Καλωδιακό παράδοξο.


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.188
Reaction score
56.232
Δεν γινόταν με τόσο άγος να μην προκύψει και ο στιχουργικός...΄΄πάγος΄΄



Πήρα το νέο καλωδιάκι
με τράμπα μεγάλη ευκαιρία
το έβαλα να στρώσει μέρες
Olè, τα βύσματα θέλουν φοβέρες
έρχεται ώρα που θα δω
το mono φως το αληθινό

Των οπτικών ινών τελώνια
καταλαμβάνουν τα σαλόνια
με borosilicates σωπαίνουν
και χαμηλές μην περιμένουν
Olè,του EAR pdf κατάρες
Alè απόκρισης καμάρες
τρία πουλάκια με κιθάρες

Άρες μάρες κουκουνάρες
πόθος ν'ακούω διαφορές στου πικάπ περιστροφές
jitter στ'αρχεία μου και switcher πλουμιστά
Άρες μάρες κουκουνάρες
Ζωή χαμένη να ξυπνά στης ακοής τα δυό στενά
κάθε φορά που παίζουν παπάδες
Άρες μάρες ταύρων κουράδες
Καθένας όνειρα δικής του νύκτας θερινής
κουβέρτες στρώματα στο βάθος της σκηνής

Το ρόλο τους θα παίζουν όλα
με δάχτυλα σαν τιραμόλα
στο πληκτρολόγιο θα κεντάνε
παπαγαλάκια να κελαηδάνε
τόσα λεφτά που έχω δώσει
δεν γίνεται να έχω σκατώσει
ηχοχρωμάτων πανδαισία τραγουδιστών ορθοστασία
Alè, των Τουλιστών οι φάρες

Σάρες μάρες κουκουνάρες
συναπαντώνται ανήκουστες μπάρες
με feedback λάμπες θα ξυρίζουν
Άρες μάρες κουκουνάρες
μεμβράνες όλο να σπινθηρίζουν
γουστάρει η βίδα για να λασκάρει
Άρες μάρες κουκουνάρες
ρόδιο ακοή να ιντριγκάρει
ρόϊδο να πιάνομαι πέρα για πέρα
Άρες μάρες κουκουνάρες
πιστόλι φταίει στην κοντή τη σφαίρα
 

Μηνύματα
977
Reaction score
833
Οπως φαινεται ανακαλυψα τι να ακουω στην 3 προσπαθεια γιαυτο και εφτασα τα -45db. Μεχρι τα -21 ηταν εμφανης γενικα σε μενα , αλλα μετα επρεπε να παρατηρησω και να εστιασω σε καποια στοιχεια για να το βρισκω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.188
Reaction score
56.232
Οπως φαινεται ανακαλυψα τι να ακουω στην 3 προσπαθεια γιαυτο και εφτασα τα -45db. Μεχρι τα -21 ηταν εμφανης γενικα σε μενα , αλλα μετα επρεπε να παρατηρησω και να εστιασω σε καποια στοιχεια για να το βρισκω.
Έστω και να μην το βρίσκεις, σημασία έχει να τη βρίσκεις.:wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
εως εδω ειμαι (-45dB)
Πάρα πολύ ωραία.

Οπως φαινεται ανακαλυψα τι να ακουω στην 3 προσπαθεια γιαυτο και εφτασα τα -45db
Πολύ σωστά. Αυτά τα τεστ, εκπαιδεύουν τον εγκέφαλο και το αυτί ώστε να διακρίνεις την πραγματική παραμόρφωση, το ακουστό THD.

Κάνοντας ανάλογη εκπαίδευση σε διάφορα τέτοια τεστ, καταλήγεις κάποτε να έχεις πραγματικά "εκπαιδευμένο" αφτί. 😎

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Κι έτσι συγκαταλέγεται κανείς στους "εκπαιδευμένους" ακροατές.

Κι όχι με "ακροάσεις" καλωδίων και ηχείων σε εκθέσεις, ή γενικά με πληθώρα "ακροάσεων" σε διάφορα σεταπ. Όλα αυτά, είναι άχρηστα. 🤣🤭😁😜

Άρα, σε αυτό το σχεδιάγραμμα:

1000013102.png


Αν υποθέσουμε ότι αφορούσε THD (έχει και THD μέτρηση, αλλά μαζί με θόρυβο), τραβάς μια γραμμή στα -45 dB, και οτιδήποτε κάτω από αυτή τη γραμμή, δεν πρόκειται ποτέ να το ακούσεις.

Αυτή είναι η γνώση των αναγκαίων χαρακτηριστικών στην πράξη.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.805
Reaction score
41.277
Πάλι καλά που δεν είπες παπαγαλάκι την μαϊμού μας γιατί θα πάθαινε κρίση ταυτότητας :biggrin:
.... συνδιαζονται παντως οχι μονο μουσικα, αλλα και σωματικα, πρωτιστως σωματικα. 🦜 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
ΥΓ.


Εδώ μας δείχνει μια αντιστοίχηση dB σε THD.
Επειδή δεν ασχολήθηκε (ακόμα) κανένας με τα νούμερα που έγραψα πριν, βάζω λινκ για να βγάλετε τα δικά σας νούμερα. 🤭😁😜

Μπόνους λινκς:



THD (k).🤭

Καλό διάβασμα. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
977
Reaction score
833
ΥΓ.


Εδώ μας δείχνει μια αντιστοίχηση dB σε THD.
Επειδή δεν ασχολήθηκε (ακόμα) κανένας με τα νούμερα που έγραψα πριν, βάζω λινκ για να βγάλετε τα δικά σας νούμερα. 🤭😁😜

Μπόνους λινκ:

Ναι δηλαδη φτανω απο στερεοφωνικο μου να ακουω εως 0.56% thd θορυβο ενω παιζει μουσικη. Το ακουσα το πρωι που ελειπαν ολοι με απολυτη ησυχια. Με Bluetooth ομως, δεν ειχα τροπο Lossless να το συνδεσω.

Ησουν γενναιοδωρος στα νουμερα το προσεξα αλλα το αφησα να πεσει κατω :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
Ναι δηλαδη φτανω απο στερεοφωνικο μου να ακουω εως 0.56% thd θορυβο ενω παιζει μουσικη. Το ακουσα το πρωι που ελειπαν ολοι με απολυτη ησυχια.
Κοίτα πόσο απλό είναι:


Εδώ βλέπεις τις παραμορφώσεις του ηχείου μου σε στάθμη 96 dB SPL:

1729074410918.png


Στο φάσμα που του αναλογεί δίνει μια διακριτική ικανότητα έως στα -46 dB (96-50 dB) στην 3η και 4η οκτάβα, και λίγο καλύτερη διακριτική ικανότητα στα μεσαία, 96-40= -56 dB.

Αυτά.

Όσο και να παιδευομαι, κάτω από -56 dB THD δε μπορώ να διακρίνω με κανένα τρόπο, εφόσον έχω αυτά τα ηχεία. :drinks:

Καλώς η κακώς, οι μετρήσεις τα λένε όλα.

Απλώς πρέπει να ξέρεις τι να κοιτάς.

Πάμε πάλι εδώ: (όπου εγώ όλα τα αναγω στο ηχειακό σεταπ, κι όχι σε ακουστικά)

1000013108.png


Αυτά... Δράμα. Ποιο -66dB, δεν μπορώ, δε βγαίνουν τα κουκιά. 😭
 
Last edited:

Μηνύματα
977
Reaction score
833
Παρολα αυτα το coaxial ακουγεται διαφορετικα απο το optical :D. Και το optical stock απο το optical της AQ ακουγεται διαφορετικα με το δευτερο να ακουγεται σημαντικα καλυτερα, πιο "ηρεμα" και καθαρα.
ρε τι παθαμε! δε μπορω να το αποδειξω...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
Παρολα αυτα το coaxial ακουγεται διαφορετικα απο το optical :D. Και το optical stock απο το optical της AQ ακουγεται διαφορετικα με το δευτερο να ακουγεται σημαντικα καλυτερα, πιο "ηρεμα" και καθαρα.
Όπως νομίζεις, δεν δίνω σημασία σε τέτοια πράγματα.

Άμα ξεκινήσουμε θέματα αντικειμενικά, που αφορούν μετρήσεις, χειροπιαστά, εκεί ναι, ότι θες.
 

Μηνύματα
977
Reaction score
833
Όπως νομίζεις, δεν δίνω σημασία σε τέτοια πράγματα.

Άμα ξεκινήσουμε θέματα αντικειμενικά, που αφορούν μετρήσεις, χειροπιαστά, εκεί ναι, ότι θες.
Συμφωνω με το σκεπτικο σου... Ειναι το πιο ασφαλες. Δεν ειναι ωφελιμο να συζητας σε θολα νερα.

Το κραταω για μενα αυτο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
Συμφωνω με το σκεπτικο σου... Ειναι το πιο ασφαλες. Δεν ειναι ωφελιμο να συζητας σε θολα νερα.

Το κραταω για μενα αυτο...
Ε, ναι.

Έχει τόσα άλλα σημαντικότερα, που δε τελειώνουν ποτέ.

Η ταπείνωση των συνολικών αρμονικών παραμορφώσεων ενός ηχειακου σεταπ, επιτυγχάνεται μόνον με πολύ ποιοτικά σαμπζ και εξαιρετική ενσωμάτωση, σε συνδυασμό με τον έλεγχο της ακουστικής του χώρου.

Ειδάλλως βλέπεις πόσο υψηλές παραμορφώσεις έχει πχ το δικό μου ηχείο εκεί κάτω, είναι χάλια οποιοδήποτε 8"..

Η ισορροπία της απόκρισης σε όλο το ακουστό φάσμα, είναι επίσης ένας σημαντικότατος στόχος στην αναπαραγωγή, χωρίς βέβαια να μιλάμε για τρέλες όπως +-0.1 dB σε όλο το φάσμα. Αυτά είναι σενάρια τρόμου για να μη μπλέκει ο κόσμος...

Επίσης η αναπαραγωγή σε στάθμη αναφοράς, είναι ο απολύτως καλύτερος τρόπος για να αντιλαμβάνεσαι την μέγιστη δυνατή ποιότητα ενός σεταπ, είτε όσον αφορά θορυβικες συνιστώσες, είτε παραμορφώσεις, δυναμικό εύρος, κλπ.

Ούτε χαμηλότερα, ούτε υψηλότερα (στο βολιουμ) δεν μπορείς να επιτύχεις καλύτερη διακριτική ικανότητα σε όλες τις μετρήσιμες παραμέτρους της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.026
Reaction score
134.118
Παρολα αυτα το coaxial ακουγεται διαφορετικα απο το optical :D. Και το optical stock απο το optical της AQ ακουγεται διαφορετικα με το δευτερο να ακουγεται σημαντικα καλυτερα, πιο "ηρεμα" και καθαρα.
ρε τι παθαμε! δε μπορω να το αποδειξω...
Να σε βοηθήσω να το αποδείξεις. Εδώ είμαι για μετρήσιμα και χειροπιαστά μεγέθη όπως είπα. 😎

Επειδή δεν ξέρεις εάν η ηχογράφηση είναι πραγματικά πιο "ήρεμη" ή "ευχάριστη" και δεξερωγωτι, δεν έχουν νόημα αυτές οι εντυπώσεις, οι οποίες μπορεί να οφείλονται σε ένα σωρό άλλες παραμέτρους.

Για να δεις με αντικειμενικά δεδομένα ποιο καλώδιο (ή ενισχυτής, κλπ) είναι πραγματικά καλύτερο, θα πρέπει να κάνεις ανάλογα τεστ, όπως αυτό της THD που δοκίμασες ήδη, και με όποιο καλώδιο (ή συσκευή) επιτυγχάνεις καλύτερη διακριτική ικανότητα, αυτό είναι η καλύτερη "συνταγή", είτε σ'αρέσει είτε όχι. 😎

Ομοίως, ακούγοντας 2 διαφορετικά ηχεία, όποιο εξ'αυτων έχει ομαλότερη απόκριση στο σπινοραμα και χαμηλότερες ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, είναι καλύτερο, είτε σ'αρέσει είτε όχι, διότι αυτό θα σου προσφέρει μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα.

Φακτς οφ φακιν όντιο. 😎
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.108
Μηνύματα
2.928.625
Members
38.133
Νεότερο μέλος
aristis
Top