, αλλά ειναι πιο νορμαλ στο ακουσμα)
3. Το eq ειναι για την προηγούμενη θέση που τα είχα οπότε φουσκώνει και άλλο Χ συχνότητες.
4....ξεμεινα
 

Μηνύματα
28.121
Reaction score
26.523
Α;ντρίκο ότι σου είπαν οι δύο προσκολλήσατες , 100-500 hz θέλεις λίγο φούσκωμα και λίγο χαμήλωμα τα σαμπς. -5db σίγουρα. Για να είναι πιό ομαλό , να μην χάνεται εντελώς το μεσόμπασο το οποίο είναι όλη η ατάκα.
Τρίτη οκτάβα και λίγο από τέταρτη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.399
Μηνύματα
2.901.937
Members
38.037
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top