Τα immersive format πετυχαίνουν και τα immersive setup με τα πλήθη ηχείων... θα πεθάνουν

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Που να δεις τι ωραίο που είναι το 8040. Μούρλια λέμε και ούτε χιλιάρικο το τεμάχιο. Για να το δίνει στα 2.10m για studio, σε σπίτι το βάζεις άνετα και 2.5m και 2.80m.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
οχι και ωραιο το ποντικι χρωμα... αλλο το πως παιζει...
Αν λες για το Genelec βγαίνει και σε άλλα χρώματα αλλά με άλλο κωδικό. Σειρά 4000. Εγώ μιλάω για 8040 άσπρα, τα οποία βγαίνουν και μαύρα αν θυμάμαι καλά. Αν δεν θες XLR για να γλιτώσεις αντάπτορες παίρνεις σειρά G. Το 8040 είναι το G4. Έχει ελάχιστες διαφορές αλλά αν τις ακούσει κανείς να μου γράψει.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.412
Reaction score
19.829
Τα Genelec είναι λίγο περίεργα (τα κλασσικά).
Μάλλον δεν θα τα έβαζα στο καθιστικό (σιγά το καθιστικό δηλ. :p αλλά γενικά μιλώντας).
Εξαιρούνται τα πολύ μικρά που λόγο όγκου δείχνουν οκ και η νέα σειρά The Ones που είναι όμορφη σε όλα τα μεγέθη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Τα Genelec είναι λίγο περίεργα (τα κλασσικά).
Μάλλον δεν θα τα έβαζα στο καθιστικό (σιγά το καθιστικό δηλ. :p αλλά γενικά μιλώντας).
Εξαιρούνται τα πολύ μικρά που λόγο όγκου δείχνουν οκ και η νέα σειρά The Ones που είναι όμορφη σε όλα τα μεγέθη.
Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη, συν ότι με χαλάει ο μαύρος κύκλος στο κέντρο. Αν κρίνω από τα KEF μου αρέσει ο ήχος στα ομοαξονικά.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.412
Reaction score
19.829
Στο θέμα που ξεκίνησε ο γκουρού..
Αν πετύχαιναν με ένα μικρό αριθμό ηχείων (ας πούμε τριάδα), έναν ικανό επεξεργαστή, μείωση της ανάγκης μεγάλων επεμβάσεων στο χώρο και προσιτή (όχι υποχρεωτικά πολύ χαμηλή) τιμή, θα γινόμουν κι εγώ (όπως και πολύς κόσμος) immersive.. :p

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη, συν ότι με χαλάει ο μαύρος κύκλος στο κέντρο.
(ενα σχολιο με ολο το θαρρος και θρασσος που με διεπει .. μονο σε μενα φαινονται σα πασχαλινα αυγα?! 🐒 - αμα το δεις σαν εργο μοντερνας τεχνης, κατι παει και ερχεται...)
Τα ''παλιά'' μου δείχνουν περισσότερο σαν πασχαλινά :rolleyes:
Το τουίτερ σαν κουμπότρυπα 'κει πάνω με χαλάει..
Ο κύκλος στο κέντρο μου φαίνεται πιο ''λογικό'' design και μαζεμένο..
Κολοκυθόπιτα, εδώ αρέσουν τα 420 εκεί θα τα χαλάσουμε..? :tongue:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Στο θέμα που ξεκίνησε ο γκουρού..
Αν πετύχαιναν με ένα μικρό αριθμό ηχείων (ας πούμε τριάδα), έναν ικανό επεξεργαστή, μείωση της ανάγκης μεγάλων επεμβάσεων στο χώρο και προσιτή (όχι υποχρεωτικά πολύ χαμηλή) τιμή, θα γινόμουν κι εγώ (όπως και πολύς κόσμος) immersive.. :p
Αυτά θα γίνουν με επιλογές τύπου Sonos. Θα βγούν και άλλα είναι βέβαιο. Από πολλές εταιρείες. Οπότε όποιος ψάχνει τέτοιες λύσεις να αφήσει τους AVRs και τα πολλά ηχεία και να αρχίσει να κοιτά προς τα εκεί. 🙂

Και επειδή τα Atmos θα παίζουν με καραμπόλες καλό θα ήταν να υπολογιστεί αν το ύψος του ταβανιού είναι κατάλληλο για τέτοιες λύσεις. Τα ψηλοτάβανα κερδίζουν όπως έχω διαβάσει.

Να πω την αλήθεια και εγώ τα κοιτάω. Η λύση την ασύρματης σύνδεσης, της ευελιξίας, του μεγέθους και ότι με 3500€ έχεις τελειώσει και μάλιστα με 2 subs (5.2.4) δεν περνά απαρατήρητη σε καμία περίπτωση. Αναμένω σοβαρές προτάσεις και από Sennheiser. Αν και έχει 4 subwoofers σε ηχομπάρα, έχει μείνει πίσω στα surrounds.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.963
Reaction score
38.850
... δεν ειχα ποτε τετοιες βλεψεις οσο καλα και να παιζουν ... ισως επειδη δεν μπορω να ξεφυγω απο τη μαυρη τρυπα του κεντρου της αθηνας, με το μονοκαναλο μου ειμαι ευτυχης ως προς το υπερηχητικο κομματι (δεν εχω τετοια αξιωματα)... αν θελω να ακουσω κατι ( νομιζω οτι )εχω τους τροπους και τα μεσα :)
-οπως εχουμε πει, home audio is overrated :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Το εν λόγω Νιούμαν, όπως βλέπετε από τα δημοσιευμένα στοιχεία της φίρμας, δεν μπορεί να φτάσει τα 105 ντεσιμπέλ στην 3η οκτάβα, ενώ στη δεύτερη οκτάβα μετά βίας είναι στα 100 ντεσιμπέλ σε 3% παραμόρφωση, και λίγο κάτω από 95 ντεσιμπέλ σε 1% παραμόρφωση.

Άρα, με σωστό κρος στους 80 κύκλους, ώστε να παίζει από 3η οκτάβα και άνω, είναι εντελώς στα όρια για να βγάλει στάθμη αναφοράς δικαναλου, σε απόσταση ακρόασης 1μ, με λίγη βοήθεια από το χώρο (gain από το πίσω τοιχωματικο όριο), διότι σε free field τοποθέτηση δεν αρκεί για στάθμη αναφοράς σε απόσταση ακρόασης 1 μέτρου, θέλει να το φέρεις λίγο πιο κοντά, στους 90 ή 80 πόντους θα δουλέψει.


Μπορείς να στήσεις ιμερσιβ σεταπ με αυτό το δορυφόρο; Ναι, με απόσταση ακρόασης έως 1,5 μέτρο, και στάθμη αναφοράς 78 dB (κορυφές 98 dB στην 3η οκτάβα θέση ακρόασης).

Μη περιμένετε όμως μπιστολιές στο Τζων Γουίκ σε στάθμες "σοβαρές". 😎

Για "σοβαρές" στάθμες, θα χρειαστεί να πάτε στο 310:

View attachment 289121

Που φτάνει με 3% THD στην 3η οκτάβα τα ~104 ντεσιμπέλ (μεγάφωνο 8,25") και με λίγη βοήθεια από το χώρο (room gain από το οπίσθιο τοιχωματικο όριο) θα ανέβει πες στα 108.

Άρα σε ιμερσιβ, παίζει κάνα 10-αρι ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς, ενώ σε δικαναλο, παίζει οριακά στάθμη αναφοράς (πάντα με σαμπ) στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης, κι όχι παραπάνω σε free field, άντε 1,5μ βαριά βαριά με room gain. 😁🤪😜😂

8,25". Όχι 8"-ιντσο, είναι 8,25" το γουφερ αυτού του 3-δρομου.

Καρμπόν πάνω στο σχεδιάγραμμα της Άνταμ.
Τυχαίο. 😂😜🤪😁



ΥΓ. Είτε μπας ριφλεξ, είτε γραμμή μεταφοράς, είτε κλειστή καμπίνα, είτε μαγεία, στην 3η οκτάβα δεν έχει καμία σημασία, καμία διαφορά. Φιλικά πάντα. Αγάπη μόνο.🤪😁😜😂
Συμπληρώνεται ότι διατάξεις ενίσχυσης χαμηλών όπως γραμμή μεταφοράς και ανάκλαση χαμηλών μπορεί να μη βελτιώνουν άμεσα τη διαχείριση ενέργειας στην τρίτη οκτάβα αλλά άμα είναι κακοζυγισμένες μπορεί κάλλιστα να προκαλέσουν κατά τη λειτουργία τους σοβαρές ακυρώσεις σε αυτήν τη ζώνη.

Επίσης η ομαλή απόκριση στην τρίτη οκτάβα δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την ποιότητα κατασκευής στο μεγάφωνο χαμηλών και την καμπίνα αλλά και από παράγοντες όπως η απόσταση του ακουστικού κέντρου στο πρώτο σε συνδυασμό με την κεφαλή ακροατή από δάπεδο - σημείο τριβής ιδίως σε ηχεία βάσης - και δευτερευόντως οροφή καθώς και του ιδίου σε συνδυασμό με τη θέση ακρόασης από τα αντίστοιχα οπίσθια τοιχώματα. Ας έχει κάποιος και CORAL ζυγισμένο από τη νεραϊδοκόρη του μεγάλου βασιλιά των ξωτικών, άμα οι αποστάσεις από δάπεδο είναι ακατάλληλες αναμένεται κάποια σοβαρή βύθιση στη ζώνη μεταξύ 100-300 Hz.
Σταματήστε να "κουρδίζετε" και να πειράζετε τον Ear όσον αφορά την ισχύ του 32 φορές ποσταρισμένου σχεδιαγράμματος. Τα παίρνει σοβαρά και γράφει ξανά σεντόνια (πιο μεγάλα και απο τις δικές μου -αμπελο-φιλοσοφίες). Θα τον τρελάνετε τον άνθρωπο. 😀 😍
Η μεγάλη πλάκα είναι πως ο υποφαινόμενος το είχε δημοσιεύσει πρώτος πριν από χρόνια αλλά...σε μια εφάπαξ δόση. :biggrin:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.259
Reaction score
28.783
Για όποιον έχει όρεξη και πιάνουν τα χέρια του ή έχει καλό μαραγκό, και γνώσεις για καμπίνες.

Πιθανή λύση για LCR. Το μέγεθος προσαρμόζεται ανάλογα το χώρο και τις ανάγκες. Και τα υλικά και χρώματα εννοείται. Τρία ομοαξονικά 6.5άρια ή 8άρια. Ή οριζόντια διάταξη έτοιμης λύσης με 3x6.5" για κάθε ηχείο. Δηλαδή 9x6.5" για LCR. Για παράδειγμα αυτό για ένα, και αυτό για τριάδα.
Screenshot_20230421_162605_Chrome.jpg
Screenshot_20230421_162545_Chrome.jpg
Screenshot_20230421_162631_Chrome.jpg


Αν βγεί μικρό μπορεί να μπει και ένα subwoofer από κάτω. Αν βγεί μεγάλο μπορούν και δύο στις άκρες.
Screenshot_20230421_162619_Chrome.jpg


Νομίζω θα φτιάξω θέμα για αισθητικά αποδέκτες λύσεις immersive. 🙂
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.988
Reaction score
127.655
Να βοηθήσω και γω λίγο , να γίνουν 36 οι φορές ;
Δεν θυμάμαι στις πόσες μείναμε.
Προς ώρας απλώς δες το εν λόγω διάγραμμα, το οποίο δείχνει πως οριακά καταφέρνει μεγάφωνο 13" να βγάλει στη δεύτερη οκτάβα τα 110 dB.

Τα δικά σου τα κοραλ των 5,5" σύμφωνα με το παρακάτω που έγραψες

Ελα να σου βάλω να ακούσεις 5,5άρια στην δεύτερη οκτάβα να βγάζουν 111db στο μέτρο .
Ξεπερνούν σε στάθμες το 13" της Άνταμ. 😂🤪😂😁😜😁😂🤪😂😁😁😁😂🤪😂😁😜😁😂🤪😂😁😜😁😂🤪🤪😂😁😁😜😁🤪😂😁😜😂😂🤪

Λογικά τα κοραλ όπως τα λέει ο μπουτχιας είναι:

CORAL ζυγισμένο από τη νεραϊδοκόρη του μεγάλου βασιλιά των ξωτικών,
Ποια φυσική και μλκιες, ένα 5,5-αρι και βουρ.

🤪😂😁😜
 

Μηνύματα
27.776
Reaction score
26.120
Τα 5,5 άρια δεν είναι coral, αλλά τροποποιημένα TONSIL .
Με δεύτερο μαγνήτη και λίγο πιο ψηλό spider για μεγαλύτερες διαδρομές μαζί με πιο ψηλό surround .
Τα έβγαζε η ίδια η TONSIL σαν εξελιγμένο μοντέλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.988
Reaction score
127.655
Τα 5,5 άρια δεν είναι coral, αλλά τροποποιημένα TONSIL .
Δυσχεραίνεις περαιτέρω τη θέση σου, φτάνει. 😜

Άμα δεν έχεις επίσημες μετρήσεις max spl όπως δείχνω, απλώς λες ότι να'ναι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.109
Μηνύματα
2.888.875
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top