Ποδήλατο



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.179
Reaction score
20.757
Υπάρχει κάποιος λόγος να αλλάζεις τροχούς; Προφανώς κάτι για τα λάστιχα, αλλά τι όμως; Στα άλλα που βάζεις το ποδήλατο πάνω και ακουμπά το λάστιχο στο μικρό άξονα, είναι κατανοητό, γλιστράνε με απλά λάστιχα ή/και φθείρονται εύκολα. Γιατί αυτό είναι κάτι που με ενοχλεί στα DD, και αφορά ένα τροχό, όχι και τους δύο...
Ναι, υπάρχει λόγος. Βασικά, οι τροχοί με τους οποίους ήρθε το BMC είναι της Shimano, οι RS II. 1-2 χρόνια μετά την αγορά του ποδηλάτου, τους άλλαξα με ένα set της Novatec, τους JetFly. Οπότε, αυτοί της Shimano, αποθηκεύτηκαν. Από ένα χρονικό σημείο και μετά, όταν το 80% των ποδηλασιών μου άρχισε να γίνεται είναι εντός οικίας, αποφάσισα ότι στους τροχούς της Shimano θα βάλω λάστιχα για roller ("καραφλά" εντελώς κι ακατάλληλα για ποδηλασίες στο δρόμο) και μια κασέτα (ευτυχώς βρήκα 11-άρα κασέτα 105) και θα τους έχω μόνιμα στο ποδήλατο, για τις προπονήσεις μου. Δεν ήθελα ούτε να καταπονώ τους τροχούς της Novatec ούτε να "τρώω" τα λάστιχα δρόμου στο roller. Και το σενάριο του να αλλάζω λάστιχα κάθε φορά που έκανα προπόνηση ή θα έβγαινα για βόλτα εκτός, δεν "έπαιζε" - πολύς χαμένος χρόνος.

Πωπω τον κιορατα πως ξετρύπωσε έτσι στον τερματισμό
Στο πλάνο από το drone φαίνεται πόσο έξυπνα κινήθηκε. Μόλις του έδωσαν το "άνοιγμα", χώθηκε και μην τον είδατε ύστερα. Μπράβο του!
 

Μηνύματα
20.637
Reaction score
14.632
Ειναι αέρο αφού...
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι όλο αυτό είναι μια αρπαχτή, ό,τι προλάβουν να αρπάξουν με τέτοιες τιμές, πριν σκάσει η φούσκα της εξωφρενικής τιμολόγησης! Γιατί δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να τραβήξει για πολύ ακόμα, εκτός αν πιστεύουν ότι θα έχουν έσοδα μόνο από... εκατομμυριούχους!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Δεν ξέρω ρε Σώτο, ζω μια παράνοια γενικότερα το τελευταίο διάστημα παντού, ο ένας έχει τον δισκοβραχίονα 200€ χωρίς απόθεμα, ο άλλος τον έχει 300€ με απόθεμα αλλά όχι στα 170mm, o άλλος έχει απόθεμα όλη το group 1600€ έτσι όπως τη θέλω, 1250€ άλλος όλο το group με κασέτα και φύλλα που πρέπει να αλλάξω για τις θκιέσμ απαιτήσεις. Το ίδιο γίνεται και στα έτοιμα ποδήλατα, δίνεις πχ 8000€ και καλείσαι να αλλάξεις, λαιμό, τιμόνι, κασσετα, δισκοβραχίονα + τα πετάλια πας άνετα στα 10.000€.
Μας κοροϊδεύουν και εμείς φάτσα μόστρα και ψηλά τακούνια...
Έχω νευριάσει άσχημα, ήμαν που ήμαν παρμένο, θα χαζέψω παντελώς με τη βιομηχανία-κοροϊδία αυτή...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Εντωμεταξύ Ελλάδα δεν έχει κανένας ολόκληρο το group, πρέπει να τρέχεις από μαγαζί σε μαζί να μαζεύεις κομμάτι κομμάτι, με τελικό κόστος πάνω από 2.000 + το κόπο ή τα έξοδα μεταφοράς.
Στο propel είχα καταλήξει, έπρεπε όμως να αλλάξω τα μισά εξαρτήματα ώστε να κάνει για τις θκιέσμ ανάγκες. Γιατί ρε νταβατζήδες να μη μπορείς να το παραγγείλεις όπως θες, γιατί?
Αφού ξέρω τις ανάγκες μου, γιατί πρέπει να δώσω ένα σκαζμό παράδες για να φέρω στα μέτραμ ένα καινούριο ποδήλατο, γιατί?
Γιατί ρε κερατάδες δεν βάζετε στη φόρμα παραγγελίας τα εξαρτήματα που θέλω να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, γιατί?
Γιατί πρέπει να πέσω στα γόνατα, να λύνω, να σφίγγω και μετά να βάλω αγγελίες κοψοχρονιά εξαρτήματα που δεν χρειάζομαι, γιατί?
Γιατί μετά πρέπει να φάω στη μάπα τον κάθε τζιτζιφιόγκο που θα έρθει για τις αγγελίες και θα ζητάει και επιπλέον σκόντο στη τιμή, γιατί?
Γιατί πρέπει να μπορώ σε όλη αυτή τη διαδικασία γμτπτάναμ, γιατί?
 

Μηνύματα
20.637
Reaction score
14.632
Καλά τα γράφει ο @thva! Περιπέτεια... και μπελάς!

Παρεμπιπτόντως, ποιο group/εξαρτήματα ψάχνεις;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Ultegra di2 με 36/52 και 11-30 κασέτα σε λογικέ τιμέ χωρίς τους δίσκους, δίσκους πήρα τους campagnolo AFS 03, είναι λέει πολλά υποσχόμενοι σε σχέση με τους shimano

Περιμένω να γίνει διαθέσιμο Εδώ, σε όλους τους υπόλοιπους είναι ένα μπέρδεμα σε τιμές και εξαρτήματα όλο το γκρουπ σύμφωνα με τις ανάγκεσμ. Όταν γίνει διαθέσιμο θα πάρω και ένα δισκοβραχίονα και μάλλον τελειώσαμε
 
Last edited:

Μηνύματα
20.637
Reaction score
14.632
Για τους δίσκους θέλει λίγο προσοχή η επιλογή (δεν μιλώ για τους συγκεκριμένους, γιατί δεν ξέρω), γιατί πέρα από τη διάμετρο έχει σημασία και το πάχος τους. Είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια που υπήρχε έλλειψη, κάτι Magura που όμως ήταν λίγο πιο παχείς από τους συνηθισμένους Shimano και συμβατούς, κι έτσι ίσα ίσα έμπαιναν στις δαγκάνες της Shimano (ενώ πολύ εύκολα τρίβονταν στα τακάκια). Προφανώς ήταν σχεδιασμένοι για δαγκάνες Magura που είχαν μεγαλύτερο περιθώριο. Βέβαια και οι νέες δαγκάνες Shimano έχουν μεγαλύτερη ανοχή (έχω βάλει τέτοιες στο ποδήλατο, οι παλιές είχαν μεγάλη φθορά εξωτερικά, ενώ έσπασα και τα έμβολα της μιας), οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Αυτό, οι νέες δαγκάνες της shimano έχουν παραπάν ανοχή, τους πήρε μερικά χρόνια εκεί στη shimano αλλά ξύπνησαν.
Πρόβλημα υπήρχε και με τα δικά τους εξαρτήματα, έβαζες καινούρια τακάκια και μέχρι να αποκτήσουν λίγο φθορά άκουγες που έσερνα πάνω στο δίσκο, η λίγη φθορά στη θκιάμ περίπτωση πήρε 3-4 μήνες γιατί στα δυνατά φρένα παραμορφωνουν οι δίσκοι και πάλι ακουμπά στα τακάκια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.346
Reaction score
85.488
Εντωμεταξύ Ελλάδα δεν έχει κανένας ολόκληρο το group, πρέπει να τρέχεις από μαγαζί σε μαζί να μαζεύεις κομμάτι κομμάτι, με τελικό κόστος πάνω από 2.000 + το κόπο ή τα έξοδα μεταφοράς.
Στο propel είχα καταλήξει, έπρεπε όμως να αλλάξω τα μισά εξαρτήματα ώστε να κάνει για τις θκιέσμ ανάγκες. Γιατί ρε νταβατζήδες να μη μπορείς να το παραγγείλεις όπως θες, γιατί?
Αφού ξέρω τις ανάγκες μου, γιατί πρέπει να δώσω ένα σκαζμό παράδες για να φέρω στα μέτραμ ένα καινούριο ποδήλατο, γιατί?
Γιατί ρε κερατάδες δεν βάζετε στη φόρμα παραγγελίας τα εξαρτήματα που θέλω να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, γιατί?
Γιατί πρέπει να πέσω στα γόνατα, να λύνω, να σφίγγω και μετά να βάλω αγγελίες κοψοχρονιά εξαρτήματα που δεν χρειάζομαι, γιατί?
Γιατί μετά πρέπει να φάω στη μάπα τον κάθε τζιτζιφιόγκο που θα έρθει για τις αγγελίες και θα ζητάει και επιπλέον σκόντο στη τιμή, γιατί?
Γιατί πρέπει να μπορώ σε όλη αυτή τη διαδικασία γμτπτάναμ, γιατί?
Γιατί θεωρείται πλέον λογικό να δώσεις ένα 20-30% επιπλέον για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Στα ποδήλατα έχουν δανειστεί κόλπα από την αγορά των κινητών και των αυτοκινήτων. Από την πρώτη την ετήσια ανανέωση των μοντέλων κι από τη δεύτερη την πώληση βασικών ως έξτρα που εκτοξεύουν την τελική τιμή.

Όσο υπάρχουν πελάτες αυτό θα εντείνεται.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Οι γυαλιστεροί φταίνε Άλεξ, ακουμπάνε τα ωραία και ζεστά λεφτά εδώ και χρόνια και σου λέει η βιομηχανία, ας τα αρμέξουμε τα κορόιδα :biggrin:
Η μόνη εταιρία που δέχεται παραμετροποίηση στη φόρμα παραγγελίας είναι μόνο η orbea και μπράβο της, όλοι οι άλλοι το χαβά τους...
Τέσπα, στη θκιάμ περίπτωση αποφάσισα να οπλιστώ με υπομονή, οι τιμές ούτως ή άλλως ανεβοκατεβαίνουν σαν το χρηματιστήριο, θα σιάξω hi end ποδήλατο στα μισά χρήματα από αυτά που πωλείται κομπλέ, οι ανυπόμονοι ας δώσουν ένα τσουβάλι παράδες.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
85
Σπασμένο BOA στο αριστερό παπούτσι προχθές και απευθείας κάλυψη από την ίδια την εταιρία «BOA technology» μέσω της ειδικής πλατφόρμας που διαθέτει εγγύηση εφ´όρου ζωής των προϊόντων της, σε λίγα λεπτά επιβεβαίωση και σε λίγες ώρες αποστολή με DHL express τελείως δωρεάν…αριστερό και δεξί παρακαλώ….
***το μόνο που ζήτησαν η επισυναπτόμενη φωτογραφία, ούτε καν απόδειξη αγοράς…
Για όποιον φίλο το πάθει να το έχει υπόψιν του 😉
 

Attachments

Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Δεν με έχει τύχει ποτέ αστοχία στα boa, είμαι από τους τύπους που τα σφίγγω κάργα, τα σφίγγω κάργα όταν τα φοράω, μαζεύω μπόσικα στα πρώτα πατήματα και ξανά μαζεύω λίγο ακόμα στη πορεία ώστε να νιώθω τα παπούτσια μασίφ στα ποδάρια.
Η νέα γενιά Li2 που δλέυω σε mtb και σε road παπούτσα είναι μακράν ότι καλύτερο έχει κατασκευάσει η εταιρία, πολύ εργονομία και απίστευτη ακρίβεια σε σφίξιμο ή χαλάρωμα με ελάχιστη δύναμη στη περιστροφή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
τα τσουράπια δες εδώ τιμή, κανένας δεν τα αγοράζει, μια φούντα λείπει να ολοκληρωθεί η σχεδιαστική κακογουστιά :roflmao:
 

Μηνύματα
56
Reaction score
85
τα τσουράπια δες εδώ τιμή, κανένας δεν τα αγοράζει, μια φούντα λείπει να ολοκληρωθεί η σχεδιαστική κακογουστιά :roflmao:
….πραγματικά κοκόγουστος σχεδιασμός ….για αυτό και η τιμή…
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.169
Μηνύματα
2.891.200
Members
38.000
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top