Ε-κλαίγοντας Album

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Τι έφερες τώρα στο μυαλό με το δεύτερο κομμάτι σε σύνθεση Burt Bacharach... Πρώτο μισό της δεκαετίας του 2000 με τη διεξαγωγή των Ολυμπιακών να πλησιάζει, εορταστική περίοδος Δεκεμβρίου και πετυχαίνω προβαλλόμενη σε τηλεοπτικό κανάλι διαφήμιση γνωστής και μη εξαιρετέας τράπεζας για εορτοδάνεια και λοιπές καταναλωτικές ανάγκες που είχαν τότε μεγάλη πέραση με μουσική υπόκρουση το "What The World Needs Now" κομμάτι που φέρνει με την ακεραιότητα του μηνύματος ανατριχίλα στον γράφοντα ...

Η διάθεση της συγκεκριμένης στιγμής με τη δυσαρμονία ανάμεσα στο τραγούδι και τα προωθούμενα προϊόντα έδωσε έναυσμα στη σκέψη ότι από κάποιο σημείο και μετά δεν είναι δικαίωμα αλλά... υποχρέωση των καταναλωτών να συνειδητοποιούν κατά πόσο τους επεξεργάζονται ή όχι... Καθότι καμία ελευθερία δεν είναι δεδομένη και μπορεί να χάνεται υπό πολλές διαφορετικές συνθήκες, για να συνδεόταν νοερά και με την επικαιρότητα...

Ήταν τότε το δικό μου ξεκίνημα απεξάρτησης από hi-end και διάφορες ΄΄πολύτιμες΄΄ συσκευές.

Η πιο πρόσφατη έκδοση σε live album των CAN σκορπά πιο ευοίωνα κύματα με τον αυτοσχεδιασμό του συνόλου πάνω στην ακροαματική ονειροπόληση .
View attachment 332741
Πω πω ευτυχώς δεν το είχα ακούσει και δεν το έχω συνδέσει με την διαφήμηση αυτή ή άλλη. Θα το είχα μισήσει ή και εγώ δεν θα ήξερα τι συναισθήματα θα μου είχε "βρωμίσει" καθώς και εγώ το έχω συνδεδεμένο όλο το άλμπουμ αλλά με πιο προσωπικές και ιδαίτερες στιγμές που αφορούσαν τον πρώτο μου έρωτα που μου είχε ανοίξει ορίζοντες σε τέτοιου είδους μουσικές (σαν αυτόν της Dusty Springfield, Everything But the Girl, Fairground Attraction και άλλα πολλά τέτοια που μόνο μια γυναικεία ψυχολογία θα μπορούσε να διακρίνει την αξία τους).
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Αυτό το συγκρότημα πως σου φαίνεται Bhutia ; Το ξέρεις ; Ιδίως αυτά τα δύο άλμπουμ καθώς αυτοί είναι παλιοί ((της "σειράς" μου, μάλλον πολυ πιο κοντά στην δική σου, στην δική μου στο (πρός το) "τέλος" της.)).


 



Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
¨Ανοιξα μια κούτα απο δίσκους και βρήκα μέσα μερικούς δίσκους απο The Beautiful South και The Housemartins. Είχα ξεχάσει γιατί μου άρεσαν και είπα να θυμηθώ τις ωραίες απλές ιστορίες τους για τη ζωή.





 
Last edited:

Μηνύματα
792
Reaction score
1.465
Αυτό το συγκρότημα πως σου φαίνεται Bhutia ; Το ξέρεις ; Ιδίως αυτά τα δύο άλμπουμ καθώς αυτοί είναι παλιοί ((της "σειράς" μου, μάλλον πολυ πιο κοντά στην δική σου, στην δική μου στο (πρός το) "τέλος" της.)).


Ασύλληπτοι οι Autechre, ειδικά στα πρώτα 3 άλμπουμ τους για μένα, μετά γίνονται πολύ αφαιρετικοί και πειραματικοί, και ομολογώ πως δυσκολεύομαι να τους παρακολουθήσω. Έχω μία αδυναμία στην ambient techno άλλωστε, βλ. και το περίφημο Selected Ambient Works του Aphex Twin.

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου: νέα κυκλοφορία του Alan Vega of Suicide fame, άλλη μία μετά θάνατον - τώρα, αν αρμέγει η εταιρεία ό,τι μπορεί από την αίγλη και την κληρονομιά του ή πρόκειται για ακυκλοφόρητο υλικό που αξίζει να δει το φως της δημοσιότητας και στο οποίο θα συναινούσε και ο ίδιος, το αφήνω στην κρίση εκάστου ακροατή. Όπως και το αν στέκονται τα τραγούδια (προερχόμενα από τα τέλη των '90s) στο ύψος παλαιότερων δίσκων που βγήκαν όσο ήταν εν ζωή ο δημιουργός..


 


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου: νέα κυκλοφορία του Alan Vega
Τι μου θύμισες με τον Alan Vega. Λούκυ Λούκ Θεσσαλονίκη 1985, να ναι καλά, μας έμαθε πολλά. Τα ήσυχα μπαίνανε στο τέλος (κατά τις 5) για να φύγει ο κόσμος και ήταν όλοι λιώμα :D αλλά κυρίως παίζανε τα γνωστά μπιτάτα και φυσικά όλοι θέλαμε το wipeout beat.


 


Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Τι άλλο ωραίο βρήκα στην κούτα που άνοιξα ; ¨Αλλο ένα υποτιμημένο συγκρότημα απο την εποχή μου περισσότερο ίσως υποτιμημένο και απο τους The Sound εάν αυτό είναι δυνατόν.

Κυρίες και Κύριοι, μικρά και μεγάλα παιδιά οι The Chameleons.

Με μεγάλη χαρά ανακαλύπτω τώρα που έψαξα στο internet για να σας ποστάρω τους δίσκους μου απο το 1985 οτι ξαναενεργοποιήθηκαν και μάλιστα με ωραίο αποτέλεσμα (όσο επιτρέπουν τέλος πάντων οι συνθήκες της εποχής και το γήρας). Λίγο βραχνός απο το ποτό την πρηγούμενη ημέρα αλλά είμαι σίγουρος οτι όσοι ξέρουν να κρίνουν και άλλα πράγματα δεν θα ενοχληθούν.






Αφιερωμένο πόστ στον @Σταύρος Λαγκαδιανός
 
Last edited:



Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Nα ποστάρω και ένα συγκρότημα τους Inspiral Carpets που θεωρώ κορυφαίο απο πολλές απόψεις και ενσωμάτωσε πολλά και με ωραίο τρόπο συν καινούργια δικά τους στοιχεία που είχαν μέχρι τότε παιχθεί στο είδος που υπηρέτησαν.

Ενδεικτικά :






https://www.youtube.com/watch?v=csxBQLG4-3Q

https://www.youtube.com/watch?v=03cy86u6Wi4
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.959
Reaction score
38.828
1718363566910.png

“People started dying. When you’re young, you never know the endings, you don’t know how it’s going to pan out. I realised what life was like with no hope, and that was a sadness I’d never felt.”
~ Beth (Gibbons) ~ 2024 ~


-
do I miss the synths ? yes
does it matter ? no
PS: feels really homy
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
1719046833297.png


Θυμάμαι που επισκεπτόμασταν τα πάλαι ποτέ δισκάδικα όχι αποκλειστικά για να ψωνίζαμε αλλά και ν'ακούγαμε όποια μουσική θα τύγχανε να παίζει όσο βρισκόμασταν εκεί με την κρυφή προσμονή να μας συγκινούσε αρκετά ώστε να ρωτούσαμε τον υπεύθυνο του καταστήματος τι έπαιζε... Ο Moby 25 χρόνια ακριβώς μετά την κυκλοφορία του μνημειώδους "Play" ενοποιεί σε album όσα singles είχαν παίξει διαδικτυακά τον τελευταίο χρόνο. Σχηματίζονται ενότητες διαφοροποιημένου ύφους με τη συλλογή ν'ακούγεται γοητευτικά χωρίς όμως να ρωτούσαμε τι ακριβώς παίζει... το streamer.

I stream , you stream ... everybody scream.
“People started dying. When you’re young, you never know the endings, you don’t know how it’s going to pan out. I realised what life was like with no hope, and that was a sadness I’d never felt.”
~ Beth (Gibbons) ~ 2024 ~
Κάτι ανάλογο συμβαίνει όταν κάποιος συνειδητοποιεί ότι δεν γίνεται πλέον να καθόταν αποκλειστικά ακούγοντας μουσική χωρίς συνοδεία κάποιας άλλης δραστηριότητας.
 

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Δεν υπάρχει κάνενα μέλλον εδω, δεν υπάρχει κανένα φώς, δεν υπάρχουν εκπλήξεις παρά μόνο φώτα του δρόμου και μοναχικές καρδιές και εάν πείς να προσπαθήσεις δεν έχει πλέον νόημα, δεν υπάρχει μουσική εδώ υπάρχουν μόνο ψέματα, δεν υπάρχουν θαύματα που θα γίνουν για εσένα κια για εμένα έστω και εάν προσπαθήσουμε.



Ή αλλιώς όπως λέγανε και οι REM σε μια πιο χαρούμενη νότα και που πρόσφατα μάλιστα συναντήθηκαν ξανά για το Hall of Fame :

… That's great, it starts with an earthquake
Birds and snakes, and aeroplanes
And Lenny Bruce is not afraid
Birthday party, cheesecake, jellybean, boom
Offer me solutions offer me alternatives and I decline

 
Last edited:

Μηνύματα
13.497
Reaction score
15.516
Αφιερωμένο στους φίλους μας τους ομοφυλόφιλους που είχαν και πρόσφατα και το parade τους. Το πόσταρα και στο ανάλογο νήμα αλλά όλοι έμειναν στην πολιτική εκμετάλλευση περί δικαιωματισμού των τελευταίων ετών συν άλλες περίεργες αντιδράσεις και δεν εκτιμήθηκε ανάλογα μουσικά αλλά και σαν πολύ ωραία σκηνοθεσία βίντεο που θυμάμαι βοήθησε πολλούς στην εποχή μου να κάνουν αποδεκτές και κατανοητές τις δυσκολίες που συναντούσαν στην ζωή.

Εδω τα γερόντια προς έκλπληξη των νέων χορεύουν και μάλιστα η γυναίκα ιδιαίτερα καλά. Η τάση οι νέοι να νομίζουν ότι όλοι οι γεροντότεροι δεν ξέρουν ή δεν κατανοούν τα προβλήματα ή δεν τα καταλαβαίνουν είναι λανθασμένη. Δεν είναι θέμα ηλικίας.



 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.098
Μηνύματα
2.888.478
Members
37.987
Νεότερο μέλος
michael_m
Top