Καλωδιακό παράδοξο.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.186
Reaction score
56.219
Εγώ περιμένω να δω μαλλιοτράβηγμα, κάνα μπουνίδι, έστω κάνα μπινελίκι :biggrin:
Τι διάολο, αγοράκια είμαστε, είθισται να τσακώνονται για το πχιός τη έχει μεγαλύτερη... τη γνώση!! :lolsign:

Για τη ιστορία να θυμίσω ότι έχω βάλει ifi lan isilencer στο streamer και είδα το φως το αληθινό :biggrin:
Είμαι πεπεισμένος ότι το είδες στο... πιτς φιτίλι. :lolsign:

Δεν κατάλαβες. Στο ανωτέρω τεστ που έκανες, άκουγες παραμόρφωση, όχι απλές θορυβικες συνιστώσες. Διέκρινες πρόσθετη THD στα -27 dB.

Εγώ, με τα ηχεία του κινητού, στο συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι, έφτασα στα -21 dB. Τόσο καλά ηχεία έχει το κινητό μου! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

View attachment 345840

Άρα, δεν ακούω παραμόρφωση κάτω από -21 dB. Όπως όλος ο κόσμος, που προφανώς δοκιμάζει από το κινητό του! Χαχαχαχαχαχχα

Εσύ με τα ακουστικά, πήγες καλύτερα, διέκρινες την παραμόρφωση σε στάθμη -27 dB.

Πάνε δοκίμασε στο σπίτι, με το στέρεο.
Δύσκολα, έως πολύ δύσκολα θα επιτύχεις το ίδιο σκορ, διότι ο χώρος θα είναι εναντίον σου.

Για να καταλάβεις τι λέμε, θα πρέπει σε αυτό το τεστ, να αντιληφθείς την παραμόρφωση στα -100 dB.

Δηλαδή θα πρέπει να παίζει μουσική, και με παραμόρφωση στα -100 dB THD, να τη διακρίνεις.

You're welcome to try. Σε οποιαδήποτε στάθμη θες, φίλ φρί. 🤣🤭

Άμα καταφέρεις να ακούσεις THD στα -100 dB στο παραπάνω τεστ, εγώ θα αλλάξω καλωδιώσεις ολόβε! 😜🤣🤭

Πάμε πάλι:

View attachment 345841

Στο -66 dB THD/IMD (0.05%) παραμόρφωση στα μηχανήματά σου, είσαι άρχοντας.
Δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς καλύτερες επιδόσεις, στο υπογράφω.
Ποτέ. 😎

Ξαναδες τώρα το strict που είχες σημειώσει πριν:

View attachment 345844

Όπου θα πρέπει να ακούσεις την παραμόρφωση στα -120 dB στο ανωτέρω τεστ!

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, σοβαρά τώρα; 😜🤣🤭

Κοίτα νούμερο τώρα:

View attachment 345842

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, το ανέκδοτο της ημέρας λέμε. 😜🤣🤭
Υπ'όψιν ότι άμα τα ακουστικά είναι ανοικτού τύπου αναμένεται να υφίσταται βαθμός επικάλυψης από θορύβους υποβάθρου.
 

Μηνύματα
7.117
Reaction score
1.255
Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα τσίρκο.
Να προκαλούμε το κοινό να ακούει διαφορές ανάμεσα σε δυο διαφορετικά καλώδια. Όποιος καταφέρει να επιτύχει 9 ή 10 hits στα 10 τότε θα κερδίζει 200 ευρώ.

Η συμμετοχή θα είναι μόνο 10 ευρώ ανά δοκιμή. Ενα άτομο θα μπορεί να συμμετέχει και πάνω από μία φορά. Ωστόσο, με κάθε επανάληψη θα πληρώνει επιπλέον 5 ευρω σε σχέση με την προηγούμενη προσπάθεια.
Για το ηχείο, θα αποφασίσουμε άλλη μέρα ποιο θα είναι. Θα πρέπει κάποιοι λίγοι από τους συμμετέχοντες να κερδίζουν, ώστε να έχουμε συμμετοχές.
Το ποσοστό της τυχαίας επιλογής ειναι 50-70% nax
 
Last edited:

Μηνύματα
7.335
Reaction score
4.716
Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα τσίρκο.
Να προκαλούμε το κοινό να ακούει διαφορές ανάμεσα σε δυο διαφορετικά καλώδια. Όποιος καταφέρει να επιτύχει 9 ή 10 hits στα 10 τότε θα κερδίζει 200 ευρώ.

Η συμμετοχή θα είναι μόνο 10 ευρώ ανά δοκιμή. Ενα άτομο θα μπορεί να συμμετέχει και πάνω από μία φορά. Ωστόσο, με κάθε επανάληψη θα πληρώνει επιπλέον 5 ευρω σε σχέση με την προηγούμενη προσπάθεια.
Για το ηχείο, θα αποφασίσουμε άλλη μέρα ποιο θα είναι. Θα πρέπει κάποιοι λίγοι από τους συμμετέχοντες να κερδίζουν, ώστε να έχουμε συμμετοχές.
Εγώ πιστεύω Ότι θα χάσεις τρελα χρήματα

επισης άλλο δεν ακούω διάφορες και άλλο δεν αγοράζω καλώδια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.014
Reaction score
134.056
Είναι βέβαιο όμως, ότι άνθρωποι όπως ο steadyshot που αρχίζουν σιγά σιγά να μπαίνουν στα βαθιά νερά των μετρητικών δεδομένων και να συμμετέχουν σε τέτοια διαθέσιμα τεστ, σιγά σιγά θα έρθουν στο σωστό δρόμο του ενός και μοναδικού τριαδικού (μπάσο, στάθμη, σιναντ) Θεού του όντιο, και θα απολαμβάνουν στον παράδεισο της μίας οσίου και αδιαιρέτου αληθινής υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, αιθέριες αγγελικές χροιές δίχως τοιχωματικά όρια..

Ή θα τα φορτώσουν όλα στο γάιδαρο και να πα να γ@μηθει. 🤣🤭😜😁
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.799
Reaction score
41.254
...δε πιστευω τωρα που εφαγα 4 μετρα καλωδιο αλα σπαγγετι να διαφερω(διαφοροποιηθω) ως οντοτητα.. 🍝 🐒
-> @bretsos εσυ εισαι εντιμος , θα μου πεις την πικρη αληθεια, πες μου ακους διαφορετικα αυτα που γραφω ? 8-)
 

Μηνύματα
15.382
Reaction score
17.603
Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα τσίρκο.
Να προκαλούμε το κοινό να ακούει διαφορές ανάμεσα σε δυο διαφορετικά καλώδια. Όποιος καταφέρει να επιτύχει 9 ή 10 hits στα 10 τότε θα κερδίζει 200 ευρώ.

Η συμμετοχή θα είναι μόνο 10 ευρώ ανά δοκιμή. Ενα άτομο θα μπορεί να συμμετέχει και πάνω από μία φορά. Ωστόσο, με κάθε επανάληψη θα πληρώνει επιπλέον 5 ευρω σε σχέση με την προηγούμενη προσπάθεια.
Για το ηχείο, θα αποφασίσουμε άλλη μέρα ποιο θα είναι. Θα πρέπει κάποιοι λίγοι από τους συμμετέχοντες να κερδίζουν, ώστε να έχουμε συμμετοχές.
Εάν η Επερεσία πάρει το νομικά κατοχυρωμένο απο το Ελληνικό κράτος ποσοστό της του 3 % απο τα όποια έσοδα προκύψουν, το εγχείρημα εγκρίνεται. Το δώρο ύψους 200 ευρώ δεν θα εξαιρεθεί της υποχρέωσης καταβολής του ποσοστού του. Εάν και δεν συμφωνούμε με τέτοιες απαρχαιωμένες μεθόδους διαεξαγωγής τέστ που έχουν εξάλλου αποδειχτεί ότι είναι επιστημονικά αδιέξοδα και δεν παράγουν κανένα ορθό αποτέλεσμα και άρα δεν μπορούμε να δώσουμε πιστοποίηση θα σας επιτραπεί όπως αναφέραμε η διεξαγωγή του.

Ενδεχόμενο ξύλο που θα πέσει και ζημιές που θα προκληθούν μετά τα όποια αποτελέσματα η Επερεσία δεν φέρει καμιά ευθύνη.

Εκ του Προεδρείου

εκδόθη 15-10-2024 ώρα 21.10

signatures valid and verified
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.410
Reaction score
47.499
...δε πιστευω τωρα που εφαγα 4 μετρα καλωδιο αλα σπαγγετι να διαφερω(διαφοροποιηθω) ως οντοτητα.. 🍝 🐒
-> @bretsos εσυ εισαι εντιμος , θα μου πεις την πικρη αληθεια, πες μου ακους διαφορετικα αυτα που γραφω ? 8-)
Καλέ εγώ είμαι μεγάλος άνθρωπος, όπως όλοι δω πέρα.
Ως γνωστό οι γέροι χάνουν τη ακοή, άρα τσάμπα τσακώνονται στο νήμα, πάντα θα υπάρχει η νεολαία που θα ακούει καλύτερα από μας.
Γιαυτό ξοδεύουμε παράδες για σύστημα, μήπως ξανά γίνουμε νεολαίοι, κόντρα στη φύση δεν μπόρεσε να πάει κανείς... :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.799
Reaction score
41.254
...παντως, συναρτηση αυτου που ανεφερες νωριτερα...για κλοτσοπατιναδα... αν μου μεταφερεται ορθα η κοινωνικη εικονα.. οι νεοι δεκαχτώ κατου τσακονωνται καλα μονο !!
... αμα μεγαλωσεις χανεις οχι μονο την ακοη ... αλλα και στο κσυλο απο τη γυναικα σου.. την παντοφλα σου δηλαδη (καθοτι ειμαστε σε θεματα audio) ... 8-)
 

Μηνύματα
7.117
Reaction score
1.255
Καλέ εγώ είμαι μεγάλος άνθρωπος, όπως όλοι δω πέρα.
Ως γνωστό οι γέροι χάνουν τη ακοή, άρα τσάμπα τσακώνονται στο νήμα, πάντα θα υπάρχει η νεολαία που θα ακούει καλύτερα από μας.
Γιαυτό ξοδεύουμε παράδες για σύστημα, μήπως ξανά γίνουμε νεολαίοι, κόντρα στη φύση δεν μπόρεσε να πάει κανείς... :biggrin:
Οι γηραιότεροι ακούνε και με το τρίτο αυτί.
Τα απόκρυφα της ανθρώπινης ακοής .

 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.799
Reaction score
41.254
->μιας και το θεμα εχει παραδοξως...ή και αδοκσως.. μετατραπει σε οτι εχει μετατραπει τελοσπαντων (και δεδομενου οτι για πολυ καιρο -επισης παραδοξως- δεν ειχαμε ασχοληθει με καλωδια, οπως τουλαχιστων παλαιοτερα με συχνοτητα -1 φορα τη βδομαδα-1 φορα το μηνα -1 φορα το 2μηνο κοκ) :
... θα ελεγα οτι ειναι πιο πιθανο να ερθεις σε επαφη με ΑΤΙΑ παρα να κατορθωσεις κατι με καλωδια... αλλα ελα που μου εχουν μπει "ψηλοι στα αφτχια" οτι η φυλη των χαλιενταδων προερχεται απο αλλο πλανητη και ηρθαν εδω χαμου με ηπταμενο δισκο...γι αυτο και ειναι προσφυλεις τοσο σε πικαπ...οσο και σε flat earth.. just a theory ...συνομουσιας. 🐒
1729019391905.png
 

Μηνύματα
7.117
Reaction score
1.255
Εγώ πιστεύω Ότι θα χάσεις τρελα χρήματα

επισης άλλο δεν ακούω διάφορες και άλλο δεν αγοράζω καλώδια
Εγώ πιστεύω οτι ένας στους 1000 θα επιτυγχάνει 9 hits στα 10 και αυτός θα είναι δικό μας παιδί. ;)
Μια χαρά την τεκμηρίωσα, εσύ δεν καταλαβαίνεις.
Γιατί σε είπε παπαγαλάκι ο steadyshot;
Δεν τρως μαϊντανό ;
 
Last edited:

Μηνύματα
13.299
Reaction score
10.657
Ναι ξέρω.
Το κάθε dac κάνει αλλαγή από ψηφιακό 0 σε ψηφιακό 1 μόλις το σήμα περάσει κάποια στάθμη σε mvolt.
Το πόσο είναι αυτή δε θυμάμαι απέξω, αλλά είναι κάπου στη μέση μεταξύ ψηφιακού 0 και ψηφιακού 1 και σίγουρα ΟΧΙ στα μείον 120 dB που παίζει ο ψηφιακός θόρυβος που μας δείχνεις στις εικόνες.

Το πότε ακριβώς θα γίνει η αλλαγή από 0 σε 1 στο dac σε σχέση με το σήμα, δημιουργεί ένα είδος jitter.
Γιατί με λες παπαγαλάκι; Ποιά έννοια έχει αυτή η λέξη στο κεφάλι σου; Δεν στα εξήγησα ωραία, κύριος; Δεν κατάλαβες, πες να τα ξαναπούμε, δεν είναι ντροπή. Δε χρειάζονται χαρακτηρισμοί. Δεν είναι ωραίο. Και μπορώ κι εγώ να σε χαρακτηρίσω, ξέρεις, αλλά δε θα το κάνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.102
Μηνύματα
2.928.413
Members
38.130
Νεότερο μέλος
antochal
Top